SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

Son günlerde ismini fazlaca duyduğumuz bir meyve; “hünnap”.

Biga’da Sinekçi Köyünde yetiştirilmeye başlayan hünnap meyvesinin hasadı yapıldı. Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Atmaca’nın bahçesinde ziyaret ettiği Mehmet Kömür, bölgede alternatif olabilecek hünnap meyvesini yetiştirdi ve hasadını yaptı. Gün geçtikçe tanınan, faydaları bilinmeye başlayan meyve Biga’da yaygınlaşacağa benziyor.

HÜNNAP HAKKINDA KISA BİLGİLER:

Hünnap çok bilinmeyen fakat vitaminsel olarak zengin olan meyvelerden. Hünnap (Ziziphus zizyphus), cehrigiller (Rhamnaceae) ailesinden bahar aylarında hoş kokulu sarı renkli çiçekler açan dikenli bir ağaç türü. Sert çekirdekli, iri zeytin biçiminde ve büyüklüğündedir.

HÜNNAPIN ÖZELLİKLERİ

Sert çekirdekli, iri zeytin biçiminde ve büyüklüğündedir. İlk başlarda yeşil iken olgunlaştıkça kırmızıya ve siyah-mor renge döner. En dış çeperi derimsi ve ince, pulpası (yumuşak kısım) kopartıldığında elmadaki gibi sert ve beyaza yakındır. Ancak birkaç saat içinde sarılaşır ve yumuşar. Birkaç gün içinde kabuğu da buruşur. Pulpa, tatlı lezzetlidir. Bahçelerde yetiştirildiği gibi yabanî olarak da bulunur.

HÜNNAP NEYE İYİ GELİR?

100 gramında 79 kcal olan hünnapın, vitamin dağılımı ise, %5 A Vitamini, % 17 B Vitamini türevleri ve % 83 C Vitamini şeklindedir. Ayrıca, Potasyum, Demir, Manganez, Magnezyum, Fosfor, Kalsiyum, Çinko ve Sodyum mineralleri açısından zengindir.

Hünnap meyvesi birçok hastalığa ve sağlık sorununa iyi geldiği bilinen meyvelerin başında gelir. Çok uzun yöresel olarak kullanılmasına rağmen popülerliği son yıllarda artan meyvelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Bundan dolayı birçok kişi tarafından tüketimi de merak edilen meyvelerin başında yer alır. Birçok kişi Hünnap meyvesinin tüketerek bu meyvenin faydalarından yararlanır. Hünnap meyvesi tam bir sağlık kaynağı olarak bilinir.

Kanseri önleyici özelliklere sahip olduğu bilinen hünnap meyvesi, son yılların en çok görülen hastalıklarından kanser türleri ile mücadelede oldukça etkilidir.

Zengin içeriği sayesinde doğal bir sakinleştirici görevi gören hünnap meyvesi tüketimi tavsiye edilen meyvelerin başında gelir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kabızlık problemini tedavi eder.

Günlük potasyum ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar.

Yaşlanma belirtilerini yok eder.

Güneş yanıkları ve cilt kızarıklıklarına iyi gelir.

Soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelir.

Kanı temizler.

– Toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.

SON EKLENENLER
Scroll to Top