SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

Liman ve Demiryolu İstiyoruz”

15.Biga Fuarı ziyaretçilerine kapılarını açtı. Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, fuar açılışına katılan iktidarın siyasi temsilcilerinden Biga’ya Demiryolu ve Yük Limanı yapılmasını istedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımları ile 15. Biga Gıda Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı. 1-3 Ekim tarihleri boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak olan Biga Fuarı için Biga TSO Başkanı Şadan Doğan; “48.yılımızda üyelerimize ve bölgemize daha etkili ve verimli hizmet vermek adına, Güney Marmara’nın en büyük tanıtım etkinliği olan Biga Gıda Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’nı Biga’daki tüm kamu, belediye ve meslek kuruluşları ile el ele vererek on beşinci kez açmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

15. Biga Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı açılış törenine; Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanı sıra, Vali İlhami Aktaş, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Ak Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Semizoğlu, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, Biga Ticaret Borsası Başkanı Mesut Okyay, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan, Çanakkale İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, Ak Parti İl Başkanı Naim Makas, MHP İl Başkanı Ali Tuğrul Yıldırım, CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk, belediye meclis üyeleri, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Törende; Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve Biga Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan tarafından birer konuşma yapıldı.

“ÇİFTÇİLERİMİZLE, BESİCİLERİMİZLE BULUŞTURMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

Biga Fuarı’nın açılış konuşmasını yapan Biga TSO Başkanı Şadan Doğan; “Güney Marmara’nın kalbine, 15’nci Biga Fuarımıza hoş geldiniz. Şerefler verdiniz. Sizleri, şahsım ve Oda meclisimiz adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bir yıl aradan sonra, pandemi sürecinin etkilerinin yavaş yavaş azaldığını hissettiğimiz bu günlerde Avrupa’nın Asya’ya açılan kapısı Biga’mızda Biga Fuarı’nı yeniden açmanın, “milletin efendisi köylümüz” ve çiftçilerimizle, besicilerimizle buluşturmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bu yıl yine Covid-19 tedbirlerini uygulayarak fuarımızı yapıyoruz. Buradan bir kez daha tüm katılımcılara ve ziyaretçilerimize kurallara, maske, mesafe, hijyene uymalarını rica ediyorum” dedi.

“FUARIMIZIN BÜYÜYEREK GIDA, HAYVANCILIK SEKTÖRLERİNE VİZYON KATACAĞINA İNANIYORUZ”

Biga Fuarı’nın Güney Marmara’nın en büyük fuarı olduğuna ve önemine dikkat çeken Şadan Doğan; “Biz fuarlara, bölgemiz ekonomisine, sanayisine, ticaretine, turizmine, sosyal ve kültürel hayatına katkılar sunan etkinlikler olarak bakıyoruz. Çünkü fuarlar düzenlendikleri yerin ve çevresinin ekonomisine önemli katkılar sağlamakta. İlgili sektörlerin büyümesini ve o sektörlerdeki istihdamın artmasını desteklemekte. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Biga Fuarı’nın anlam ve önemini her geçen organizasyonda biraz daha büyüdüğünü görmemiz bizler için gurur vesilesidir. Fuarın önümüzdeki yıllarda da büyüyerek ve gelişerek düzenleneceğine, bölgemizin tarım, hayvancılık ve gıda sektörüne ciddi bir vizyon katacağına inanıyorum” dedi.

“GELİŞMİŞ ÜLKE STANDARTLARINA ULAŞMAK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ”

Şadan Doğan Konuşmasının devamında; “Şunu belirtmek isterim ki, bizler ticaret ve sanayi erbabı olarak, Türkiye’mizin 2023 vizyonuna uygun olarak yatırımların ve istihdamın artması, ticaretin gelişmesi, ihracat hacminin büyümesi; özet olarak ülkemizin kalkınması, vatandaşlarımızın daha rahat bir ortamda faaliyetlerini sürdürerek, gelişmiş ülke standartlarına ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Biga girişimcilik kültürünün var olduğu bir coğrafya. Odamız adeta bir girişimci fabrikası. TOBB Çanakkale Genç ve Kadın Girişimciler kurullarımızı da oluşturduk ve başarılı çalışmalara imza atıyorlar” ifadelerine yer verdi.

“1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ’NDE SON AŞAMAYA GELİNDİ”

Çanakkale iş dünyasının gözlerini üzerine diktiği Çanakkale Köprüsünde çalışmaların sona gelinmesinden büyük memnuniyet duyduklarını belirten Şadan Doğan; “Köprümüzün inşaatı bitmek üzere. Bu bağlantı yakın ve uzak çevresine önemli katkılar sunmaya şimdiden başladı bile… Allah bitirmeyi ve Cumhuriyetimizin 100’ncü yılında 2023 yılında hizmete girmeyi nasip etsin inşallah… Bu ve benzer birçok projenin mimarı Türkiye Cumhuriyetimizin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendiye buradan şükranlarımızı ve selamlarımızı sunuyorum. Allah, yar ve yardımcısı olsun. Biga’daki sanayi yatırımları gün geçtikçe artıyor. Biga bir cazibe merkezi. Biga Ticaret Borsası tarafından Çanakkale yolu üzerinde bölgemize en büyük yeni bir zahireciler sitesi kuruldu. Buradan Mesut Okyay başkanımıza ve yönetimine, tüm tüccar ve üreticilerimiz adına teşekkür ediyorum. Savaştepe Köyümüzde 3 no.lu küçük sanayi sitesi kurulması çalışmaları hızla devam etmekte. Biga Organize Sanayi Bölgesi’ne genişleme sahası dahil edilmiş durumda. İdari ve teknik süreçler devam ediyor. Tüm bu projelerin hayata geçmesinde önemli katkıları ve özverili çalışmalarından dolayı Ak Parti grup başkan vekili ve Çanakkale Milletvekilimiz sayın Bülent Turan’a huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

“BİGA’YA ORGANİZE TARIM VE HAYVANCILIK BÖLGESİ KURULMASI..”

Biga’nın hayvancılık ve süt ürünleri konusunda önemli bir ilçe olduğuna dikkat çeken Şadan Doğan; “Marmara Bölgesinin kıyı kesimlerinde nüfusun, kentleşme ve turizmin artması özellikle bitkisel ve hayvansal gıda tüketiminin artmasını da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, Marmara bölgesinin kıyı şeridinde özellikle hayvancılık faaliyetlerinin artması hem çevre kirliliği hem de küresel ısınma göz önüne alındığında üretimin Biga gibi iç bölgelere kayacağı aşikârdır. Biga’nın günlük 300 tonun üzerinde süt üretimi bulunmaktadır. Biga’da Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgesi’nin kurulması bölgede ekonomiyi canlandıracak, işsizliği azaltacak ve ülkemizin özellikle kırmızı et açığının kapatılmasında önemli rol oynayacaktır” dedi.

“SERA YATIRIMLARI DESTEKLENMELİDİR DİYORUZ”

Çanakkale gibi ekonomisinin tarım ve hayvancılık ağırlıklı olduğuna dikkat çeken Şadan Doğan; “Tarımsal üretimin en kârlı üretim şekli olan örtü altı yetiştiriciliğinin özendirilmesi ve yaygınlaştırılması için teşvikler artırılmalıdır. Bölgemiz, tarımda özellikle örtü altı yetiştiriciliğine elverişlidir. Bölgemizdeki istihdama da önemli katkı sağlayacak sera tesislerinin kurulumu için kırsal kalkınma desteklemeleri şartlarının revize edilerek, kurulacak seraların modern/basit ayrımı yapılmaksızın, 3 dekar alt limitinin 1 dekara indirilmesini ve destekleme oranının artırılmasını talep ediyoruz” dedi.

