reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
BİGA TRİBÜN | ENGİN GÜRSU’DAN YANLIŞA İSYAN! |
reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 6 Temmuz 2020 - 11:02:13
ENGİN GÜRSU’DAN YANLIŞA İSYAN!

reklam

reklam
ENGİN GÜRSU’DAN YANLIŞA İSYAN!

Biga’mızın Araştırmacı yazar emekli öğretmen Engin Gürsu’dan Mehmetçik hakkında yapılan yanlışa isyan etti. Şunları dile getirdi;

Çoğu Bigalı bilmiyordu? Biga Şehitliği kitapçığımla bilgilendirmeye çalıştım. Yakın zamanda Bahçeli Köyü’ndeMehmet Çavuş adında dernek kurulduetkinlikler yapılıyor, kullanılmayan okul binasında galeri kurarak tanıtılıyor. Yapılan çalışmaları gururla izledim.Ancak madalyasını bilinçsizce satan oğlu etkinliklerde baş tacı yapılınca protesto edercesine daha sonraki etkinliklerde bulunmadım. Ama yapılan son yanlış ve hatalı çalışmalaragülüyorum gerçekten? Türk askeri için MEHMETÇİK teriminin isim babası Mehmet Çavuşmuş? Tarihçi akademisyen bir bilen de dur demedi? Hatta geçmişte Genel Kurmay Başkanlığı yapmış Org. İlker BAŞBUĞ’da bir şekilde söyledi. O da araştırmadan heyecanla söyletiliverdiler. Silivri’de yatınca tarihçi kesildi. Üstelik başkanı olduğu Genelkurmay dergisini okumadan!

Aslında bu Mehmet Çavuş’a da Biga’ya da saygısızlık!  Hani bir deli kuyuya bir taş atar on akıllı çıkaramaz. Tarih bu kadar da saptırılamaz ve değiştirilemez. Biga dışındakilerin deyimiyle sanki bir kahraman yaratılma telaşındalar. Mehmet Çavuş yaptıklarıyla zaten kahramanlığını belgelemiştir.Bir de belediye destekli film çekiliyor! Senaryosunu kim, hangi bilgilerle yazmış? Bir süre sonra bu yapılanlara tarihçiler gülüp, dalga geçecek! Açıkçası sonucunu merak ediyorum.

Biga’nın araştırmayan basını da bu bilgilere balıklama atladı. Ayıptır ayıp!

MEHMETÇİK ADI NERDEN GELİYOR?    

Türk askeri için yıllardır herkes “Mehmetçik” dedi ancak bugüne kadar kimse neden askere Mehmetçik dendiği üzerinde fazla kafa yormadı. Askerler için neden bu ismin kullanıldığına ise Türk Silahlı Kuvvetleri’nin dergisinde yer verildi.

VAH MEHMETÇİK, VAH”

Araştırmacı ve öğretmen Zeki TEOMAN’ın kaleme aldığı hikâyeye göre:

“Ocak 1912’de Trablusgarp’ta Tobruk Savaşı’nda bir subayın yanında çarpışan Mehmet isimli asker şehit düştü. Yanı başındaki onbaşı subaya dönüp; – ‘Kumandan, Mehmet şehit oldu.’ diye bağırdı. Subay da;

– ‘Vah Mehmetçik, vah… Yazık oldu Mehmetçik’e… Allah yardımcısı olsun.’ diye söylendi dudakları arasından…

Subayı duyan diğer askerler, şehit olan arkadaşlarının ismini ‘Mehmetçik’ sanarak;

– ‘Mehmetçik şehit düştü, Allah rahmet eylesin.’ diye bağrıştılar.

Aralarındaki Arap askerler de dilleri dönmediğinden ‘Muhammetçik, Muhammetçik şehit oldu.’ diye tekrarladılar. Mehmetçik adı, böylelikle ağızdan ağıza gerilere kadar ulaştı. Gerilerde bir çadırda çalışan alay yazıcısı, önündeki deftere ‘İlk şehidimiz Mehmetçik.’ diye yazdı. O gün, 9 saat süren savaşta yaralanan, şehit düşen, gazi olan ama adı bilinmeyenlerin hepsine Mehmetçik denildi. İnternette bununla ilgili  yapılan araştırmalara belgeler mevcuttur.’ Dedi.

 

  • Etiketler
  • Yorumla


reklam
Gemici
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz