reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
BİGA TRİBÜN | Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Biga’dan mesaj var |
reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 20 Eylül 2019 - 07:27:38
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Biga’dan mesaj var

reklam

reklam
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Biga’dan mesaj var

Uzun yıllardır Biga Belediyesi’nde çalışan işçiler; AK Partili Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın talimatıyla işten çıkartılmaya başlandı. Baskı ve mobbing ile bunaltılan işçileri istifa ettiremeyen Bülent Erdoğan, işçilerin görev yerlerini değiştirdi. Buna rağmen seslerini çıkartmadan çalışan işçiler daha sonra da işten çıkartıldılar. Biga belediyesince işten çıkartmalar devam ederken bugün işten çıkartılan 23 işçi Biga Belediyesi önünde eylem gerçekleştirerek işlerini geri istediler.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN; “HİÇBİR İŞÇİNEN EKMEĞİYLE OYNAMADIM” DEMİŞTİ!
31 Mart ve 23 Haziran tarihlerinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim dönemleri arasında binlerce kişinin işe sokulduğu ortaya çıkmıştı. Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu göreve başlar başlamaz bu kişilere ihtiyaç olmadığı gerekçesi ile işten çıkartmıştı. İşten çıkartılan işçiler İstanbul Büyükşehir Belediye binası önünde geceli gündüzlü nöbete başlamış, hükümete yakınlığı ile bilinen medya kanallarında propaganda haline gelmişti. En son Büyükşehir Belediye Başkanları ile buluşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi İBB Başkanlığı döneminde kimsenin ekmeğiyle oynamadığını belirterek; “Kapının önüne konan, canları yanan, yuvaları başlarına yıkılan insanların ahı üzerine ne siyaset ne adalet ne de hizmet bina edilemez. Son aylarda bazı belediyelerimizde yaşanan hadiseleri üzüntü ile takip ediyoruz” demişti.

BAŞKAN DEĞİŞTİ.. İŞÇİ KIYIMI BAŞLADI!
AK Partili Bülent Erdoğan’ın belediye başkanı seçilmesi ile birlikte Biga Belediyesinde işçi kıyımı başladı. 5 yıldır Biga Belediyesinde çalışan işçilere önce istifa etmeleri konusunda baskı yapıldığı iddia edildi. İstifa etmeyi kabul etmeyen işçiler ise daha sonra görevli olmadıkları alanlara sürgün olarak gönderildi. SGK’dan işçilerin bilgisi dışında görev alanları değiştirilirken; mobbing ve baskılara rağmen işlerine devam eden işçiler daha sonra işten çıkartıldılar. Hali hazırda 23 işçi işten çıkartılırken; birçok işçinin daha işten çıkartılacağı iddiası nedeniyle Biga Belediyesinde çalışanlar büyük tedirginlik yaşıyorlar. İşten çıkartılan 23 kişi bugün Biga Belediyesi önüne gelerek basın açıklamasında bulundu. İşçilere destek vermek için CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, CHP Biga İlçe Başkanı Atilla Diren, belediye meclis üyeleri, işçi aileleri ve vatandaşlar katıldılar.

“HİZMET ETTİK.. EMEK VERDİK.. ALIN TERİ DÖKTÜK.. İŞTEN ÇIKARTTILAR..”
İşçiler adına konuşma yapan Ercan Tulnay; “Bugün burada 31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrası Biga Belediyesinde görevi devralan yeni yönetimin, bugüne kadar işten çıkarılmamıza kadar geçen süreçte bize yaşattıklarından bahsetmek için toplandık. Şöyle ki, görevi devralan yeni yönetim tarafından, işten çıkarıldığımız güne kadar defalarca görev yeri ve işkolu değişiklikleri gibi, anlamsız ve sebepsiz tutanaklar tutmaya çalışmak gibi baskıcı davranışlarla ve zulümle karşı karşıya bırakıldık. Farklı sürelerde ve görevlerde hizmet ettiğimiz, emeğimizle, alın terimizle hayatımızı kazandığımız, ailelerimizi geçindirdiğimiz Biga Belediyesindeki işlerimizden toplam 23 arkadaşımızla birlikte 6 aylık süreç içerisinde çıkarıldık.

“ZULÜM VE BASKILARA RAĞMEN ÇALIŞMAKTAN HİÇ BİR ZAMAN VAZGEÇMEDİK”
İşten çıkarılmamızın asıl sebepleri ise, önceki dönem tarafından işe alınmış olmamız ile Anayasanın, ilgili kanunların ve İş Kanunun bizlere sağladığı hakları kullanarak işimize, ekmeğimize sahip çıkma mücadelesi vermemizdir. Bizler yaşadığımız bütün zulüm ve baskılara rağmen, görev yerlerimizde ve görev tanımlarımıza uygun olarak çalışmalarımızı sürdürmeye devam etmekten hiçbir zaman vazgeçmedik.

“İHTARNAME İLE İŞTEN ÇIKARTTILAR.. TAMAMİYLE SİYASİ SEBEPLERDEN”
Bu durumu da defalarca ihtarnameler ile ‘Görevimizin başında’ olduğumuzu bildirdik, bizleri mobbing yolu ile yıldıramayacaklarını anlayınca da direkt işten çıkarmayı tercih ettiler. Söz konusu işten çıkarmaların örnek yargı kararları ile açık olduğu üzere hukuki olmadığı, tamamen siyasi olduğu ortadadır. Bütün kanuni haklarımızı kullanarak yargı kararları ile işlerimize iade olacağımıza dair inancımız tamdır. Bizler Şunu açıkça belirtmek isteriz ki ; Her ne koşulda ve sebeple olursa olsun, emeğimizin ve ekmeğimizin hak mücadelesini sonuna kadar taşıyacağız ve biz kazanacağız, biz kazanacağız, biz kazanacağız” dedi.

“İKTİDAR PARTİSİNİN SESSİZ KALDIĞINI GÖRÜYORUZ”
Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın talimatı ile işten çıkartılan işçilere destek olmak amacıyla eyleme katılan CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan; “Emekçi arkadaşlarımız burada çok haklı bir isteklerini gündeme getiriyorlar. İstedikleri şey işlerini kaybetmemek, namuslu dürüst bir şekilde çalışmaktır. Evlerine ekmek götürmek için çalışmak istiyor arkadaşlar. Bunların işten çıkartılması tamamıyla siyasi bir karardır. Bu karardan bir an önce geri adım atmalarını bekliyoruz Biga Belediye başkanlığının. İşten çıkartılan arkadaşlarımız görevlerini en iyi şekilde yerine getirmek için çalışmaya devam etmek istiyorlar” dedi.

“ORTALIĞI YIKANLAR, AYAĞA KALDIRANLAR BU MAĞDURİYET KARŞISINDA SESSİZLER”
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan; İstanbul’da gerçekleşen iki seçim arasında binlerce AKP’linin işe alındığını, bunların işten çıkartılmasına tepki gösteren AKP’lilerin yıllardır çalışan işçilerin işten çıkartılmasına sessiz kalmakla suçladı. Ceylan; “İktidar partisinin bu işçilerin haklarını arama çabası karşısında sessiz kaldığını görüyoruz. İstanbul’da 31 Mart ve 23 Haziran tarihleri arasında binlerce kişi işe yerleştirilen işçilerin işten çıkartıldığında ortalığı yıkanlar, ortalığı ayağa kaldıranlar şu anda burada yaşanan mağduriyet karşısında sessiz kalıyorlar. Bu da kamuoyu vicdanında büyük yaralar açıyor. Bu çocuklar kendi işlerine geri dönmek; evlerine ekmek götürmek istiyorlar. Bu mücadele de tüm Biga kamuoyunun bu işçi kardeşlerimize sahip çıkması, destek olmaları en büyük arzumuzdur” dedi.

“YENİ HUKUKSUZLUK VE İŞTEN ÇIKARTMALARIN OLACAĞININ BİLİNCİNDEYİZ”
Biga Belediyesinden 23 işçinin atılma eylemine katılarak işçilerle birlik mesajı veren CHP Biga İlçe Başkanı Atilla Diren, AKP’li Bülent Erdoğan’ın Biga Belediyesinden birçok işçiyi daha işten çıkartma hazırlığında olduğunu bildiklerini söyledi. Diren; “31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından geçen sürede göreve gelen yeni yönetimi dikkatli bir şekilde izlemeye devam ediyoruz. Yapılan çalışmalar, verilen kararları ve açıklamaları takip ediyoruz. Biga halkı adına bu süreçleri takip etmeyi sürdüreceğiz. Yeni yönetimdeki arkadaşlara sesleniyorum, Biga Belediyesi’nde yaşanan tüm hukuksuzlukların takipçisi olacağımızı kimse aklından çıkarmasın. Daha önce yaptığımız basın açıklamalarında da belirttiğimiz üzere yeni hukuksuzluk ve işten çıkarmaların olacağının bilincindeyiz. Nasıl ki şuan yapılan zulme sessiz kalmayıp bu alanda isek yarın da yaşatılacak zulümler karşısında mağdur olan herkesin yanında olmaya devam edeceğiz . Bu yönde Birlikteliğimizi dayanışarak büyütmeye devam ettireceğimizden herkes emin olsun” dedi.

“BİGA’DA 6 AYDIR NE İŞ, NE DE HİZMET ÜRETİLMİYOR!”
AK Partili Biga Belediyesinin 6 aydan bu yana hiçbir projeyi ortaya koymadığını, Belediyenin çalışmadığı gibi mevcut işlerini de yapmaktan aciz olduğunu tüm Biga halkının bildiğini belirten İlçe Başkanı Atilla Diren; “Biga Belediyesi’nin ve Biga’nın 6 ay sonundaki durumunun herkes farkında. 6 aydır Biga da ne yapılan iş, ne de üretilen hizmet söz konusudur. Ortaya konulan tek şey çalışanların yerlerini değiştirerek çalışma azimlerini kırmak, belediyede çalışanların huzursuz olmasına sebebiyete vererek kaliteli iş üretilmesine psikolojik baskı ile engel olmak ve hukuksuz olarak işten çıkarmalar yapmaktır. Bildiğiniz üzere yeni yönetim göreve geldiğinden beri sayısız görev değişikliğine ve yaklaşık olarak da 23 kişinin işten çıkarılmasına sebebiyet verdi” dedi.

“KİNDAR NİYETLE HAREKET ETTİKLERİ AÇIKÇA ORTADADIR”
23 işçinin ekmekleriyle oynayan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın tamamıyla siyasi hareket ettiğini söyleyen Diren; “Bu konu ile ilgili örnek yargı kararları ortada iken siyasi karar almaya devam etmek Belediyeyi zarara uğratma kastıyla hareket etmek anlamına gelmektedir. Bu yaşanan hukuksuzlukların bundan sonra da devam edeceğini kendini bilmez şekilde dillendirmeye devam etmek “Kindar” niyetle hareket edildiğini açıkça ortaya koymaktadır. Bizler bu hukuksuzlukların sonuna kadar mahkemelerde ve meclis toplantılarında takipçisi olacağız . Bunu herkes böyle bilsin” dedi.

“BİZLER ‘BİGALIYIZ’ DİYENLER BİGALILARA BASKI UYGULAMAKTAN VAZGEÇSİNLER”
CHP Biga İlçe Başkanı Atilla Diren açıklamalarına şu sözlerle son verdi; “Artık yeni yönetimin, çalışanlara siyasi görüşleri nedeniyle işten çıkarma ve görev yeri değişikliği yönünde baskı uygulamaktan vazgeçilmesi gerekiyor. Her durumda ‘Bizler Bigalıyız’ diyenlerin, Bigalı arkadaşlarımıza baskı uygulamaktan vazgeçmeleri gerekiyor. AKP Biga İlçe Başkanı’nın kendi ofisine dönmesi, siyasi gücünü kullanarak iş toplamaktan vazgeçmesi, belediye başkanı arkadaşımızın ve ekibinin Biga Belediyesi’ni siyasetten uzak tutmaları gerekiyor. Biga Belediyesi tarihinde hiç bu kadar siyasileşmemişti. En azından bundan sonra yapılan yanlışlardan dönülmesi, dillendirilen amaçlardan vazgeçilmesi ,hukuksuzca işten çıkarılanların işlerine iade edilmesi Biga’nın yararına olacaktır. Bigalıları germeye, huzursuz etmeye kimsenin hakkı yoktur. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi Biga İlçe Başkanlığı olarak tüm hukuksuzluklardan kamuoyunun haberdar olmasını sağlayacağız. Gerekli hukuki mücadelelerin verilmesinde üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz.”

  • Etiketler
  • Yorumla


reklam
Gemici
Gemici
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz