SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

İSMAİL IŞIK’TAN ZEHİR ZEMBELEK BASIN AÇIKLAMASI

Dün akşam Balıkesir ilinde bir deprem yaşadık. Çok şükür ölü ya da yaralı yok. Tüm bölgemize geçmiş olsun dileklerimizi iletmek istiyorum. Aynı zamanda birkaç gün önce Çan’dan da uzman çavuş arkadaşımız hayatını kaybetti. Ona da Allah’tan rahmet diliyorum. 5 yıl bu kente hizmet etme onur ve gururunu yaşadık. Öncelikle Cumhuriyet Halk Partililer ve Bigalılar bu onuru bana verdikleri için teşekkür ediyorum. Ben 5 yıl önceki çalışmalarım gibi aynı heyecan ve Biga sevdamla Nisan 2019’dan bu yana da ilçemizdeki gelişmeleri izliyorum. Burada eksik gördüklerimizi, yanlış gördüklerimizi ve yanlış açıklamaları düzeltmenin ve kamuoyunu doğru bilgilendirmenin de bu sorumluluğa uygun bir şekilde bugün bu açıklamayı yapmaya karar verdik. Geçtiğimiz 8-9 aydan bu yana ilçemizde yeni bir belediye yönetimi oluştu. Arkadaşlarımız bu işi yapmaya çalışıyorlar. En son yapılan basın toplantısında şahsımla ilgili ‘Çık o 600 bin lirayı açıkla’ diye çok saçma sapan, akla ziyan bir açıklama yapıldı. Bunu biraz hukuk bilen, biraz mevzuatı bilen bir kişinin ve sorumluluk makamında olan bir kişinin çıkıp bunu açıklamasını ben esefle kınıyorum. Bu konu devletimizin ilgili kurumları tarafından soruşturulmuştur ve ilgili arkadaşlarımız şu anda yargıda bunun hesabını vermektedirler. Şahsım bu olaydan ayrı tutulmuştur. Devletin ilgili birimleri benim İsmail Işık olarak yargılanmama gerek görmemişlerdir. Benim yargılanmam için bile izin vermemişlerdir. Yargı süreci devam etmektedir. Yargıda olan bir konunun tartışılması adalette yargıya ve yargının bağımsızlığına, tarafsızlığına olan inancımızı da ne yazık ki zedelemektedir. Bunu açıklayanların tamamen çamur at izi kalsın mantığından hareket ettiklerini üzülerek söylemek istiyorum.

Geçmiş 5 yılda yaptıklarımızla ilgili bütün çalışmalarımızın evrakı umumiyesi 150 yıllık Biga Belediyesi’nin arşivlerinde mevcuttur. Açsınlar, baksınlar. 2014-2019 arasında İsmail Işık’ın belediye başkanı olduğu dönemle ilgili olarak yanlış, eksik, hatalı herhangi bir işlem varsa Cumhuriyet Savcıları burada. Müfettişler Ankara’dadır. Çağırsınlar, baksınlar, açıklasınlar varsa bir yanlışımız. Verilemeyecek bir hesabımız yoktur. Ben 5 yıl boyunca orada çalışma yaparken en büyük düşüncem yetimin hakkını yememekti. Ben orada o bütçeleri kullanırken 50 bin kişinin sorumluluğunu üzerinde hissetmiş bir kardeşinizim. Kılı kırk yararak o her zaman söylediğim bir hesap uzmanı, mali müşavir titizliğimle de bu işlemleri gerçekleştirdim. Çıkıp saçma sapan açıklamalar yapmak yerine evrakla konuşsunlar. Beni ilgilendirmeyen konularla ilgili sadece ve sadece İsmail Işık’ı kötülemek, İsmail Işık’ı kötü göstermek amacıyla yapılan işlemlere de lütfen alet etmesinler. Bu kentte bir algı operasyonu yaparak kendilerini başarılıymış gibi göstermeye de çalışmasınlar.

Hepimiz bu kentte yaşıyoruz. Dokuz aydan beri olan biteni de görüyoruz. Sayın belediye başkanının kendi ifadesi. Şirintepe Mahallesi Acar Kıraathanesi’ndeki halk meclisinde açıkladıkları. İcraat diye açıklananlar. 14 bin ton asfalt, 36 bin metrekare parke taş. Rakamlar büyük gelebilir. Bunlar 10-12 yol yapar. 1 ayda 1 yol yapılmış. Çok ilginç bir icraat yine. 50 arıtmalı çeşmenin temizliği. Bu çeşmelerin temizliğini zaten belediye yapıyordu. Belediyenin bunla ilgili personeli vardı. Bu arkadaşlarımız geldiler. Bu çeşme temizleme işini bile özel sektöre ihale ettiler. Orada çalışan arkadaşlarımızı başka yere kaydırdılar. Belediyenin ekipmanlarını başka işler için kullanıyorlar. O 50 çeşmenin 30 tanesi de geçtiğimiz 5 yıl içinde yapılmıştır. Bir çeşme bile yapamamışlar. Kalkmış 50 tane çeşme temizledik diye icraat olarak söylüyorlar. Alınan araçlar. İşte bir kanal açma aracını söylüyorlar. Bunların hepsi 2019 yılının Ocak Şubat aylarında bizim yönetimde olduğumuz dönemde kredisi, ihalesi vs hazırlanmış, bırakılmıştır. Kendileri bizim bıraktığımız araçları almaktadırlar. Dikkat ederseniz bu araçlarla ilgili hiç şaşalı bir hizmete sunma töreni falan da yapmadılar. İcraat diye bunları açıklıyorlar. Bunlardan başka bir de bakanlıklardan alınan sözler var. Bakanlıklardan söz aldık. O bakanlık onu yapacak, bu bakanlık bunu yapacak. Ya bakanlıklar onu bunu yapacaksa belediyeye ne gerek var. O zaman bakanlıklar idare etsin burasını.

Çınarlık Düğün Salonu ihaleye verildi. İhaleye verilmeden 1 ay önce bunlar Biga kamuoyunda konuşuldu. Kimin alacağı bile belliydi. 85 saniye süren bir ihaleyle de o malum kişiye verildi. Şimdi Şehir Parkı’nın ihalesi gündemde. Neymiş efendim Şehir Parkı zarar ediyormuş. Şehir Hastaneleri de zarar ediyor. Şehir Hastaneleri için Cumhurbaşkanı ne dedi? Zarar ediyorsa ediyor dedi. Bunlar benim vatandaşımın hizmet aldığı yerlerdir. Zarar da olabilir dedi. Şehir Parkı da Bigalıların hizmet aldığı, nefes aldığı, çoluk çocuk birlikte zaman geçirebildikleri bir alandır. Orasını da şöyle anlatıyorlar. İsteyen dışarıdan yemeğini getirecek, isteyen dışarıdan hizmet alacak. Zaten bu şekilde işletiliyor bu. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Ama siz burasının işletmesini beceremiyorsanız, karlı hale getiremiyorsanız, suç Biga’nın Biga Belediyesi’nin değildir. Burası 2016 yılı 29 Ekim’inden beri tıkır tıkır çalışan, her geçen gün potansiyeli artan bir tesisti. Buradan yaz aylarında da çok ciddi para kazanıldı. Ama sizin yönetimle ilgili, orasının işletmesiyle ilgili birtakım zafiyetleriniz, orasına sahip olmakla ilgili sorunlarınız varsa, orada çalışanlar buradan yararlanıyorsa, demek ki para kazanılıyor ama siz parayı tutamıyorsunuzdur. Ne demek istediğimi kendileri çok iyi biliyorlar. Orada yapmış oldukları çalışan değişikliklerinden de bunların hepsi meydandadır. Bundan sonrası için daha fazla konuşmak artık yargının yetki alanına girer.

Şehir Parkı zarar ediyor. İhaleye vereceğiz deniyor. Çınarlık Düğün Salonu zarar etmedi. Kapalı Çarşı’nın altındaki otopark zarar etmedi. Bunları da ihaleye verdiniz. Ada Düğün Salonu’nun işleticisi geri bıraktı. Ben bundan sonra işletmeyeceğim burasını dedi. Ada Düğün Salonu aslına döndü diye bir sürü haberler yapıldı. Yaptırıldı. Çınarlık Düğün Salonu’nda millet 650 liraya düğün yapıyordu. Şimdi çıktı 6 bin 500 liraya. Yazık günah değil mi. Çınarlık Düğün Salonu özellikle yaz aylarında Biga’nın en çok kullanılan düğün salonlarından bir tanesiydi. Ada Düğün Salonu’nu belediye işletince iyi oluyor, aslına dönüyor. Çınarlık Düğün Salonu’nu belediye işletiyor, onu kiraya veriyoruz.

Bu yıl, 2019 yılında, park bahçelerle ilgili dışarıdan hizmet alındı. Park bahçe hizmetlerinin bir kısmını başka bir firmaya yaptırdılar. Sinek ilaçlamasını başka firmaya yaptırdılar. Bunların tamamı geçtiğimiz 5 yıllık dönemde Biga Belediyesi’nin imkanlarıyla ve personeliyle yapılan işlerdi. Aynı miktarda çimi, aynı miktarda çiçeği ki çiçek de ekmediler. Çiçek ekilen yerlere taş döktü arkadaşlarımız. Alanları küçültmüş olmalarına rağmen oraya verilecek olan hizmeti dışarıdan almaya başladılar. Bu, belediyenin yönetim organizasyon yapısıyla ilgili bir sıkıntı olduğunu gösterir. Bu, hepimizin parasının boşu boşuna çarçur edildiği anlamına gelmektedir.

31 Mart 2019 tarihinde 4 tane önemli proje bıraktık. Projeleri çizilmiş, kimisinin temeli atılmış olan 4 önemli proje. Bir tanesi şehitlik mahallemizdeki sosyal konutlar. Bir diğeri Biga’nın da çok önemli bir ihtiyacı olan Galericiler Sitesi. Kamyon Garajı ve Nakliyeciler Sitesi ile birlikte pancar deposu alanı. Bunlara devam edilmedi. Bu projelere ihtiyaç devam ediyor. Bunlara devam etmiyorlar. Bunun yerine İsmail Işık’ı kötüleyerek devri sabık yaratma peşine düşüyorlar. Ben öncelikle bu 4 projenin ısrarlı bir şekilde takipçisi olacağım. Pancar deposuna bizim bıraktığımız projenin yapılması Biga’nın hayrınadır. Sadece geçmiş dönemden kalan bir proje olarak geri bıraktırılması bu ilçeye yapılabilecek en büyük hakaretlerden bir tanesidir. 12 bin metrekarelik oradaki parkı yapmıyorlar. Hastanenin karşısında, çam ağaçlarının altında saçma sapan ne olduğu belli olmayan bir park çalışması yapılmaya çalışılıyor. Hastanenin bahçesine kaynak ayıracağına çık oradakini yap. 500’e yakın insan çalışacak orada. 40-50 esnaf olacak. Mola yeri bakın. 2.5 milyon insan Çanakkale’ye geçiyor. Bir çay içseler, yılda 2.5 milyon para yapar. Alın size kaynak. Alın size para. Bunları değerlendirin. Bunları kullanın. Bu kenti büyütün. 

Bu kente yapmış olduğumuz çalışmaların sahiplenildiğini görmek de beni açıkçası mutlu ediyor. Deve güreşi yaptık. Demediklerini bırakmadılar. Alışveriş günleri yaptık. Yokefendim sobalar yanıyormuş, o oluyormuş, bu oluyormuş. Odunun dumanına bile mana buldular ya. Odun dumanı ya. Şimdi aynılarını kendileri yapıyorlar. Demek ki doğru işler yapmışız. Ben eleştirmiyorum. Bunlar doğru işlerdir. Bunları geliştirin, daha kapsamlı yapın ki, Biga esnafı da bundan yararlansın. Bizim öncelikli hedefimiz bu kentin ekonomisine katkı vermekti. Alışveriş günleri, mola yeri, yöresel ürün satış yerleri bunların bir devamıdır. Puzzle’ın parçaları olarak bunlar tamamlandığında hepsi ortaya çıkacaktır.

Bu yılın Temmuz ayında davet usulü bir ihale açıldı. Bir kişi girdi ihaleye. İhale de ona verildi. İhaleye girmek isteyen arkadaşlarımız var. Bir gün öncesinden dilekçe verdiler. İhaleye almadılar. Geçmiş dönem 258 liraya yapılan işler 1250 liraya Biga Belediyesi’ne fatura edildi. Bunların hepsini takip ediyoruz. İzliyoruz. Orada seçilemeyen bir meclis üyesi arkadaşlarıyla birlikte çalıştılar.

Biga Belediyesi’ne 2 kreş bıraktık. Biri 140, diğer 60 öğrenci kapasiteli. Bu kreşlerimizde kalan öğrenci sayısı 150 civarında. İnsanlar artık bu kreşleri tercih etmez hale geldiler. Neden? Çünkü orasını işleyişini bozdular. Aynı şu anda belediyenin de işleyişini bozmaya çalışıyorlar. Belediyede imar işlerinin başına İstanbul’dan bir teknisyen arkadaşımızı getirdiler. Oradaki mimarları, mühendisleri, üniversite eğitimi almışların başına bir lise mezununu getirdiler. Bu arkadaşımız ne yazık ki Biga’yı da tanımıyor. Burada çok ciddi sıkıntılar önümüzdeki dönemde karşımıza çıkabilir. Kendilerini uyarıyorum. Bu yanlıştan dönün. Biga Belediyesi’nin o kurumsal işleyiş yapısına zarar vermeyin. Bu belediye, 5 yıl sonra da bu kente hizmet etmeye devam edecektir. Bu belediye, çalışanlarıyla ve bürokratlarıyla birlikte vardır. Zaten işçi kıyımı yaptılar. Bizim dönemimizde işe giren birçok arkadaşımızı yine yalan söylediler. Yalan söylemek, bir belediye başkanına, şehri emin sıfatı olan bir insana yakışmaz. Tazminatlarını verdik dediler. Canlı yayında görüntüleri var. Tazminatsız attılar. Arkadaşlarımızın bazıları buradalar. Tazminatsız attılar, tazminatlarını verdik dediler. Bir belediye başkanı yalan söyler mi ya. Bunları da gördük.

Küçük bir şey ama, bakış açısını göstermesi açısından önemsiyorum. Adaspor’u geçince Güvercinciler Derneği’ne bir kafeterya ve dernek binası yaptık. Dün fotoğraf çektik. Burası Mart ayında pırıl pırıl bırakıldı. Düzenleme yapılsaydı da bütün yaz da o bölgede yaşayan vatandaşlarımız tarafından da kullanılacaktı. Bakın darma dağın. Yazı günah. Bunların hepsi bizim paralarımızla yapıldı. İsmail Işık yaptı diye, geçmiş dönem yapıldı diye, lütfen bunlara sahip çıkın. İsmail Işık’ın tapulu malı, İsmail Işık’ın yeri değil bunlar. Bunlar bütün Bigalıların.

Seçim döneminde çok eleştirdiler. İsmail Işık sattı, etti, şu oldu, bu oldu. Sattık. Satmadık demedik. Ama 4 tane eserin toplamı 100 milyon lira arkadaşlar. Şehir Parkı, Atatürk Kültür Merkezi, Avcılar Köprüsü, Kapalı Pazaryeri. Satmaya değil yapmaya geliyoruz dediler. Geldikten 3 ay sonra sıvası bile kurumayan Katlı Otopark’ın altındaki işyerlerini sattılar. Tam rakamını hatırlamıyorum. Belki 13-15 milyon lira. 3 kez meclise borçlanma yetkisi geldi. Meclis üyesi arkadaşlarımız da sağ olsunlar, bu kentin, bu belediyenin ihtiyacı varsa buna borçlanmaya evet dediler. Geçtiğimiz dönemde bizim aldığımız kredilerin tamamına Ak Parti grubu hayır dedi. Bizim derdimiz, sevdamız Biga. Biz 3 günlük, 4 günlük, bir dönemlik, iki dönemlik diye düşünmüyoruz. Bu kenti düşünüyoruz. Bu kenti belli bir noktaya getirdik. Bundan sonra bunun üzerine çıkmaları gerekir. Bunların üzerine çıkma gayretleri olmadığı için de başta ben olmak üzere yalan yanlışlarla gündemi saptırmaya ve algı operasyonları yapmaya çalışıyorlar. Orada oturup 3 sayfa haber yazarak, bunları sosyal medyada şurada burada paylaşarak belediyecilik olmaz. Temel atacaksın, açılış yapacaksın, köprü yapacaksın, park yapacaksın.

Geçen açıklamamızda da söyledim. Bu arkadaşların niyeti bu kente hizmet etmek, bulunan noktayı ileriye götürmek değil, bilakis kendilerine buradan çıkar sağlamak. Örneği belediye başkan yardımcılığı. Bakın belediyenin işleyiş sistemi bozulmuştur. Belediye başkan yardımcıları, vatandaşın hizmete ulaşmasını aksatmaktadır. Belediyeye gidenler onla görüş, bunla görüş diye ufacık bir otobüs kiralama işi için bile birkaç gün belediyeye gidiyorlar ya. Vatandaşı daha fazla yormayın. Belediyenin parası vardır. Belediyede para bitmez. Her ay belediyenin düzenli gelirleri vardır. Bunlar gelir. Ama önemli olan bunları doğru düzgün, halkın yararına, Biga’nın gelişmesine, kalkınmasına yönelik kullanmaktır diye düşünüyorum.

Minibüsçülerle ilgili bir sıkıntı var yine. 10 tane minibüsü çalıştırmıyorlar. Burada iki şık var arkadaş. Ya bu minibüsleri çalıştırırsınız, ya da çalıştırmıyorsanız bunların belediyeye ödedikleri hat bedellerini iade edersiniz. Bir 50 bin lira istediler minibüsçülerden. 50’şer bin lira verin. 60 minibüsçüye. Biz bu arkadaşların paralarını ödeyeceğiz dediler. 50 olmadı şimdi 30’a düştüler. 30’u verin üstünü de biz tamamlayalım diyorlar. Allah aşkına burası bakkal dükkanı mı. Böyle bir şey olabilir mi. 150 yıllık bir kurumdan bahsediyoruz. Bir sorunu kendisi çözemiyor. Çözebilmek için de bir uğraş sarfetmiyor. Ama insanlar işinden gücünden oluyor. Mağdur oluyorlar. Çalıştırmayabilirsiniz. Tercihtir. Çalıştırılmasının yolları vardır. Çok da kolaydır. Bir meclis kararı, bir encümen kararıyla bu iş çözülebilir. Ama çözmek istersen. Geçmişte verilen sözler, bugün Biga’nın önünü tıkar hale geldi.

Şehir Parkı ile ilgili de bir sürü isim geçiyor. Birisine verecekler. Göstermelik ihale yapılacak. 5 yıl boyunca göstermelik ihale yapmadık. Çok insan girsin diye didindik. Fazla insan girsin, alacağımızı ucuza alalım, vereceğimizi daha pahalıya verelim diye. Tek kişilik ihaleler. İşte ahşap işi alınacak. Tek kişilik ihale. Çınarlık Düğün Salonu verilecek. Tek kişilik ihale. Şehir Parkı’na da yarın bir gün tek kişi girer, orasını da bir kişi alır çalıştırır. Bundan sonra bu açıklamalarımızı ve sosyal medyadaki değiştireceğiz. Bu 9 aylık süre bir avans dönemiydi. 9 ay geçti. Bekledik biz arkadaşlar alışsınlar, yerlerini ısıtsınlar, tanısınlar kurumu diye. Bunun için birkaç ay yeterliydi. Biz 9 ay bekledik. Ne yazık ki Biga bu sürede bir çivi çakın da şapkamızı asalım deme noktasına geldi. En son icraat köprünün oradaki yaya yolları boyanmış. Müthiş bir icraat yani.

SORU CEVAP BÖLÜMÜ

SORU:

Katlı otoparkla ilgili zarar edildiğini açıkladı belediye başkanı. Asansörlerde bir arızanın olduğunu da söyledi. Asansörün tamir edilemeyeceği söylendi. Kapatıp Kaymakamlığa satacağını söyledi. Bu konuda ne diyeceksiniz?

CEVAP:

Orası verimli kullanılamazsa, boş kalırsa zarar eder. Ben çözümünü biliyorum. Ama çözüm noktasında değilim. Orasını doldurmak da belediyenin yükümlülüğünde. Çarşı içinde yapacağınız bir iki ufak düzenlemeyle araçları oraya yönlendirebilirsiniz. Bu katlı otopark Biga’nın, kent merkezinin ihtiyacıdır. Ben 2 sefer Kurşunlu Camii ile Alişdede Camii arası ve Cumhuriyet Meydanı çevresinde araçları saydırdım. 450-500 araç çıktı. 250 araç kapasitesi var. Kent merkezinde duran araçların yarasını alabilecek kapasitede orası. Ama siz orasını verimli kullandırmazsanız e bu hale gelir. Asansörlerle ilgili bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Bizim yaptığımız dönemde her şey projesine uygun yapıldı. Arıza olabilir. Makine sonuçta. Asansör yapılmasaydı, kapasite ciddi oranda azalıyordu. Kent merkezinde yapacağınız otoparkın kapasitesi düşecekti. Asansörle ilgili tek eksik tarafı kapılar biraz yavaş açılır. Onlar da normal asansör kapısı. 20 bin lira civarında. Asansörün kapıları değiştirildiği zaman giriş çıkış süresi de yarı yarıya azalacaktır. Asansörün tamir edilememesi mümkün değil. Makine mühendisi bunun projesini çiziyorsa ve o asansör 1.1.2019’dan bu yana çalışıyorsa demek ki çalışabiliyor. Arızası vardır. Giderilir. Asansör tamir edilemiyor, yapılamıyor demek bence mühendislik bilimine hakaret anlamına gelir.

SORU:

Belediye başkanımız ‘EDS ile ilgili İsmail bey zamanında kaymakamlığa müracaat edilmiş. Siz aslında devamlılık var. Biz onu devam ettirdik. Yanlış bir algı var’ dedi

CEVAP

Şu anda anlık denetleme sistemi var. O kameranın oradan geçerken anlık ceza yiyorsunuz. Yeni getirilen sistem öyle değil. Biz de ondan devam ettirmedik zaten. Yeni sistemde hız koridoru var. Örnek veriyorum TSO’nun oradan giriyorsunuz kontrole, Köşdere Otel’in oraya kadar. Bu aradaki süreci hızlı geçtiğinizde ceza yiyorsunuz. Bu, aldatılmaya dönük bir şey olduğu için ve vatandaşın daha çok zarar vereceği için biz devam ettirmedik. Bizim ilk kararımızda sistemin çalışması ve anlık denetim şeklindeydi. Onla ilgili de arkadaşlarımız ‘burada artık anlık denetim kaldırıldı. Öyle bir sistem yok artık. Hız koridoru var. Biz de ciddi bir tuzak olduğunu düşündük. Biz de bu sistemin Biga halkının zararına olacağı için kabul etmedik. Güvenlik önlemleri farklı şekillerde alınabilir. Tretuvarı bölersiniz, refüjü ayırırsınız, yolu bir şekilde güvenli hale getirirsiniz. Yol güvenliği için EDS şart değildir. Biz de bu yüzden vazgeçtik. Bigalıların canını yakmayalım dedik.

SORU:

Tazminatlarla ilgili çıkan kişilere yasalar zaten bu kişilere bir hak verilmiş. Bu arkadaşlar yasal haklarını arıyorlar mı?

CEVAP:

Arıyorlar tabi. Onlar da davalarını açtılar. Davalar devam ediyor. Ben Ak Parti meclis üyesi arkadaşlardan birkaç tanesine söyledim. Hukuk ve sosyal güvenlik bilen birileriyle görüşün lütfen dedim. Sonuçta bu tazminatlar belediyeden ödenecek. Başkanın cebinden gitmeyecek bu paralar. Bu arkadaşlar çalışmak istiyorlar. En önemlisi de o. Siz bunları çıkartıyorsunuz. 30-40 kişi. Yerine alıyorsunuz 50 kişi. Şimdi yine piyasada bir sürü dedikodu. Yılbaşında 40-45 kişi çıkarılacak, yerine yenileri alınacak. Burası kimsenin babasının malı değil. Burası bir kurum ve bütün Bigalıların. Biz göreve geldiğimizde kimsenin işiyle ekmeğiyle oynamadık. Çalışmak isteyenlerle çalıştık. İşini yapmayan birkaç arkadaşla da yollarımızı ayırdık. Bunlar 2-3’tür. Daha fazla değildir. Şuan 35’ye yakın çıkarılan işçi sayısı. En basit deyimiyle kıyımdır. İşçinin kıdem tazminatından başka ne güvencesi var. Biz sizden bizden ayrımı yapmadık. Bu belediye partinin, başkanın, meclis üyelerinin değil.

SORU:

Biga Terminali’nden servislerin kaldırılmasından vatandaş nasıl etkilendi?

CEVAP:

Biz geçtiğimiz dönemde şöyle çalıştık. Şehir içi minibüs kooperatifi bu hizmeti versin. Şirketler araba çalıştırmasın. Şirketlerin araba çalıştırması ile ilgili sıkıntılar oldu. 4 firma 4 araba. Kaynak israfı. O dönem firmalardan bir tanesi buna yanaşmadı. Diğer firmalar da hep beraber olacaksa olsun dediler. Şimdi yapılan uygulama vatandaş lehine sıkıntı yaratabilir. Biz o zaman ihtiyaca göre bu servis işini yapacaktık.

SORU:

Kent Hizmetleri faaliyet raporu ile ilgili iddiaya yanıtınız nedir?

CEVAP:

Bakın faaliyet raporunun ibrasını ben yapamam. Faaliyet raporunun ibrasını genel kurul yapar. Şirketin genel kurulu yapar. Ben şirketle bir alakam kalmadığı için 2018 yılı faaliyet raporunu benim imzalamamın bir anlamı yok. Çünkü ben o şirkette değilim. Bunla ilgili şirketten sorumlu olan arkadaş beni aradı. Kendisine durumu izah ettim. Ben artık bu şirketle bir bağım yok diye. Sonra bana hadsiz bir yazı gönderdiler. O arkadaşın beni aramak, bunu imzala demek onun haddine değil. Bana yazı göndermek de onun yetkisinde değil. O şirketi böyle durumlarda sadece ve sadece yönetim kurulu başkanı temsil eder. Yönetim kurulu başkanının vekaletverdiği birisi şirketi temsil edemez. Avukat arkadaşlarımız var var burada. Hukuka giriş okuyan bir insanın bunu bilmesi gerekir. Hukuka giriş 1. Üniversite birinci sınıflarda okutulan bir ders. Ben neyini imzalayacağım. Orada şunu yapmaya çalıştılar. Ben bunu imzalayacağım. Onlar da genel kurulda ibra etmeyecekler. Asıl yapmaya çalıştıkları belki de buydu. Türk Ticaret Kanunu’nda bunların hazırlanması ile ilgili genel hükümler vardır. Şirketlerin genel kurullarının ilk üçüncü ayın sonuna kadar yapılması gerekir. Bilançonun kesinleştiği 15 Ocak’tan başlar, 31 Mart’a kadar yapılması gerekir. Yapılmamasının bir cezası yoktur. Bunla ilgili ben o raporu imzalamadım diye bir yasal sorumluluğum varsa katlanırım. Ama yok. Yarın bir gün arkadaşlar seçimi kaybettiler diyelim, kaybedecekler zaten, 2024’te 2023’ü imzalayacaklar mı acaba? Bakın şirketin 19 tane ayrı işletmesi var. Bir birkapatıyorlar. Yazı günah ya. Ucuz ve kaliteli hizmet alıyordu vatandaş. Bütün belediyelerin şirketi var artık. Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle. Kitle falan alakası yoktur. Biz bunu 2015’te gördük, kurduk. Belediyelerin daha hızlı çalışabilmesi içindir bunlar. Bugün ne için kullanıyorlar bilmiyoruz.

SON EKLENENLER
Scroll to Top