BİGA’YA LİMAN VE DEMİRYOLU TALEBİNİ TEKRARLADI

Uzun yıllardır Biga’ya demiryolu ve yük limanı yapılmasını isteyen Bigalı İşadamlarının sözcüsü olan Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, Bakan Pakdemirli ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu önünde iki talebini bir kez daha gündeme getirdi. Şadan Doğan; “Hem üretim hem de tüketimi olan Biga’daki işletmelerin yılda 3 milyon tonun üzerinde demiryolu taşıma kapasitesi bulunuyor. Bu nedenle, sanayicimizin, Biga OSB’nin ve KOBİ’lerimizin ulaşım maliyetlerinin düşürülerek rekabet güçlerinin artırılması amacıyla, bölgemize ana demiryolu hattı çekilmesi projesinin ilgili planlara dahil edilmesi ve kısa vadede hayata geçirilmesi büyük önem arz etmektedir. Karabiga’ya uluslar arası standartlarda yük ve konteyner limanı yapılmasını önemsiyoruz” dedi.

“BİGA GÜNEY MARMARANIN TİCARET MERKEZİ ÖZELLİĞİNE SAHİPTİR”

Biga’nın ekonomik gelişmişliğinin yanı sıra ulaşım açısından da önemli bir noktada olduğuna dikkat çeken Şadan Doğan; “Bizler sahip olduğumuz verimli toprakları gıda arz güvenliğimiz ve ulusal kalkınmamız için köylüsü, kentlisi ile en rantabl şekilde değerlendirmeliyiz. Nüfus ve hayat standartları arttıkça, özellikle temel ihtiyaç olan gıda alanında endüstrileşme de artmaktadır. Artan bu endüstrileşme ise tarım ve hayvancılık endüstrisine olumlu yansımaktadır. Tarım ve hayvancılık sanayii; tarımsal üretim, dengeli beslenme, katma değer, istihdam ve ihracat açısından çok önemli işlevleri olan sektörlerdir. Bu sektörlerde AR-GE ofislerinin açılması ve yaygınlaştırılması büyük önem arz etmektedir. Günümüzde her alanda olduğu gibi tarım ve hayvancılık alanlarında da çok hızlı bir teknolojik dönüşüm yaşanmaktadır. Daha kaliteli, daha yüksek verimli ve daha ekonomik üretim için tarım ve hayvancılıktaki son teknolojik gelişmeleri takip etmeli, özellikle çiftçilerimizi bu teknolojiler ile buluşturmalıyız. Biga tarihsel olarak ticaret kültürüne sahip bir kent. Güney Marmara’nın ticaret merkezi olma özelliğini sürdürmeye devam ediyor” dedi.

“BİGA’DA İLK FUAR 1916 YILINDA DÜZENLENDİ”

Konuşmasının finalinde Biga TSO Başkanı Şadan Doğan Biga Fuarı’nın tarihi önemine de dikkat çekerek katılımcılara keyifli bir fuar diledi; “Biga’da bilinen, kayıtlara geçen ilk fuarın 1916 yılında, savaş yıllarına, o zor koşullara rağmen yapıldığını görüyoruz. Daha sonra, 1994 yılında 7 firmanın ateşlediği bir kıvılcım ile başlayıp – yani 27 yıldan beri yapılmakta – Belediyemizin 2006 yılında yapmış olduğu 22 bin metrekarelik modern kapalı alanda her yıl yapılmaya devam eden Biga Fuarı kendi öz gücü ile gelişerek örnek bir fuar haline geldi. Fuarı’mızın Biga’mıza, Güney Marmara’ya ve ülkemize hayırlı işler, bol ve bereketli kazançlar getirmesini diliyorum. Katılımcı firmalarımıza, ziyaretçilere ve siz tüm misafirlerimize, Biga TSO adına sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Ziyaretçilerimize yararlanacakları, beklentilerini karşılayacakları keyifli bir fuar diliyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Biga Fuarı’nın bugünlere gelmesindeki katkılarından dolayı 11 firmaya teşekkür plaketi verildi.
Yapılan plaket takdiminin ardından 15. Biga Gıda Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarının açılışı gerçekleştirildi. Açılış sonrasıprotokol üyeleri stantları gezdi.
SON EKLENENLER
Scroll to Top