SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

KOBAK YENİÇE’DE SÜT FABRİKASINI AÇTI

Yeniçe’de önde gelen markalardan Kobak süt Ürünleri’nin yeni Fabrikası AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın katılımı ile gerçekleşti.

Kobak Süt Ürünleri açılışına Ak Parti Grup Başkan Vekilimiz Sn Bülent Turan’a, Yeniçe İlçe Kaymakamı Ahmet Başer , Belediye Başkanı Veysel Acar’ , Kalkım Belediye Başkanı İbrahim Taşkın, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel,  Terzialan Belediye Başkanı Tuncay Göymen, Siyasi partilerin Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri,  Çanakkale İl Genel Meclis üyeleri Çanakkale Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Çanakkale Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Özkurnaz, Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Çevre Ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat,  Gençlik Spor İl Müdürü Aziz Sinan Alp, TKDK Çanakkale İl Koordinatörü Hasan İskender, Çanakkale Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ünal Özcan, sivil toplum kuruluşlarının Başkanlar  ve Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Yenice Belediye Başkanı Veysel Acar; “Böyle modern bir fabrikayı ilçemize kazandırdıkları için Aile şirketi olan Mustafa Kobak, Murat Kobak, Hüseyin Turna, Veysel Turna,  tebrik ediyorum. Kobak süt ve salça ürünleri gerek pazarlama gerek hayvancılık işlerinde tüm aile fertleri yıllardır omuz omuza çalışıyorlar. Bu da toplumumuza güzel bir örnektir. Yine burada TKDK kurumumuza teşekkür etmek istiyorum. Kobak Ailesi emeğin kıymetini bilen bir Ailedir. Emeğe sonuna kadar saygı gösteren bir Ailedir. Çalışanının alın teri kurumadan hakkını ödeyen bir Ailedir. Aynı zamanda devletine de son derece hassas ve dürüst bir işletmedir burası. 16 yıldır Belediye Başkanıyım ve buna her zaman şahidim. Bence bayrağını, vatanını ve milletini sevmek, böyle dürüst ve çalışkan olmaktan geçiyor” dedi.

 

Yenice’de yapılan çalışmalarla ilgili de bilgi veren”Acar son 2 yıldan beri Yenice’ye hükümet konağı, Yeşilyurt ilköğretim okulu, sağlık merkezi ve devlet hastanesi olmak üzere doğalgaz çalışmalarımız hızla devam ediyor. 2020 yılı içersinde ilçemizin yaklaşık 3’te 2’si döşenmiş olacak ve Çan-Yenice arasındaki çelik hat borusu da yatırımına başlamış olacak. Desteklerinden dolayı AK Parti Grup Başkanvekili  Bülent Turan’a Yenice ilçesi adına teşekkür ediyorum. Kalkım bölgesiyle Yenice ilçemizi birbirine bağlayan çok kısa bir namazgah geçiş yolumuz var. 80 tane köye sahip olan bir ilçeyiz. Şu anda yolumuz çok kötü. Eğer bu namazgah geçişini de karayolu ağına aldırabilirsek, bir daha da yol istemeyeceğiz” diye konuştu.

Başer; “Yenicemizin kalkınmasına hep beraber katkı sağlayacağız”

Yenice  Kaymakamı Ahmet Başer ise yaptığı konuşma’da Toplamda yaklaşık 12 milyon liraya mal olan bu tesis, kamu ve özel sektör iş birliği ile yapılan TKDK destekli bir tesis. Proje bedeli yaklaşık 4,5 milyon TL. Bunun yaklaşık %50’si 2 milyon 300 bin TL civarı TKDK desteğiyle hayata geçti. Öncelikle TKDK kurumumuza teşekkür ediyoruz. İlçemizde çok ciddi destekleri oldu. İstihdama ve üretime çok ciddi katkıları oldu. Yaklaşık 20 projede direk desteklerini aldık. İnşallah bundan sonra da TKDK desteklerimiz devam edecek. Bu tesis 100 kişinin üzerinde istihdam sağlıyor. Çanakkale ilçelerinde 9 tane şubesi olan. Günlük 50 ton süt üretimi gerçekleştiriliyor. Yenice ilçemizin günlük süt üretimi yaklaşık 250 ton. Bu bölgedeki süt ve peynir üretimine ciddi katkı sağlıyor. Yenicemiz doğal güzelliklerin yanında tarımsal ve hayvansal ürünlerde ciddi üretim yapan bir ilçemiz. Yaklaşık 250 milyon TL tutarında katkısı olan biber üretimi var. Kabya biberi. Bu da Türkiye’de üretimde ilk sırada yer almamızı sağlıyor. Bunun yanında son zamanlarda yine ilçemiz merkez ve özellikle Kalkım bölgesinde üretimi yaygınlaşan çileğimiz var. Bununda bu sene itibariyle 250 milyon civarı bir ekonomik katkısı oldu. Aynı zamanda bölgenin istihdamına da ciddi katkılar sağlıyor. Köylerimizde üretim yapan değerli çiftçilerimize ayrıca teşekkür ediyorum. Yenicemizin kalkınmasına hep beraber katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Turan; “Yenice ilçemiz milyonluk yatırımlarla büyüyor”

TKDK desteğiyle Yenice’de yeni bir tesis yatırımı yapan KOBAK Süt Ürünleri Fabrikası’nın hem Çanakkale’de hem de Yenice’de önemli bir istihdam sağladığını ve ekonomik değer kattığını ifade eden AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan; “Her ilçemiz kıymetlidir ama Yenice bizim için ekstra kıymetli bir ilçemiz. Kazdağları’nın eteğinde temiz havasıyla, hayvancılığıyla ve tarımıyla çok farklı özellikleri olan bir ilçemiz. Tarım alanında iddiası olan uzun yıllardan beri çalışması olan bir ailemizin yeni eserinin açılışında bir aradayız. TKDK desteğiyle beraber değerli bir yatırımı açıyoruz. Çevremizdeki sütlerin tümünü toplayacak tarımla ilgili sürece omuz verecek yeni bir açılış yapıyoruz. Kobak ailesi çalışkanlığına, ahlakına şahit olduğumuz güvendiğimiz özel bir aile. Bundan yıllar önce Yenice’ye yerleşmiş, istihdam imkanı vermiş, şu an çalıştırdığı insan sayısı 100’ü bulmuş bir aile. Bu 100 çalışanımızın da aşağı yukarı %50’si hanımlar. Kadınlarımızın çalışmasını önemsiyoruz. Bir yerde esnaf ve yatırımcı mutluysa tüm toplum mutlu olur. Esnaf, yatırımcı bölgenin gören gözü, duyan kulağıdır. İstiyoruz ki, faizlerin daha da düştüğü, yatırım daha da yükseldiği bir dönemi beraber inşa edelim. Türkiye kendi alanında büyümeye çalışan ve gayret eden bir ülke haline geldi. Yenice ilçemiz milyonluk yatırımlarla beraber büyüyen bir ilçemiz. O yüzden Türkiye’nin her köşesinin büyümesi lazım” şeklinde konuştu.

SON EKLENENLER
Scroll to Top