SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

ÖZGÜR CEYLAN SORDU ORMAN BAKANI CEVAP VERDİ:

CHP Milletvekili Özgür Ceylan’ın, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yazılı olarak yanıtlanması için Meclis Başkanlığı’na, Çanakkale halkının Kazdağları’nda yaşanan ağaç katliamına bağlı olarak ortaya çıkan duyarlılığına da dikkat çekerek verdiği soru önergesineverilen cevapta, “Mevzuat ve ormancılık tekniği gereğince, öncelikle orman köylüsü ve orman kooperatiflerine yaptırılan kesimlerdir” denildi.

 

Özgür Ceylan 2019 yılı Aralık ayında verdiği önergede Gelibolu Yarımadasında bulunan Yalova ve Anafartalar Köyleri ile Çanakkale Merkeze bağlı, Denizgöründü, Kayışlar ve Ovacık köyleri başta olmak üzere Çanakkale genelinde yapılan ağaç kesimleri hakkında bilgi istemişti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli imzası ile Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’a verilen yazılı cevapta, “Çanakkale Merkeze bağlı Denizgöründü, Salihler Köyü Kayışlar Mahallesi ile Ovacık köyleri arasında yapılan kesimler; mevcut amenajman ve silvikültür planlarına tabii gençleştirmeye ayrılmış ve bakıma konu olan planlı kesimlerdir” denildi.

 

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’a Tarım ve Orman Bakanı tarafından verilen cevapta, “Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünde Orman amenajman planları, silvikültür planları ve olağanüstü raporlarına göre mevzuat ve ormancılık tekniği gereğince her yıl kesimler yapılmaktadır” denildi. Tarım ve Orman Bakanı tarafından verilen cevapta, kesimlerin mevzuat gereğince öncelikli olarak orman kooperatifleri ve orman köylülerine yaptırıldığı belirtilirken, “işgücünün yeterli gelmediği durumlarda açık ihale ile dikili olarak satışa çıkarılmaktadır” ifadelerine yer verildi. Özgür Ceylan, soru önergesini hazırlarken bölgedeki yetkililerden, yapılan kesimlerin planlı olduğu, seyrekleştirme amacıyla yapıldığı bilgisini birebir görüşmelerinde öğrendiğini ifade ederken, “Fakat kesim alanlarından gelen görseller seyrekleştirme değil söz konusu alanların tıpkı Kirazlı-Balaban mevkiinde yapıldığı gibi ağaçtan arındırma çalışması olduğu izlenimi vermekteydi. Bu nedenle soru önergesi vermek gerekti. Aldığımız cevaba göre de kesimler yıllık yapılan rutin kesimlermiş” dedi. Özgür Ceylan, Çanakkale’nin hangi noktasında olursa olsun gerçekleşecek ya da teşebbüs edilecek doğa, tarih, kültür katliamına karşı CHP olarak mücadele etmeye devam edeceklerini ifade ederek, “Konuyu takip etmeye devam edeceğim” dedi.

 

 

SON EKLENENLER
Gümüşçay Belediyesi’nden Toplu Konut Müjdesi

Gümüşçay Belediyesi’nden Toplu Konut Müjdesi

08/12/2023 GÜNCEL

Gümüşçay Belediyesi, dar gelirli vatandaşların konut sahibi olabilmesi için proje başlattı. Gümüşçay Belediyesi tarafından yapılan

Devamını Oku
Çetin, belediye meclis üyeliği için başvurdu

Çetin, belediye meclis üyeliği için başvurdu

08/12/2023 GÜNCEL

Geçmiş yıllarda Biga Belediyesi'nde temizlik işlerini yöneten Nihat Yaşar Çetin, Cumhuriyet Halk Partisi'ne Biga Belediye

Devamını Oku
Scroll to Top