reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
BİGA TRİBÜN | Güray Ergün’den Basın Açıklaması |
reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 13 Mayıs 2022 - 15:42:18
Güray Ergün’den Basın Açıklaması

reklam

reklam
Güray Ergün’den Basın Açıklaması

Biga Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı M Güray ERGÜN “14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü” sebebiyle bir basın açıklaması yaptı.

Güray ERGÜN Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu (IFAP) tarafından alınan kararla 1984 yılından bu yana, her yıl tüm dünyada 14 Mayıs’ın “Dünya Çiftçiler Günü” olarak kutlandığını hatırlattı. Bu günün kutlanması vesilesiyle içinden geçtiğimiz şu günlerde değeri çok daha iyi anlaşılan tarım sektörünün ve çiftçilerin kıymetinin ve öneminin bir gün değil artık her gün çeşitli platformlarda dillendirilmesi gerektiğini ifade eden ERGÜN  “Çiftçimiz, yağmur, çamur demeden zor tabiat koşullarına göğüs gererek üretiyor. Salgın hastalıklara rağmen, kurlardaki olağan üstü artış ve ardından gelen savaşın doğurduğu ekonomik krizlere rağmen tarlasından, bağından, bahçesinden, ahırından, ağılından kopmayı düşünmüyor dedi.

“Bütün dünyanın gıptayla baktığı, medeniyetin beşiği, bu bereketli topraklarda üretmenin boynumuzun borcu olduğunu ifade eden ERGÜN, “Çiftçilerimiz bunun bilinciyle üretiyor, halkımızın ve yetkililerimizin de çiftçilerimizin bu önemli görevi yerine getirirken yaşadığı zorlukların bilincinde olması gerekiyor, karnımız bu emektar çiftçi sayesinde doyuruyoruz ancak üzülerek söylüyorum ki, çiftçimizin kıymeti yeni yeni anlaşılır oldu” dedi. ERGÜN “Odamız 9 bin üyesinin hak ve menfaatlerini bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da her platformda sonuna kadar savunacaktır, onların tarımsal üretime devam etmesi için ucuz girdi temin etmeyi sürdürecektir” diyerek Olağan üstü artan gübre, mazot, ilaç, tohum, elektrik, yem, sulama ücreti gibi girdi maliyetlerinin acil biçimde  makul düzeylere çekilmesi gerektiğini belirtti.

Yemde fiyatların düşürülmesi için girişimde bulunulması gerektiğini dün yani 13 Mayısta  gelen zamların çiğ sütte yapılan fiyat artışını geri aldığını ifade eden ERGÜN  Kırmızı et piyasasında yaşanan istikrarsızlığın bir an önce giderilmesinin üreticinin önünü görebilmesi açısından önemli olduğunu ve bu süreçte asla ithalat yapılmaması gerektiğini söyledi.

Bütün sorunlarını çözmüş, örgütlenmesini tamamlamış, verimli üretimi yakalamış, dünya ile rekabet eden, üreticisine istikrarlı gelir sağlayan, tüketicisine bol ve makul fiyatlarla ürün sunan, başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere çevre ülkelerin gıda açığını kapatan bir tarım sektörü oluşturulması gerektiğini Bunun için üreticiyi merkez almış, istikrarlı, sorun çözen, geleceği planlayan politikalara ihtiyacımız olduğunu ifade eden ERGÜN “Ziraat Odaları ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği’ nin bu hedeflerin peşinde olduğunu, gece gündüz bu amaçlar için çalıştığını Tarımda gelişmiş ülkeler arasında yer alma mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğini dile getirdi. Üretmek zorunda olduğumuzu bir kere daha vurgulayan ERGÜN Tüm çiftçilerimizin14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günümüzü kutluyorum. Gece gündüz üretimini sürdüren bütün çiftçilerimizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

  • Etiketler
  • Yorumla

reklam
Gemici
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz