SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

MUTUR’DAN SEÇİM SONRASI BASIN AÇIKLAMASI

Biga Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi seçimleri 26 yıl aradan sonra 2 adaylı olarak tamamlandı. Olaylı seçimlerin ardından ilk basın açıklamasını Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur gerçekleştirdi. Yönetim aday listesi ile birlikte basın mensuplarının karşısına çıkan Başkan Mutur, tarihi seçimler sonrası tarihi bir açıklama gerçekleştirdi. Başkan Mutur ve ekibi esnaf ve sanatkarlar arasındaki gerginliği sakinleştirmeyi tercih ettiler.

Biga Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi seçimleri 26 yıl aradan sonra 2 adaylı olarak tamamlandı. Olaylı seçimlerin ardından ilk basın açıklamasını Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur gerçekleştirdi.

Yönetim aday listesi ile birlikte basın mensuplarının karşısına çıkan Başkan Mutur, tarihi seçimler sonrası tarihi bir açıklama gerçekleştirdi. Seçimin geride kaldığını ve yaşanan olaylardan ders çıkarılmasını gerektiğini ifade eden Başkan Mutur şunları söyledi:

“26 YIL SONRA SANDIK KURULDU”

 “Biga Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin Seçimli Olağan Genel Kurulu’nun ardından sizlerle birlikteyiz. Davetimizi kırmadığınız ve geldiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Bizler 10 ay önce esnaf ve sanatkarın sesi, Biga sevdalıları olarak aday olduğumuzu açıklamıştık. 10 aydır derdimizi, neden aday olduğumuzu anlatmaya çalıştık. Yönetimimizde ve denetimimizdeki asil ve yedek yöneticilerimizi de kimseden saklamadan duyurduk. Biga’daki esnaf ve sanatkarların tamamının temsil edildiği 4 mesleki odanın yöneticileri olarak bir oluşum oluşturduk. Bunun daha doğru olacağına, yaptığımız uzun istişarelerden sonra karar verdik. Sorunlara ve çözümlerine, esnaf ve sanatkarın yaşadığı her ana birebir tanık olduğumuz için böyle bir birlikteliğe karar verdik. Bizim amacımız; esnaf ve sanatkarımızın rekabet gücünü yükseltip, ihtiyaç duyduğu anda onlar adına hızlı hareket etmekti. Neden yola çıktığımızı 10 ay boyunca uzun uzun anlattık. Daha fazla uzatmak istemiyorum. 26 yıl sonra tarihi bir genel kurula imza attık. 26 yıl önce olduğu gibi sandık kuruldu.”

BAYRAMİÇ VE YENİCE’Yİ ÖRNEK GÖSTERDİ

“Değinmek istediğim bir konu daha var. Biz adaylığımızı açıkça dile getirmeye başladıktan sonra mevcut yönetim bir hamle yaptı. Mevcut yönetim krediler için kefillik ve ipotek şartlarında değişiklik yaptıklarını duyurdular. Biz ekip arkadaşlarımızla birlikte sorumluluk alıp yola çıkmaya karar verdiğimizde, öyle doğru noktalara değindik ki, mevcut yönetimin kararlarını etkiledik. İşte bizim adaylığımız bile mevcut şartlarda bir iyileşmeye neden oldu. Bizler Ahilik kültürünü düstur edinen, devletine ve milletine her daim sahip çıkan esnaf ve sanatkarlarız. Bizler demokrasinin yani tüm ortaklarımızın kararının sandığa yansıyacağı bir seçim olmasını istedik. Bu nedenle mevcut yönetimi de ziyaret ederek, seçim için ortaklarımızın önüne sandık koymamız gerektiğini söyledik. Ancak mevcut yönetim tarafından olumlu karşılanmadı. Bayramiç’te, Yenice’de kongreler yapıldı ve buralarda ortakların önüne sandık koyuldu. Sandıktan korkmamak gerekiyor. Sandık demokrasidir. Sandık ortakların gönlündeki adayın gerçek yansımasını temsil eder.”

“BU ÇAĞDIŞI YÖNTEMLE SEÇİM OLMAMASINI DİLİYORUZ”

“Dostlarım, büyüklerim, 2021 yılındayız. Maalesef istemediğimiz olaylar yaşandı. Ortaklarımızın iradesinin sandığa yansıyabilmesi için büyük bir mücadele örneği gösterdik. İstedik ki, tüm ortaklarımız gönül rahatlığıyla, kimsenin baskısından korkmadan, arkadaşları arasında yaptıkları seçim deşifre olmadan oy kullansınlar. Maalesef Genel Kurul divan başkanı tarafından yönetilemedi. Genel Kurul salonuna polis çağrıldı. Esnaf geleneği ile tüm Çanakkale’de örnek gösterilen Bigamız’da esnaflarımız karşı karşıya getirildi. Öyle ya da böyle seçim tamamlandı. Seçim sandıkla tamamlandı. Bizim en büyük mutluluğumuz da bu oldu. Sandık kurulmasaydı, insanlar birbirlerine gönül koyacaktı. Siyasi baskılara maruz kalacaklardı. Küslükler, kırgınlıklar olacaktı. Bizler güzel Bigamız’da doğduk, burada yaşıyoruz, Allah izin verirse yaşamımızı burada tamamlayacağız. Bizler bir daha bu şekilde, çağdışı bir yöntemle seçim olmamasını diliyoruz.”

GERGİNLİKLERİ SONA ERDİRME ÇAĞRISI

“Bizler ilk çıkışımızı yaparken esnaf ve sanatkarın çığlığına kulak verdik. Bugün aradaki farkın bu kadar az olması da bunu gösteriyor. Esnaf ve sanatkarın bir mesajı var. Bu mesaja kulak verilmesi gerekiyor. Bu saatten sonra seçimle göreve gelen sayın başkan ve ekibini tebrik ediyoruz. Bizler seçim boyunca kötü konuşmadık, hakaret etmedik, sadece yönetimle ilgili eleştirilerimizi sıraladık. Bundan sonra da gerginlikleri sona erdirip, dostça, arkadaşça, kardeşçe yaşamımızı sürdüreceğiz. Her iki ekip de Biga’ya hizmet etme hedefiyle mücadele etti. Kim kazanırsa kazansın Biga kazanacaktı. Hepimiz kardeşiz, abiyiz, büyüğüz, küçüğüz, her şeyden öte akrabayız, komşuyuz. Tüm gerginlikleri bir kenara bırakıp, normal yaşamımıza bir an önce dönmeliyiz.”

SANDIK MÜCADELESİ MESAJI

“Seçim tamamlandı. Çok mücadele ettik. Ancak bizlerin de hataları oldu. Arkadaşlarımızla birlikte özeleştiri de yaptık. Birlikte konuştuk. Bu süreçte kalbimizi kıranlar, kalbini kırdığımız arkadaşlarımız olmuştur mutlaka. Herkes hakkını helal etsin. Artık bu süreç tamamlandı. Bu uzun yolculukta bizleri sevgiyle ve saygıyla karşılayan tüm ortaklarımıza canı gönülden çok teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun. Ayrıca Biga’da demokratik bir seçim yaşanabilmesi için sandık mücadelesi veren ve sandığa sahip çıkan tüm ortaklarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Son olarak isimlerini tek tek sayacağım yol arkadaşlarıma da canı gönülden, yürekten teşekkür ediyorum. Hakkınızı helal edin. Gerçekleştirdiğimiz Genel Kurul’un tüm esnaf ve sanatkarlarımıza, Bigamıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor; hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Allah’a emanet olun.”

SON EKLENENLER
Scroll to Top