SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

MUTUR BAŞKAN ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Bizler esnaf ve sanatkarın sesi ve Biga sevdalıları olarak 2021 yılı içinde yapılması planlanan Biga Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine adaylığımızı açıklamak için toplandık.

Kooperatifler toplumsal kalkınmayı gerçekleştiren ve ticari işletmeler için temel sağlayan özgün bir modele dayanır. Kooperatif yöneticiliği; ortaklarına hizmet etme, ortaklarınca yönetilme, kendi kendine yetme, eşitlik, adalet, sorumluluk, dayanışma ve birlik beraberlik ilkeleriyle bağdaşmalıdır.

Teknoloji gelişti, bununla birlikte ticaretin şekli de değişti. Bugün bir tuşla istediğiniz yerden, istediğiniz şekilde alışveriş yapabiliyorsunuz. Esnaf ve sanatkarın alım gücü ve tedarik konusundaki hızı, bugün, bu koşullarda çok daha önemli hale gelmiştir. Bu durumda biz yöneticilerin mücadelesi; günümüzün zorlu piyasa koşullarında esnafımızın ve sanatkarımızın yanında olmaktır. Bizim amacımız; esnaf ve sanatkarımızın rekabet gücünü yükseltip, finansal olarak ihtiyaç duyduğu anda esnaf ve sanatkarımız adına hızlı hareket etmektir. Biliyorsunuz, geçtiğimiz aylarda Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin mevcut yönetimi bir açıklama yaptı.

Bu açıklamada krediler için kefillik ve ipotek şartlarında değişiklik yaptıklarını duyurdular. Kooperatif ana sözleşmesi açıktır. Yönetmelikler bellidir. Bu değişikliği bir lütuf gibi sunmak, pandemiyi bahane ederek bu günlerde duyurmak, esnaf ve sanatkara yardımcı oluyormuş gibi görüntü vermek çok yanlış bir tutumdur. Esnaf ve sanatkarımız yaklaşık 1 yılı aşan sürede pandemiyle, covid-19 belasıyla mücadele etmektedir. Seçime yaklaşınca esnaf ve sanatkarın yanındaymış gibi görünmek hiç şık olmamıştır.

Biz ekip arkadaşlarımızla birlikte sorumluluk alıp yola çıkmaya karar verdiğimizde, öyle doğru noktalara değindik ki, daha şimdiden mevcut yönetimin kararlarını etkilemeye başladık. Bugün bu gelişmeler bizi çok mutlu etti. Esnaf ve sanatkarlarımız adına bu gibi gelişmelere vesile olmak, ne kadar doğru bir vizyonla yola çıktığımızı gösteriyor.

Pandemi sürecinde Biga’da Bakanlığımızın kararıyla 592 işletmemiz kapatılmıştır. Tarihte ilk defa Arife günü işyeri kapatmak zorunda kaldık. Halkımıza, esnaf ve sanatkarımıza bir takım zorunlu kısıtlamalar getirildi. Bunlar devletimizin kararlarıdır. Tartışma sözkonusu dahi olamaz. Bizler için de tabiki önce sağlık, sonra ticaret gelmektedir. Bizler Ahilik kültürünü düstur edinen, devletine ve milletine her daim sahip çıkan esnaf ve sanatkarlarız. Üstüne basarak belirtmek istiyorum. Yönetim Kurulu’na aday olan ekip arkadaşlarımızın tamamı; adresleri belli, işyerleri olan aktif esnaflardır. Küçük esnaf ve sanatkar, zor günler geçiriyor, zamanla yarışıyor. Ortaklar kooperatife başvurduğunda, istihbaratından, ekspertizine kadar çok hızlı hareket edip, ortaklara yardımcı olunmalıdır. Bu zor dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimiz, bürokrasiyi azaltıp işletmelere ipoteksiz ve kefilsiz 25.000 lira kredi olanağı sundu. Pandeminin zor koşullarında devlet tarafından yapılandırmalar yapıldı, taksitlendirmeler ötelemeler oldu.

Bu süreçte kooperatifin mevcut yöneticileri neredeydi? Karar almak için 10 ay boyunca neyi beklediler? Bu uygulama niye şimdi başlıyor? Yönetmelik mi değişti? Yeni genelge mi yayınlandı? Dün yaptığınız mı doğruydu, yoksa şimdiki mi? Sizler esnaf ve sanatkarlarımıza karşı samimi değilsiniz! 26 yıl gibi çok uzun bir süre görev yapıp da hiçbir proje üretmeyen sizler; yetkinizde olan birtakım uygulamaları, canla başla çalışan esnaf ve sanatkarlarımıza bir lütuf gibi göstermeye çalıştınız. Bu kararın zamanlaması, ciddiyetten son derece uzak, tamamen seçim yatırımı olarak düşünülmüş bir hamle olarak görünmektedir. Bizler hepimiz belli esnaf ve sanatkar gruplarını temsil ediyoruz. Kooperatif ortakları, aynı zamanda bizim odalarımızın da üyeleridir. Bizler üyelerimizle et ve tırnak gibiyiz. Çoğumuzun Bigamız’da bulunan mesleki odalarda görev ve sorumlulukları var.

4 odamızın da üyeleri olan Biga Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet ve Kooperatifi’ne, üyelerimiz ve ortaklarımız için adayız. Bu durumda kooperatif ortağı olan, şartları taşıyan her ortak da aday olabilir.

Bizler oda üyelerimizin yer aldığı Biga Esnaf ve Sanatkar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne üyelerimizi yalnız bırakmamak ve üyelerimizin sorunlarını kısa sürede çözebilmek için 2021 yılında yapılması planlanan seçimli genel kurulda ortak olan tüm üyelerimizin oylarına talibiz.

ASİL YÖNETİM KURULU

İbrahim Mutur

Sait Tanur

Hakkı Berber

Ahmet Aslan

İlhan Yavuz

DENETLEME ASİL

Mehmet Sert

Feti Kazan

YEDEK YÖNETİM

Hasan Akarsu

Murat Çakıroğulları

Pınar Tarba

Murat Ayazma

Bayram Taşkıran

DENETLEME KURULU YEDEK

Cansu Güney

Mehmet Altıntop

SON EKLENENLER
Scroll to Top