SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

SÜT ÜRETİCİLERİMİZ ZORDA…

Odamız Yönetim Kurulu Başkanı M. Güray ERGÜN Türkiye Ziraat Odaları Birliği(TZOB) ile odamızın telekonferans yolu ile yaptığı toplantı sonrası bazı açıklamalarda bulunarak Süt fiyatının acilen artırılmasını, üreticiden alınan sütün en düşük fiyatının 2 lira 80 kuruşa yükseltilmesi gerektiğini belirtti.

“1 litre çiğ süt satan üreticimiz, karşılığında 1.5 kilogram yem alabilmelidir” diyen ERGÜN “Dövize bağlı girdi maliyetlerindeki artışlar ortadayken, üretici fiyatlarının sabit kalması kabul edilemez” olduğunu, Ulusal Süt Konseyi en kısa zamanda yeni fiyat belirlemek için bir araya gelmesini, aksi takdirde süt hayvancılığının bu şekilde sürdürülmesinin mümkün olmadığını dile getirerek “Çiğ süt fiyatları 14 aylık süre için brüt 2 lira 30 kuruşta sabitlenirken, bu tarihler arasında süt yem fiyatları yüzde 15,4, saman yüzde 21,2, mısır silajı yüzde 21,1, yonca otu ise yüzde 15,2 oranında artmıştır” dedi.

Girdi fiyatlarındaki artışı kontrol edemeyen fakat üretici fiyatlarını uzun süre sabitleyen bir sistemin dünyada örneğinin olmadığını,  yöremizdeki üreticilerin “Elektrik, yem bitkileri için sulama suyu, mazot ve gübre gibi girdiler sürekli artarken bir de bunlara yemdeki fiyat artışı eklenince  işin içinden nasıl çıkacağımızı şaşırdık” dediğini ifade eden Güray ERGÜN “Üretici haksız mı? Bakıyorsunuz yemin çuvalı 100 TL olmuş, nasıl haklı olmasın, nasıl zor durumda kalmasın?” diye sordu.

SON EKLENENLER
Scroll to Top