reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
BİGA TRİBÜN | PARA BİTTİ NEYİ SATALIM BELEDİYESİ |
reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 6 Ağustos 2018 - 10:03:09
PARA BİTTİ NEYİ SATALIM BELEDİYESİ

reklam

reklam
PARA BİTTİ NEYİ SATALIM BELEDİYESİ

Değerli hemşerilerim bildiğiniz üzere uzun bir süredir Biga Belediye Başkanı İsmail IŞIK ile ilgili sürekli tekrar ettiğimiz bir söylem vardı. Yönetmeyi beceremediği için her geçen gün borç batağına giren tek tek bütün değerlerini kaybeden Biga Belediyesi ve sürekli yalanlar üzerine kurulu bir yönetim anlayışı.

Malumunuz son iki haftadır Biga’mızın gündeminde 2 konu var. Birincisi şehir içi minibüsleri konusu bir diğeri ise  Biga Ticaret Merkezi dükkanlarının satışı meselesi.

Belediye meclisinde görüşülen Biga şehir içi minibüslerinin satışı ile ilgili Ak Partili Belediye Meclis Üyelerimiz red oyu vermesine rağmen Chp’li meclis üyelerini evet oyuna karşılık karar oy çokluğu kabul edilmiş ve ilave minibüs satışına onay çıkmıştı. Buna istinaden sayın başkana bu satışın gerekçesini sorduğumuz da ilginçtir ki cevaben mevcut minibüslerin şehir içi ulaşıma yetmediği cevabını aldık.

Bir ihtiyaç olup olmadığını dahi doğru düzgün bakılmaksızın araştırmadan apar topar satış kararı alan belediye yönetimi geçtiğimiz salı günü kooperatif yönetimini ziyaret etti. Bu ziyaret de İsmail Işık şehir içi minibüs kooperatifini lav etmekle tehdit ederek, satışı yapılan minibüslerin bir an önce sıraya konmasını istedi. İsteği karşılık bulmayan başkan söz konusu hatların yolcu taşımacılığı yapması adına gerekli kriterleri tamamlamamış olmasını hiçe sayıp, kural düzen tanımaz bir tutumla kendince bir sıra listesi yaparak minibüslerin trafiğe çıkışına olanak tanıdı. Bu kural tanımaz ben ne yapacağımı kimseye sormam anlayışı altında yatan asıl neden belediye başkanının minibüs hattı satın alan yakın avukat arkadaşına peşkeş çekerek kıyak yapma çabası mıdır gerçekten anlayabilmiş değiliz.

Söz konusu satışı ile ilgili kararın gerekçesini derinlemesine incelediğimiz de şu sonuca ulaşıyoruz. Mademki böyle bir ilave minibüs hattına ihtiyaç vardı da taşımacılığın en yoğun olduğu Biga’mızın da pazarının kurulduğu Çarşamba günü niçin 17 adet minibüs pasifti ve çalışmıyordu. Eğer ki ihtiyaç olsa bu 17 adet minibüsün böyle yoğun bir günde vatandaşa hizmet etmek adına sırada olması gerekmez miydi? Mesele ihtiyaç meselesi değil aslında yandaşa peşkeş çekme kıyak geçme çabası.  Nerede kaldı ilk günlerde her platform da söylediği bu şehri birlikte yöneteceğiz istişare ederek karar alacağız naraları. Bu durum gözler önüne seriyor ki İsmail Işık vatandaşa hizmet etmek anlayışından tamamen uzaklaşarak yandaşlarına hizmet etmek için yalanla dolanla iş yapar hale gelmiştir.

Gelelim Biga Ticaret Merkezi dükkânlarının satışı konusuna. Durum yine aynı aslında. 9-10 Ağustos tarihleri arasında 109 tane dükkânın satışı söz konusu. Fakat ilginçtir ki işmerkezindeki bir tek market yerinin satışı söz konusu değil neden acaba?

Yıllardan beri orada dükkânı olan çalışan esnaflarımızın eline bir gün bir yazı geliyor. Dükkânınız 15 gün sonra satılık ister alın ister almayın. Nerede kaldı başkan beyin esnaf dostu anlayışı, hani karar alırken vatandaş odaklı olma ilkelerini temel alan yönetim anlayışı ama sorarsanız sevgi kazandı Biga’mız da.

Bir de esnaf temsilcileri ile görüşmesinde diyor ki sayın başkan bekleyin biraz, stres yapmayın kararı iptal edeceğim rahat olun. Fakat birkaç gün sonrasında yine en güzel yaptığı şeyi söyleyerek satışı iptal edemiyorum yalanını söylüyor. Satış için belirlenen fiyatları incelediğimiz de şu detay gözümüze takılıyor. Mevcut satışı yapılacak dükkanlar ile geçen yıl aynı iş merkezin de kendisinin de ofis olarak kullandığı muhasebecilerin durduğu işyerlerinin ve eski belediye binasının satış fiyatını kıyasladığımız da aradaki uçurum insana el insaf dedirtecek boyutlarda.

Satışın sebebini soranlara ise kira alamıyoruz yalanını uyduruyor başkan bey. Durumu esnafa sorduğumuz da ise herkesin kirasını ödediğini en uzun kira gecikme süresinin ise 3 ay olduğu cevabını alıyoruz.  Kira toplamayı beceremeyen bir yönetime Biga Belediyesi nasıl teslim edilir orası da ayrı bir soru işareti tabi.

Bazı ortamlarda da hükümet bize para göndermiyor o yüzden satıyorum yalanını da söylüyor başkan bey. Oysaki hükümetimiz her belediyeye nüfusa göre aylık İller Bankasından para gönderiyor. Biga’ya gelen para aylık 2,8 Milyon TL. Hani hükümet para göndermiyordu sayın başkan. Yine yalan yine dolan siyaseti.

Her ortam da belediyenin herhangi bir ekonomik sıkıntısının olmadığı söylüyorsunuz. Madem öyle her şey güllük gülistanlık 20 aydır esnafımız ve vatandaşımız için büyük sıkıntı olan pazar yeri niçin bitmedi.  Çok şükür ki Grup Başkanvekilimiz Bülent TURAN’IN desteğiyle Biga halkı daha fazla çile sıkıntı çekmesin diye Pazar yerinin biran önce tamamlanması için kredi çıkardık ve bu sayede pazar yerinin inşası büyük ölçüde tamamlandı. Bu hafta Allah’ın izniyle esnafımız ve vatandaşımız Kapalı Pazar Yerini kullanacak. Kendi beceriksizliklerini hükümete maletmeye çalışan İsmail Işık hep yalanla dolanla bu işlerden sıyrılmaya çalışıyor ama bu işler o kadar kolay değil gerçekler er geç ortaya çıkıyor. Yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış ama bizim ismailin ki yatsıyı bile görmüyor.

Sayın Belediye Başkanı İsmail Işık’a bir kez daha sesleniyorum. Mart 2019 a 7 ay gibi kısa bir süre kaldı. Yangından mal kaçırır gibi yapılan bu satışlardan vazgeç. Esnafa vatandaşa giderayak bu zulmü yapma. Bu şehre daha fazla zarar vermeden bitir şu dönemi. Para bitti mi mezarlık bile satarım anlayışından vazgeç. 4,5 yılda Biga Belediyesine 1 metrekare yer kazandırmadın bu gidişle satılmadık yer bırakmayacaksın. İnanıyorum ki vatandaşımız bunca yaşanandan sonra Biga’mız için en doğru ve isabetli kararı verecek ve 2019 da Biga Belediyesi’ni tekrar AK Belediyecilikle buluşturacaktır. Telaşının sebebini bizler iyi biliyoruz da; bu kentte hepimiz hep beraber yaşıyoruz. Seçimden sonra da Biga da olabilmek lazım….

Saygılarımla

Ahmet ŞAHİN

Biga Ak Parti İlçe Başkanı

  • Etiketler
  • Yorumla


reklam
Gemici
Gemici
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz