reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
BİGA TRİBÜN | Hz. Mevlana Biga’da anıldı |
reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 14 Aralık 2018 - 20:30:02
Hz. Mevlana Biga’da anıldı

reklam

reklam
Hz. Mevlana Biga’da anıldı

Gelibolu Mevlevihanesi Tasavvuf Vakfı Çanakkale Bölge Temsilciliği, Biga Belediyesi’nin daveti ile Biga Atatürk Kültür Merkezi’nde sema gösterisi gerçekleştirdi.

[12:55, 14.12.2018] ahmet tunç: Hz. Mevlana’nın 745’inci Vuslat Gecesi için düzenlenen Şeb-i Arus töreninde Kuran-ı Kerim okundu. Ardından tasavvuf dinletisi ve Semazen gösterisi gerçekleştirildi.

2 saat süren programda 30 kişilik ekip görev aldı.

Programın sonunda konuşan Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, gösteri için Gelibolu Mevlevihanesi’ne teşekkür etti ve “Mevlanın anıldığı bu gece de bizlere, günlük hayatımızda unuttuğumuz ve içimizde olan duyguları bir kez daha ortaya hocama çok teşekkür ediyorum. Çok güzel bir akşam oldu” ifadelerini kullandı.

Şeb-i Arus
Şeb-i Arus, Tükçe olarak düğün gecesi anlamında kullanılmaktadır. Mevlevilikte Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin öldüğü gecedir. Mevlana Celaleddin Rumi, bu geceyi Rabb’ine, sevgiliye kavuşma gecesi olarak düşündüğü Düğün Gecesi olarak adlandırır. Ülke genelinde her yıl 7-17 Aralık tarihlerinde düzenlenen anma etkinlikleri, 7 Aralık’ta ‘Sevgi ve Hoşgörü Yürüyüşü’ ile başlayıp 17 Aralık’ta ‘Şeb-i Arus’ gecesiyle sona eriyor.

Sema etmek
Mevlevîlik deyince ilk akla gelen semâ, lügatte işitmek mânâsındadır. Terim olarak, mûsikî nağmelerin dinlerken vecde gelip hareket etmek, kendinden geçip dönmektir.
Hz.Mevlânâ zamanında belli bir nizâma bağlı kalmaksızın dînî ve tasavvûfî bir coşkunluk vesîlesiyle icrâ edilen sema’, sonradan Sultan Veled ve Ulu Ârif Çelebi zamanından başlayarak Pîr Âdil Çelebi zamanına kadar tam bir disiplin içine alınmış, sıkı bir nizâma bağlanmış; icrâsı öğrenilir ve öğretilir olmuştur. Sema’, sembolik olarak, kâinatın oluşumunu, insanın âlemde dirilişini, Yüce Yaratıcı’ya olan aşk ile harekete geçişini ve kulluğunu idrak edip “İnsan- ı Kâmil” e doğru yönelişini ifâde eder. Sema’ eden canlara Sema’zen denilmiştir.

  • Etiketler
  • Yorumla


reklam
Gemici
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz