SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

MEHMETÇİK’İN İSİM BABASI MEZARI BAŞINDA ANILDI

Mehmetçik’in isim babası Seddülbahir Kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş, 56’ıncı ölüm yıldönümünde Bahçeli Köyü’nde mezarı başında anıldı. Anma programına 73 yaşındaki torunu da katıldı  

Mehmetçik’in isim babası Seddülbahir Kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş, 56’ıncı ölüm yıldönümünde Bahçeli Köyü’nde mezarı başında anıldı. Bigalı Mehmet Çavuş Çanakkale Savaşlarının güney cephesinde İngilizlere geçit vermemiş ve Çanakkale Gazisi unvanı almıştı.

Bigalı Mehmet Çavuş Derneği’nin düzenlediği anma programı önce mezarı başında yapılan dua ile başladı. Ardından köy camiinde Mevlid-i Şerif okutuldu.

Anma programına Biga protokolü, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların yanı sıra Bigalı Mehmet Çavuş’un torunu Mehmet Tabakoğlu (73) da katıldı.

BİGALI MEHMET ÇAVUŞ HAKKINDA

1878 yılında Bulgaristan’ın Filibe Kasabasında dünyaya gelen Mehmet Çavuş’un ailesi, 1877- 1878 Osmanlı Rus Savaşı sırasında Anadolu’ya göç ederek Bahçeli köyüne yerleşti. Mehmet Çavuş, Balkan Savaşları ve 1. Dünya Savaşı’nda 16 yıl askerlik yaptı.

4 Mart 1915 günü Seddülbahir çıkarması sırasında bir yandan gemilerin bombardıman ateşi diğer yandan makinalı tüfek ve İngiliz askerlerinin saldırısına Mehmet Çavuş, yaklaşık 20 askeriyle karşı koyar. Karşısındaki düşmanın sayıca çokluğunu ve silah olarak üstünlüğünü önemsemeden askerleriyle birlikte yere yatarak düşmana ateş açar. 3 saat süren mücadele sırasında Mehmet Çavuş’un tüfeğinin mekanizması işlemez olur. Tüfeğini yere atarak istihkam küreğini eline alır. Yanındaki askerleri de süngü hücumuna kaldırır. İngilizler 23 ölü, 25 yaralı ve 4 kayıpla gemilerine geri döner. Bu çarpışmada Türk askerlerinden 6 şehit, 13 yaralı vardır. Mehmet Çavuş da başından ve göğsünden yaralanır. Avuçlarının içi de paramparçadır. Tedavisinin ardından Mehmet Çavuş, hava değişimi için izin verilerek köyüne gönderilir. Fakat izin süresini tamamlamadan tekrar cepheye döner ve çarpışmaya devam eder.

Çanakkale Savaşı bitince köyüne döner. Kendisine teklif edilen maddi yardımları; “Ben vatanım için savaştım, para için savaşmadım” diyerek reddeder.

 

4 Mart günü Seddülbahir’deki çatışmayı Harapkale’den izleyen 19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal, Çanakkale Müstahkem Komutanlığı’na gönderdiği raporunda Mehmet Çavuş’un madalyayla veya başka biçimde ödüllendirilmesini ister. Mehmet Çavuş, Gümüş Harp madalyası ile ödüllendirilir. Ayrıca kendisine Atatürk tarafından köstekli gümüş saat ve gümüş tabaka (tütün koyma yeri ve kahramanlık beratını koymak için ayrı bir bölümü olan) hediye edilir.

 

Mehmet Çavuş’un kahramanlığı büyük bir gurur ve kıvanç kaynağı olur. İstanbul gazeteleri ondan bahseder. Türk askeri, Bigalı Mehmet Çavuş ve kahramanlığından ilhâm alınarak, o günden sonra Türk Milleti tarafından ‘Mehmetçik’ diye anılır. 3 Şubat 1964 tarihinde 86 yaşında vefat eden Mehmet Çavuş, köyünün mezarlığına, eşinin yanına defnedilir.

SON EKLENENLER
Scroll to Top