SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

OSMAN ÖZTÜRK’TEN BASIN AÇIKLAMASI

Sevgili Cumhuriyet Halk Partililer, çok değerli basın mensupları bizi canlı yayından izleyen Bigalı hemşerilerimiz.  Bugün burada Biga’lı Karabiga’lı ve Gümüşçay’lı hemşerilerimizin şu an belediyelerini yönetenlere sorulmak üzere bize ilettikleri soruları Ana Muhalefet Partisinin ilçe başkanı olarak; sormak ve cevaplarının takipçisi olmak için bulunuyoruz.

Biga Belediyesinin Sayın yetkililerine birkaç sorumuz olacak.

Şehir parkının bir an önce ihaleye çıkarılmasındaki en büyük etkenin; kasaya hakim olunamayarak bir miktar paranın kaybolduğu ve bu kaybın üstünün örtülebilmesi için acele edildiği gibi iddialar bulunmaktadır. Böyle bir durum söz konusu mudur?

Mezbahamızdan köpek maması adı altında üreticimizin nice emeklerle ürettiği etlerin illegal yollarla çıkartılıp satıldığı iddiaları doğru mudur? Bu konuda kamera kayıtları ve tutanaklar olduğu söylenmektedir? Söz konusu tutanaklar ve görüntüler tarafınızca izlenmiş midir? Söz konusu iddialar doğru ise bu konuda yasal süreçler işletilmiş ve sorumlular hakkında her hangi bir işlem yapılmış mıdır?

Siyasal anlayışınıza yakınlığıyla bilinen ve kamuoyunda ‘Yandaş Sendikanız’ olarak tanımlanan Sendika ileimzaladığınız anlaşma gereği, belediyede çalışan işçilerimize %22, kent hizmetleri personeline %25, sosyal haklara %16 yemek yardımı, çocuk yardımı, bayram yardımı, eğitim yardımı, direksiyon primi ve senede 35gün izin gibi haklar sağlandığını duyurmuştunuz. Fakat belediyede verilen maaşlara bakılınca maaşlara sadece %4 zam, yani sendika parası (aidatı) kadar, zam yapıldığı görülmüştür. Verileceğini söylediğiniz bu haklar tam olarak hangi tarihte çalışanlara yansıtılacaktır?  Çalışan emekçilerimiz sizlere güvenerek bu vaat edilenlere inanmakta ve hayatlarını planlamaktadır. Bu nedenle sizden tam bir tarih duymak istemektedirler. Şayet çok ileri bir tarihte uygulanacak ise zaten geçim sıkıntısındaki emekçiden ‘sendika parası’ adıyla kesilen ücreti, zam dahi yapmadan ne kadar daha karşılıksız olarak keseceksiniz?

Partiniz kendi kendine yeten Türkiye Cumhuriyeti’ni, arpayı, buğdayı, soğanı ithal eden bir ülke haline getirdi. Cumhuriyet Halk Partisi döneminde bütün işlerini kendisi yapan kendi kendine yetebilen bir Biga Belediyesinden, borçları bahane ederek bütün yapılması planlanan işleri Ankara’dan kapı kapı rica ederek, her verilen sözü Biga halkına müjdelemenin amacı bu sözler tutulmaz ise, biz değil bakanlıklar yapmadı demek midir?

Şimdi, bu soruya yanıt verirken emin izki Belediyenin borçlarını bahane ederek başlayacaksınız. Fakat ne hikmetse bu borçları varken de bütün yatırımları devam eden, bütün işletmeleri çalışan ve borçların ödenmesi için bütün planları yapılmış olan Biga’mızda, ne olduysa 31 Mart akşamından sonra oldu ve Biga’ da yapılmayan her şeyin sorumlusu bu borçlar oldu. Farkındayız, bu bahanenin takipçisiyiz, bu bahaneniz senesini doldurdu daha kaç sene bu bahanenin arkasına sığınmayı düşünüyorsunuz?

Belediye’deki makamları liyakat esası ile mi dağıtıyorsunuz? 2 belediye meclis üyenize başkan yardımcılığı, bir belediye meclis üyenize şirket müdürlüğü vererek sosyo ekonomik durumlarını değiştirdiniz. Diğer belediye meclis üyelerine de farklı makam ve adlar altında maaş bağlamayı düşünüyormuşsunuz? Bu sorularımızı Biga halkı adına sormak ve cevaplarını takip etmek bizim vazifemizdir.

Yine ilçemiz Sınırları içerisinde yer alan Karabiga Belediyesi ile ilgili olarak da kamuoyu nezdinde yanıtlanmasını istediğimiz soruları aracılığınızla sormak istiyoruz.

Anladığımız kadarıyla siz de Biga Belediyesi gibi belediyeye ait yerleri işletme ve çalıştırma konusunda çok istekli değilsiniz. 31 Mart gününe kadar çalışan ne kadar sosyal tesis, hamam, fırın, otel varsa 1 Nisan sabahı hepsinin birden zarar etmeye başlaması bir tesadüf müdür? Bu işletmelerin devredilmesi noktasında sizi hemen ihale açmaya iten sebep sizlerin bu işletmeleri işletememeniz midir? Yoksa yandaşlarınıza yeni iş olanakları sağlamak mıdır?

Karabiga Belediyesine ait iki otelin Karabiğa halkına yaklaşık maliyeti 10 milyon lira civarındadır. Bu iki otel Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’na hangi gerekçe ile bedelsiz olarak devredilmiştir?  Biga Belediyesinin bakanlıklardan aldığı sözlere karşılık Karabiga Belediyesinin yatırımları takas mı ediliyor?  Eldekileri bakanlıklara verip diğer yatırımları bakanlıklara yaptırıp eldeki işletmeleri özelleştirerek Belediyeler komple boşaltılmaya mı çalışılıyor?

Bütün işletmeler zarar ediyordu, her yapılan işletme yanlıştı da senelerce Karabiga halkının olan Karabiga sporuna büyükkatkıları olan her daim kendi malı olduğu için söz hakkı Karabigalı’da olan şehir stadımızın, Beden Terbiyesine devri de durduğu yerde zarar ettiği için mi yapılmıştır?

Son olarak Gümüşçay Belediyemizle ilgili ayyuka çıkan rezaletin de kamuoyunda merak edildiğini söylememe gerek yoktur. Bu anlamda birkaç soru da bu hususta sormak istiyoruz.

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun‘CHP’li belediyelerde asgari ücret net 2500 TL olacak’ açıklamasından hemen sonra,Gümüşçay Belediye Başkanı Sayın Adnan Pastırmacı ‘biz personelimize 2500 TL’nin üstünde maaş veriyoruz.’ açıklamasıyla cevap vermişti.

Ulusal basında da yer alan belediye başkanlığını yürüttüğü Gümüşçay Belediyesinde yaşanan zimmet, irtikapvb Yasa dışı işlerle ilgili olarak da aynı hız ve şevkle çıkıp bir açıklama yapmasını, hemşehrilerini başkanı olduğu belediyedeki zimmete geçirilen trilyonlarla ilgili bilgilendirmesini beklerdik. 2013 yılından itibaren Belediyenin kasasının sistematik olarak boşaltılmasına kimler hangi çıkarları karşılığında sessiz kalmışlardır? Nasıl bir yapılanmadır ki yıllardır devam eden vurgun ancak şimdi ortaya çıkmıştır? Bu nasıl bir vurdumduymazlıktır ki yıllardır belediyenin soyulmasına göz yumul muştur?

Partimizin üyesi iken seçilen Vefa Selman Yalova Belediyesi’nde yaşanan usulsüzlükleri tespit ettikten sonra suç duyurusunda bulunmuştur. Devam eden soruşturma sürecinde içişleri bakanlığı belediyeye kayyum atamış ve soruşturmanın selametine gönderme yapmıştır. Gümüşçay Belediyesinde yaşanansüreç, bütün kamuoyunun ‘adalet CHP Belediyesi’ne ayrı AKP Belediyesi’ne ayrı mı işliyor?’ sorusunu sormasına neden oluyor.

Bu süreç Yalova Belediyesi’nden ayrıysa yetkililerden arasındaki farkın yok eğer süreç aynıysa ikisine de uygulanan yaptırımın neden farklı olduğunun açıklanmasını kamuoyu ve partimiz adına beklemekteyiz.

Halkımızın cevap beklediği soruları ilgililerine iletiyor ve halkımız adına konunun takipçisi olacağımızı belirtiyoruz. Sizlere de buraya gelerek halkımızın haber alma özgürlüğüne destek verdiğiniz için teşekkür ederiz.

SON EKLENENLER
motosiklet kazası: Bir kişi yaralandı

motosiklet kazası: Bir kişi yaralandı

28/11/2023 GÜNCEL

Biga da  meydana gelen tek taraflı trafik kazasında motosiklet sürücüsü yaralandı. Kazayı gören diğer sürücüler

Devamını Oku
“Hep birlikte çok çalışarak başaracağız”

“Hep birlikte çok çalışarak başaracağız”

27/11/2023 GÜNCEL, SİYASET

Cumhuriyet Halk Partisi'nde aday adaylığı başvurusu için son günlere girilirken; CHP Karabiga Belde Başkanı Semih

Devamını Oku
Scroll to Top