SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

CEYLAN: TARSİM’İN KAPSAMINI GENİŞLETİN

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, küresel salgın devam ederken Mayıs ayında 10 günlük takvimde yaşanan ani hava değişiminin tarımsal üretime ağır zararlar verdiğini hatırlatarak, iktidardan TARSİM kapsamının yaşanan doğal afetleri kapsayacak şekilde genişletilmesini istedi.

 

Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, ülke olarak küresel salgın ile mücadele ederken üreticilerin de yaşanan iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerine maruz kaldığını söyledi. Özgür Ceylan, 15 ila 24 Mayıs tarihlerinde hava sıcaklığında yaşanan ani değişimin bitkisel üretime ağır zararlar verdiğini belirterek, “40 dereceleri gören aşırı sıcaklar, sonra eksi 1 dereceye düşen aşırı soğuklar, dolu, don ve fırtına maalesef bitkisel üretime zarar verdi. Hava değişiminden etkilenen üretim alanlarının büyük bölümünün yeniden ekim için hazırlanması gerekiyor” diye konuştu. Afetten etkilenen üretim alanlarının büyük bir bölümünün yeniden ekime hazırlanması gerektiğini ifade eden Özgür Ceylan, “Bu da yeni maliyet demek; tohum, mazot başta olmak üzere, çiftçinin yeniden borçlanması hasatta gecikme demek. Çiftçilerin uğradıkları zararın hızla tespit edilmesi ve yeniden üretim şartlarının devlet tarafından olgunlaştırılması gerekmektedir” dedi.

 

CHP Çanakkale Milletvekilli Özgür Ceylan, acil olarak çiftçi borçlarının ertelenmesi ve faizsiz kredi sağlanması gerektiğini ifade ederken, “Yaşanan afetlerin TARSİM kapsamı dışında olması çiftçinin zararının tazmin edilmesini olanaksız hâle getirmiştir” diye konuştu. Özgür Ceylan, Tarım ve Orman Bakanı’na da seslenerek, “TARSİM’in bu tür zararları kapsayacak şekilde sigorta kapsamının genişletilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

SON EKLENENLER
Scroll to Top