reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
BİGA TRİBÜN | ZİRAAT ODASI’NDA YENİ BAŞKAN GÜRAY ERGÜN |
reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 10 Şubat 2019 - 15:03:12
ZİRAAT ODASI’NDA YENİ BAŞKAN GÜRAY ERGÜN

reklam

reklam
ZİRAAT ODASI’NDA YENİ BAŞKAN GÜRAY ERGÜN

Ziraat Odasına Yeni Başkan Biga Ziraat Odasının Genel Kurulu  3 adayın yarışıyla gerçekleşti.

Köşklübağ Düğün Salonunda gerçekleştirilen seçimlerde başkanlık için 3 liste yarıştı. Mustafa Güray Ergün,Hüseyin Bulut,Zeki Bülbül’ün aday olduğu seçimlerde, 121 geçerli oyun 58’ini alan Güray Ergün Ziraat Odası’nın yeni, başkanı seçildi.Hüseyin Bulut 37,Zeki Bülbül 26 oy aldı.

Köşklübağ düğün salonunda yapılan 25. olağan genel kurul toplantısında, divan başkanlığını Şahin Yaşar, yardımcılığını Recep Ayaz, katip üyeliklerini ise İsmail Karakurt ve Selçuk Uyanık yaptı.122 delegenin katıldığı Olağan Genel Kurul toplantısında Genel Sekreter Arif Ödül´ün faaliyet raporlarını okumasının ardından, 2019-2020 tahmini bütçesi ele alındı. Denetleme raporlarından sonra yapılan faaliyetler neticesinde gelir gider bilançosu oybirliği ile kabul edildi. Üç adayın katıldığı seçimlerde 122 oy kullanıldı. 121 oy geçerli sayıldı.Biga Ziraat Odası Başkanlığına seçilen Mustafa Güray Ergün yönetim kurulu ise Hüseyin Cesur, Fahri Tekin, Taner Kömürcü, Hüseyin Türköz, Mustafa Aydın, Selçuk Uyanık, Engin Uludağ, İzzet Korkut, Hüseyin Özkan, Mehmet Yavuz, Mümin Biricik, Murat Ceylan, Savaş Bozkurt, İlhan Şen, İsmail Yavaşcan, Ali Çetin, Murat Erden, Şahin Yaşar, İsmail Karakurt ve Hasan Özen ´den oluştu. Biga Ziraat Odası Başkanı Mustafa Güray Ergün: “Çiftçimizle birlikte üreteceğiz ve kazanacağız”

Biga Ziraat Odası Genel Kurulu’nda konuşan Başkan Adayı Mustafa Güray Ergün, seçim kampanyası boyunca ifade ettiği gibi ‘Bizim tek çaremiz var. Üretmek zorundayız’ dedi.

Köylünün sorunun aynı zamanda kentlinin de sorunu olduğunu ifade eden Başkan Adayı Güray Ergün; “Bizim tek çaremiz var. Üretmek zorundayız. Bizim üretim sorunumuz, yalnızca kırsalın sorunu değil. Bu kentin de sorunu. Kırsaldan kente göçü engelleyemezsek, kentimizin dengesini de bozmuş oluruz. Üretemezsek kentimizde ekonomik düzen daha fazla bozulur. Üretemedikçe kentlerimizde işsizlik sorunu artar. Üretemedikçe kentlerde nüfus sorunu artar. Üretemedikçe kentlerde pahalılık sorunu artar. Kırsalın sorunu, aslında hepimizin sorunu. Bu sorunun çözümünü neden Biga’dan başlatmayalım? Neden kentli ve köylü el ele, omuz omuza verip başarılı bir sistem ortaya koymayalım?” ifadelerini kullandı.

Ergün konuşmasında özetle şunları söyledi:

“ÖNCELİĞİMİZ TARIMSAL KALKINMA OLMALI”
“Elleri nasırlı çiftçi kardeşim, Sen de çok iyi biliyorsun ki; çiftçiye para vererek bir sonuca ulaşamayız. Çiftçiye para kazandırmak zorundayız. Mutlu çiftçi, kazandığını cebine koyabilen çiftçidir. Bu yüzden tarımla kalkınmayı önceliklerimiz arasında tutmak zorundayız. Tarımla kalkınamazsak sanayileşemeyiz. Sanayileşmezsek yüksek teknoloji ürünlere yatırım yapamayız. Gelişmemizin tek çaresi tarımsal kalkınmadır. Biz çocuklarımızı daha iyi okullarda okutmak istiyorsak, daha iyi yollarda seyahat etmek istiyorsak, daha iyi gıda tüketmesini istiyorsak, bunun için adil bir sistem oluşturmak zorundayız. Bu; Tire’de, Konya’da, Seferihisar’da başarılmışsa, biz neden başaramayalım. Biga’yı, Bigalı üreticiyi kimse küçümsemesin. Biga’dan Türkiye’ye örnek olacak bir çalışmayı başlatabiliriz. Bunun için sadece enerjisi yüksek, deneyimli ve gelecekten umudu olan bir yönetime ihtiyaç var. Biz buna inanıyoruz. Çiftçimizle, üreticimizle başaracağız.”

“İŞLER İYİ GİTMİYOR”
“Beytullah Elmacı başkanım vefat etti. Allah rahmet eylesin. Onun liderliğinde güzel işler yapıldı. Yine onun ekibinden 2 aday çıktı. Her iki adayı da tebrik ediyorum. Ancak ben bu yönetimin, bu ekibin artık Biga çiftçisine verecek bir şeylerinin kalmadığını düşünüyorum. Türkiye’nin köklü odalarından biri haline getirdikleri Biga Ziraat Odası’nı muhasebe ofisine dönüştürdüler. Gerçekleri her zaman net bir şekilde ortaya koymamız gerekiyor. Çiftçinin sorunları var. Üreticimiz ürünlerini pazarlayamıyor. Ürün satışlarında güvence yok. Kazançlar düşük, tarım güvenceli bir meslek olarak görülmüyor. Ciddi bir üretim planlaması sorumuz var. Hayvancılıkta sorunlar var. Çeltikte sorun var. Süt satışında sorun var. Köyden kente göç devam ediyor. Muhasebe ofisi gibi bir ziraat odası yönetmenin övünülecek ne yanı var, soruyorum. Çiftçiden aidat alıyorsun, çeşitli kalemlerde para alıyorsun, ancak çiftçiye ne veriyorsun? Bu sorunların çözümü için ne yapıyorsun? Biz de çiftçiyiz. İşler iyi gitmiyor.”

“EKMEĞİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ”
“Yapılabilecek çok şey var. Önemli olan sorunu doğru tespit etmek. Ben geçmişteki adaylık sürecimi bir tecrübe edinme süreci olarak değerlendiriyorum. Bu süreçte hem daha çok tecrübe edindim. Hem de çiftçimizi, üyemizi daha çok tanıdım. Ekibimde çok deneyimli arkadaşlarım var. Biz sorunları da çözümlerini de biliyoruz. Biz gençlik enerjimizle, heyecanımızla, yöneticilik ve adaylık süreçlerimizde edindiğimiz tecrübemizle ve odamıza değer katacak ekibimizle bu işin üstesinden gelebileceğimize inanıyoruz. Bizim tek çaremiz var. Üretmek zorundayız. Biz toprak boşta, çiftçi borçta kalmasın diyoruz. Bu konuda herkesle hemfikirizdir. Elbette kolay olmayacak. Elbette hemen gerçekleşmeyecek. Ancak Türkiye Ziraat Odaları Birlik Başkanımız Şemsi Bayraktar’ın da dediği gibi ‘Yelkenleri tarıma çevirmemiz, tarımda üretimi arttırmamız lazım.’ Biz bu konuda gerekli kamuoyunu oluşturabileceğimize inanıyoruz. Biga’da, Çanakkale’de, Ankara’da çiftçimizi, odamızı en iyi şekilde temsil edeceğiz. Çanakkaleli siyasetçilerimizin, hem il ve ilçe düzeyinde hem de vekiller düzeyinde, bizleri yalnız bırakmayacağına eminim. Biz çiftçiyiz. Çiftçinin ekmeği olur, buğdayı olur, sütü olur, domatesi olur, ineği olur, koyunu olur. Biz de ineğimizin, ekmeğimizin, sütümüzün, etimizin, buğdayımızın mücadelesini birlikte olup, güçlü bir şekilde vereceğiz. Ekmeğimize sahip çıkacağız. Başka bir amacımız yok.”

“TARIMSAL DANIŞMANLIKLA ÇÖZÜM ÜRETECEĞİZ”
“4 yıl önce sizlerin karşısına çıkmış ve projelerimi sıralamıştım. O projelerimizi yine hayata geçireceğiz. Ancak biz önceliğimizi eğitime vereceğiz. Çiftçimize eğitim desteği vereceğiz. Tarımsal danışmanlık desteği vereceğiz. Hayvancılığı, meyveciliği, sulu-kuru tarımı, tüm zirai faaliyetleri gerçekleştirme anlamında, en iyi olan arkadaşlarımızla çiftçimize hizmet edeceğiz. Odada oturmayacağız. Çiftçimizin yanında olacağız. Bizim çiftçimizden, oda üyemizden gizlimiz saklımız olmayacak. İnternet sitemiz güncel olacak. Belirli periyodlarla üyelerimizi bilgilendirici yayınlar çıkaracağız.”
“Biz tek olursak eziliriz. Biz birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. Bugün burada bir yönetimi seçeceksiniz. Hep birlikte bir yarışa girdik. Biz 4 yıl önce de bu birlikteliği h için yola çıkmıştık. O gün nasılsa yine hep birlikte üreticimiz için çalışmak istiyoruz. Kavgaya, tartışmaya yer vermeden, bu seçimin sonunda yine birlikte bu salondan ayrılmak istiyoruz. Biz çiftçiyiz. Çiftçinin halinden en iyi yine çiftçi anlar” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla


reklam
Gemici
Gemici
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz