SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

KİRAZLI’DAKİ ALTIN MADENİNDE RİSK DEVAM EDİYOR

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’ın,Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanına verdiği soru önergesine Bakan Fatih Dönmez imzası ile verilen yanıtla, Alamos Gold firmasının işlettiği Kirazlı Köyü, Balaban bölgesindekialtın madeninin iptal edildiği ileri sürülen altın arama ruhsatının iptal edilmediği, süre uzatım (temdit) projesinin değerlendirmelerinin Bakanlıkça devam ettiği ortaya çıktı.

Özgür Ceylan’ın soru önergesine Bakan Fatih Dönmez verdiği cevapta, “Ruhsat sahibi tarafından Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğüne (MAPEG) gönderilen süre uzatım (temdit) projesi henüz değerlendirme aşamasında olup, temdit ruhsatının düzenlenmesi veya ruhsatın iptali halinde kurumlara gerekli bilgilendirme yapılacaktırdenilirken ruhsat iptalinin söz konusu olmadığı resmi olarak ilk kez deklare edilmiş oldu.

CHP’li Özgür Ceylan’ın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye de yönelttiği aynı mahiyetteki önergesine verilen cevapta ise Enerji Bakanı Dönmez’in verdiği cevabın aksine Alamos Gold ile bir protokol yapılmasının söz konusu olmadığının altı çizilirken“Önergede bahsi geçen firmanın ilgili alanda (Kirazlı Köyü, Balaban Mevkii) izinleri “İPTAL” edildiğinden saha OGM tasarrufuna geçmiş olup, planlaması yapılmaktadır”denildi.

Özgür Ceylan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Kirazlı için iki Bakanın verdiği yanıtların birbirine zıt anlamlar içermesinin bu konudaki kafa karışıklığını da gözler önüne serdiğini belirtirken, “Öncelikle AlamosGold’un ruhsatının iptal edilmediğini üzülerek öğrendik. Risk maalesef devam ediyor. Bir bakanlıkruhsat uzatılabilir değerlendirme devam ediyor’diyor. Diğeri ise ‘onlar gitti biz arazinin rehabilitasyonu için planlama yapıyoruz’diyor” diye konuştu. .

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’ın, Enerji ve Orman Bakanlarına ayrı ayrı gönderdiği aynı mahiyetteki soru önergesine verilen iki farklı cevap,Alamost Gold ve yerli iştiraki Doğu Biga Madenciliğin, Kirazlı bölgesindeki altın arama ruhsatlarının iptal edilmediğini ortaya çıkardı. Özgür Ceylan’ın soru önergesine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “İzinleri iptal edildiğinden saha OGM tasarrufuna geçti” diye cevap verirken, aynı mahiyetteki soru

SON EKLENENLER
Scroll to Top