SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

SÜT ve SÜT ÜRÜNLERİNDE KDV %1 OLMALI

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan,süt ve süt ürünleri sanayisinin, ülke ekonomisine sağladığı değer ve kırsal kalkınmanın gerçekleştirilmesi açısından son derece önemli olduğunu belirterek, KDV oranının yüzde 1 olması gerektiğini söyledi.

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada süt ve süt ürünlerinin ülke ekonomisine sağladığı katkının altını çizerek, KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesi gerektiğini ifade etti. Özgür Ceylan, iktidarın 2018 yılında seçim vaadi olarak çiğ süte 25 kuruş pirim vereceğini açıklamasına karşın bunun gerçekleşmediğini belirterek, “Dönemin Bakanı çiğ süt priminin 25 kuruşa çıkacağını söylemişti, seçim vaadi olarak uçup gitti. Pandemi dolayısıyla ekim, kasım, aralık aylarını kapsayan artış yapılacağı açıklandı. Henüz bir gelişme yok” dedi.

KDV Düşsün Vergi Geliri Artar

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan iktidarın, ekmekte yüzde 1 KDV uygulayarak karbonhidratla beslenmeyi desteklerken sütte yüzde 8 KDV ilevatandaşın hayvansal proteine erişimini zorlaştırdığını söyledi. Özgür Ceylan yaşanan maliyet artışları nedeniyle son on ayda çiğ süt yem paritesinin ortalama 1,28 seviyelerinde seyrettiğini kaydederek, “Bu üretici nasıl üretim yapacak? İnsanlarımızın sağlıklı beslenmesi, sanayicisinden üreticisine ve tüketicisine herkesin kazanması için süt ve süt ürünlerinde KDV yüzde 1’e düşürülmelidir” diye konuştu. Özgür Ceylan, süt ve süt ürünlerinde KDV’nin yüzde 1’e indirilmesinin üretim süreçlerinin tüm taraflarını büyük oranda rahatlatacağını belirterek, “Üreticileri ve süt endüstrisini rahatlatacak bir karar devletimizin vergi gelirlerini de artıracaktır” dedi.

 

SON EKLENENLER
Scroll to Top