reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
BİGA TRİBÜN | Tanur, tur başkanları ile bir araya geldi |
reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 2 Mayıs 2018 - 14:34:44
Tanur, tur başkanları ile bir araya geldi

reklam

reklam
Tanur, tur başkanları ile bir araya geldi

Biga Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sait Tanur, tur başkanları ile bir araya geldi. Tenur, 25 Ekim 2017 tarihinde uygulamaya koyulan öğrenci servis yönetmeliği gereği araçlarda 3 noktalı emniyet kemeri, koltuk sensoru, klima sistemi, koltukların tamamını görüntüleyebilecek iç ve dış kamera sistemi, en az 30 gün hafızalı olacak şekliyle hazırlandığını, bu uygulamaların 03 eylül 2018 tarihinden itibaren uygulamaya başlayacağını duyurdu.

Tanur şunları kaydetti: ” 2918 sayılı kanunda değişiklik yapılarak otomobil statüsü 7 koltuktan 9 koltuğa, minibüs statüsü 15 koltuktan 17 koltuğa, 18 koltuktan yukarısı da otobüs olarak belirlenmesine rağmen vergi dairelerinde motorlu taşıt vergileri eski kanuna göre uygulanıyordu. 27 Mart 2018 tarihinde yayınlanan kanun hükmünde kararname ile 01 Ocak 2019 tarihinden itibaren vergi daireleri de yeni düzenlemeye göre araçlardan vergi alacaklardır. 17 aralık 2017 tarihinde gelir idaresi başkanlığınca uygulamaya konulan defter beyan sistemi ile ilgili olarak basit usûl üyelerimizin işlemlerini oda olarak yürütebilmemiz için sözleşme imzalanması gerekmektedir. Maalesef, 100 üyemiz daha gelip sözleşmesini imzalamamıştır. Yeni uygulama ile esnaflarımız her ayın ilk haftası bir önceki ayın gelir ve gider fatura fişlerini odamıza getirmekle yükümlüdür. Aksi takdirde vergi usulsüzlük cezası uygulanacaktır. 2017 yılı beyannamelerinden doğan kazançların 3 bin lirasına vergi muafiyetini bu yıl vergi dairesinin görüşünü alarak uyguladık. Birçok esnafımız vergi vermeden yılı kapattı,bunu önümüzdeki yılda vergi dairesinin de görüşünü alarak devam ettireceğiz. Esnaflarımız, faturalarını keserken 49 bin lira barajını aşmamaya dikkat etsinler”. 4925 sayılı kara yolları taşıma kanunu yönetmeliğinin yenilenerek 08 Ocak 2018 tarihinde uygulamaya konulduğunu ifade eden Tanur: ” D4 belgesi 9 bin 390 lira iken 4 bin liraya indirildi.

Tek araçlık belge alındığı takdirde D4 yüzde 75 indirimli taşıt kartıyla birlikte bin 300 lira biten D4 belgesi yenileme ücreti belge tutarının yüzde 15 = 600 lira D4 belgesi alımında ve sonrasında araçlarda 10 ve 16 yaş kuralı vardı araçlarda model yılı kaldırıldı. Yeni yürürlüğe giren yönetmelik ile belediyelerden alınan arz talep yönünden sakınca yoktur oluru bundan sonra ilçe trafik komisyonlarından alınacak tabi ki valilik onaylı olacak.D belgeli veya K belgeli araçlar muayenesi yoksa 30 gün içerisinde yaptırması gerekiyor sigortası biten araçlar bittiği gün yaptırması gerekiyor aksi taktirde taşıt kartları iptal oluyor yeniden çıkartmak taşıt kartı 300 bin lira şehir içi yolcu taşımacılığında kullanılan toplu taşıma araçları taksi, minibüs ve otobüs gibi ticari araçlarda iç dış çekim yapabilen kamera uygulaması 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatıldı” diye konuştu.

  • Etiketler
  • Yorumla

reklam
Gemici
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz