SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

GASPÇI,RÜŞVETÇİ ÇIKSIN GAZETECİ İÇERDE KALSIN

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan kamuoyunda “İnfaz Yasası” olarak bilinen kanun teklifin görüşmelerindeyaptığı konuşmada, iktidarı ağır bir dille eleştirerek “Gasp, darp, çıkar amaçlı suç şebekesi kuranları, dolandırıcılık yapanları bırakalım; düşüncesini açıklamak üzere “tweet” atanı, halkın haber alma özgürlüğüne hizmet eden gazeteciyi yaptığı haberden ötürü içerde kalsın. Bu kabul edilebilir mi?” diye konuştu.

 

Özgür Ceylan, Covid-19 salgınına bağlı olarak çok zor günlerden geçildiğini söyleyerek, “Salgın bilimin ne kadar önemli olduğunu hatırlattı. Üniversitelerimizde özgür düşüncenin, bilimin önündeki engelleri kaldırın; kaçak sucuk üreticilerini, okumuş insanlardan korkan, şeyh, şıh görünümlü iktidar yalakası sözde bilim adamlarını rektör atamaktan vazgeçin”dedi.

 

CHP Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulunda görüşmelerine başlanan Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde yaptığı konuşmada, Covid-19 salgınından iktidarın ders alması gerektiğini söyleyerek “Bu salgın bize bilimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı. Bilim üstüne düşeni yapıyor, insanlığa tüm dünyada öncülük ediyor ve bu zor günlerden çıkışın rehberliğini yapıyor. İktidar olarak umarım bundan bir ders çıkarırsınız” dedi. Özgür Ceylan, üniversitelerde özgür düşüncenin ve bilimsel çalışmaların önündeki engellerin kaldırılması gerektiğiniyıllardır vurguladıklarını ifade ederek, “Artık umarım kaçak sucuk üreticilerini, okumuş insanlardan korkanları, şeyh, şıh görünümlü iktidar yalakası sözde bilim adamlarını üniversitelerimize rektör atamaktan vazgeçersiniz. Üniversiteleri bir arpalık, yandaş dinlenme tesisi olarak görmezsiniz” dedi.

 

Virüs Din Simsarlarının Acizliğini Halkın Gözünün Önüne Koydu

 

Corona virüs salgınının bir kez daha bilimsel temelli yaklaşımların gerekliliğini ortaya koyduğunu ifade eden CHP Milletvekili Özgür Ceylan, “Bilim öyle bir ışık yayar ki tüm karanlıkları aydınlatır, hurafeleri, din simsarlarının acizliğini halkın gözünün önüne koyar, ummadığımız insanlar bilim adamlarından medet umar” dedi. Bilimin, düşünce özgürlüğüyle beslenip, yaşadığını belirten Özgür Ceylan,farklı düşüncelerin çarpışmasının da bilimin gelişimini, değişimini sağladığını söyledi. Özgür Ceylan, her görüşün ve fikrindinlenmesi ve değerlendirilmesi gerektiğini savunarak, “Fikir özgürlüğü, bilim ve insanlığın gelişimidir” dedi.

Yine Adalet Duygusundan Yoksun Bir Yasa Teklifi Getirdiniz

 

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, kamuoyunda “İnfaz Kanunu” olarak bilinen kanun teklifini yangından mal kaçırırcasına, yeterince tartışılmadan, farklı düşüncelere ve uzlaşmaya kapalı bir anlayışla Genel Kurulda geçirilmek istendiği belirterek, “Yasalar, toplumları ileriye götürmek için yapılır, geriye götürmek için yapılmaz ama maalesef, bu teklifle Türkiye ileriye gitmiyor. Adalet duygusundan yoksun bir yasa teklifiyle karşı karşıyayız” dedi.

 

Özgür Ceylan, teklifle kadına karşı şiddet suçu işlemiş mahkûmların izne çıkabilmelerine imkân tanınmasının, toplum vicdanında olumlu karşılık bulmasının mümkün olmadığını kaydederken, “Gasp suçu işlemişlere tanınan indirim tefecilere yapılan ceza artırımıyla “Tefecilik yapmayın ama gasp yapabilirsiniz.” gibi bir anlam çıkmasına yol açmaktadır” dedi. Özgür Ceylan, rüşvet suçununaf kapsamına alınmasının, rüşveti engellenmesi ve yolsuzlukla mücadeleyi sağlayamayacağını ileri sürerken, “Daha önceden tek başına olduğunda hapis cezası olmayan Cumhurbaşkanına hakaret suçunun bu düzenlemeyle hapis yatar hâle gelmesi, başlı başına, farklı fikirlere tahammülü olmayan, baskıcı bir iktidar anlayışını açıkça ortaya koyuyor” dedi.

Teklif hazırlanırken kezzap atan ile “tweet” atan arasında bir ayrım yapılmamış olduğunu söyleyen Özgür Ceylan, “Siyasal iktidarın toplum yararına olmayan her türlü iş ve eylemini eleştiren yurttaşlarımız için en güvenli liman olarak ceza ve tutuk evleri öngörülmüştür. Bu mantıkla hareket ederseniz, tabii, ceza ve tutuk evlerinde yer kalmaz” dedi.

 

“Ama beni virüs öldürmez, senin düzenin öldürür.”

 

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında cezaevlerinde 57 bin kişinin bulunduğunu bildirirken, “On sekiz yıllık iktidarınız sonunda, bugün cezaevlerimiz tıka basa dolu, hükümlü ve tutuklular vardiya usulüyle yatıyorlar, tam 300 bin insan cezaevlerinde. Bu karşı karşıya olduğunuz manzara, uyguladığınız politikaların neticesidir.Gerçi, seçim vaadi, beş yılda 193 cezaevi yapmak olan bir anlayıştan daha farklı bir perspektif beklenebilir mi o da ayrı bir konu” dedi. Özgür Ceylan partisinin infaz indirimine prensip olarak karşı olmadığını belirtirken şiddet içeren suçlar dışındaki, düşünce özgürlüğü olarak görülmesi gereken siyasal suçların da kapsam içine alınması gerektiğini söyledi.

Özgür Ceylan, CHP’nin teklifin bu haliyle destek olmasının beklenemeyeceğinin altını çizerek,  “Gasp, darp, çıkar amaçlı suç şebekesi kuranları, dolandırıcılık yapanları bırakalım; düşüncesini açıklamak üzere “tweet” atanı, halkın haber alma özgürlüğüne hizmet eden gazeteciyi yaptığı haberden ötürü içeri tıkalım. CHP de buna destek olsun. Bu, kabul edilebilir mi?” diye sordu.  Özgür Ceylan halkın yaşanan günleri özetleme noktasında çok açık ve net olduğunu belirterek, Bir tır şoförünün milyonlarca emekçinin duygularına tercüman olan sözlerini tekrarlamak istiyorum: “Ama beni virüs öldürmez, senin düzenin öldürür”” diyerek sözlerine son verdi.

 

 

SON EKLENENLER
Scroll to Top