SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

O VATANDAŞ KONUŞTU HAKKIMI HELAL ETMİYORUM

Biga İdriskoru Köyü’nde 70’e yakın tavuk ve 3 kuzusu iddiaya göre sokak köpeklerinin saldırısı sonucu telef olan Halil Özcan (53), ‘Köpek sevicilere hakkımı helal etmiyorum diyerek, hayvanseverlere tepki gösterdi.

İdriskoru köyünde 20 yıldır hayvan yetiştiriciliği yapan Halil Özcan’a ait ağıla Pazar sabahı saat 05.30 sıralarında giren sokak köpekleri, iddiaya göre 70’e yakın tavuk ile 5 kuzuyu telef etti. Olayın ardından 2 gecedir ağılda sokak köpeklerinin olası yeni saldırısına karşı nöbet tutan Halil Özcan, hayvanseverlere tepki gösterdi. Olayı, işe giden bir köylünün görüp kendisine bildirdiğini anlatan Halil Özcan, ağıla geldiğinde adeta bir katliam ile karşılaştığını söyledi.

‘AĞILA ASLAN, TIMSAH GİRDİ SANDIM’

Yaklaşık 70 tavuğu ile 5 kuzusunun telef olduğunu belirten Halil Özcan, “Bu köpek seviciler Allah’ını, Peygamberini seversen burası Milli Park değil. Sokaklar köpeklerin deyip deyip başımızın etini yediler. Ama yazık günah değil mi, bunlar da can. Madem köpekleri çok seviyorlar, onlara bir yer yapsınlar. Oraya giripte biz onları rahatsız edersek, vurursak, eziyet edersek bize tepki göstersinler. Köpek konu olunca bütün dünyayı ayağa kaldırıyorlar, tavuğa, koyuna, insana saldırı olunca hiç ses çıkarmıyorlar. Ben bunun parasında pulunda değilim. Yarın birgün başkasının da başına gelecek. Ama yemin ediyorum o köpek sevicilere hakkımı helal etmiyorum. 10-15 tane koca koca köpek Biga ilçe merkezinde çarşıda geziyor. Onlara bakmıyorlar. Gece olunca köye geliyorlar kuzuları, tavukları paramparça ediyorlar. Tam bir katliam. Yemin ediyorum aslan girdi, timsah girdi sanarsın.

İki geceden beri ağılın yanında arabanın içinde yatıp nöbet tutuyorum sabaha kadar. Bu sokak köpeklerini bu hale getirenler suçlu. Onları gidip yakalasınlar, bütün cezaları onların yüklenmesini istiyorum. Hele o köpekler için sokağa çıkıp bağıranlara hakkımı helal etmiyorum. Allah inşallah onların başlarına misliyle bela geirsin” dedi.

İdriskoru Köyü Muhtarı Feyzullah Şahin ise, Bu köpekler aç olduğu sürece yine bizim köye gelip hayvanlara bu şekilde saldırmaya devam edecekler. Köpekler aç oldukları için mecburen saldırıyor. Bu köpekleri ya doyuracaklar ya da barınaklara alacaklar. Yani bizim köyümüzdeki köpekler koyuna, kuzuya, tavuğa zarar vermiyor. Dışarıdan gelen köpekler zarar veriyor.

Köklü bir çözüm bulunmadığı sürece bu şekilde köyümüz çok büyük zarar görecek. Köyümüz zaten Biga ilçe sınırları içinde. Köpekler merkezden 500 metre gelip köyün içine giriyorlar. Köyde daha çok hayvan buldukları için gelip saldırıyorlar” dedi.

Öte yandan geçen ekim ayında köyde 19 sokak köpeği zehirli tavuk ciğeri verilerek zehirlenmiş ve Biga Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği olaya tepki göstermişti. Bu olay sonrasında köy halkı ile hayvanseverler karşı karşıya gelmişti.

SON EKLENENLER
Scroll to Top