reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
BİGA TRİBÜN | ÖZGÜR CEYLAN: DEVLET ÇİFTÇİYİ SIRTINDAN VURUYOR |
reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 17 Eylül 2019 - 09:23:33
ÖZGÜR CEYLAN: DEVLET ÇİFTÇİYİ SIRTINDAN VURUYOR

reklam

reklam
ÖZGÜR CEYLAN: DEVLET ÇİFTÇİYİ SIRTINDAN VURUYOR

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Ayvacık köylerini ziyareti sırasında bir araya geldiği çiftçiler ile sohbet ederek, “İktidarda bulunanlar, hasat döneminde tarım ürünlerinin ithalatında harçları kaldırarak çiftçiyi adeta sırtından vurmaktadır” diye konuştu.

 CHP Milletvekili Özgür Ceylan, önceki akşam Ayvacık’a bağlı Güzelköy, Kısacık ve Husun köylerini ziyaret ederek köylüler ile sohbet etti. Türkiye’de çiftçinin trajik bir hızla üretimden el çektiğini hatırlatan Özgür Ceylan, bunun en büyük sebebinin girdi maliyetlerinin yüksekliği olduğunu söyledi. İktidarın çiftçiyi destekleyentarım politikaları üretmekten uzak olduğunu ifaden eden Ceylan, çiftçinin girdi maliyetlerini destekleyen teşviklerin düzenlenmesinin zorunlu olduğunu söyledi. Çiftçini girdi maliyetleri ile baş edemez duruma geldiğini ifade eden Özgür Ceylan, “Mazot olmuş altı buçuk lira, tarım ilaçlarındaki artış yüzde 70 ila 200 civarında, tohum, işçilik ve diğer tüm maliyetler hesaplandığında çiftçinin kar etme ihtimali ortadan kalkıyor” dedi. Özgür Ceylan, çiftçinin girdi maliyetleri ile baş etme şansının görünmediğini belirtirken, iktidarın da ithalat harçlarını sıfırlayarak çiftçiye en büyük darbeyi vurduğunu söyledi.

Özgür Ceylan, İktidar Üreticiyi Feda Ederek Kendini Kurtarma Peşinde

Özgür Ceylan, Türkiye’nin içinde bulunduğu dar boğazdan en fazla etkilenen kesiminin ücretli çalışanlar ve çiftçiler olduğunu kaydederek, iktidarın üreticinin yok olması pahasına kendini kurtarma peşine düştüğünü iddia etti.Çiftçilerin tarım ürünlerinde yaşanan girdi maliyetleri nedeniyle ürünlerini tarlada bırakmak zorunda kaldığını ifade ede Özgür Ceylan, “Önceki gün Biga’da katıldığım domates hasatında sofralık domatesin maliyeti karşılamadığı için tarlada bırakılmasına büyük bir üzüntü ile tanık oldum. Sarayın ve havarilerinin ise bu duruma karşı en ufak bir tedbirleri olmadığı gibi konuyla ilgili bilgilerinin de olmadığı aşikârdır” dedi.

 

Özgür Ceylan, iktidar tarafından geçtiğimiz yıl içinde başlatılan uygulama ile domatesten buğdaya, soğandan pirince pek çok kalemdeki tarım ürününde gümrük harcının sıfırlandığını hatırlattı. Bu noktada en büyük zararı üreticinin çektiğini ifade eden Özgür Ceylan, “Hasat zamanı üreticinin tüm ümitleri, emeği, ekonomiye katkısı göz ardı edilerek, (0) sıfır ithalat harcı ile piyasa ürünün sokulmasının, girdi maliyetleri ile baş edemez olan tüketicinin yok edilmesinden başkan bir sözle açıklanamaz” diye konuştu.

 

CHP Ayvacık ilçe başkanı, ilçe yöneticileri ve il genel meclisi üyeleri ile ziyaretlerini gerçekleştiren Özgür Ceylan, çiftçi sayısının her geçen yıl azaldığına dikkat çekti. Çiftçiye yönelik teşviklerin üretimi destekler nitelikte yeniden yapılandırılma gerektiğini ifade eden Özgür Ceylan, “Kazanan yabancı ülkelerin çiftçileri” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla


reklam
Gemici
Gemici
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz