SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

Çanakkale Tabip Odasının Basın Açıklaması

Öncelikle, İzmir depremi nedeniyle tüm İzmir’e geçmiş olsun diyoruz ve hayatını kaybetmiş olan vatandaşlarımız için başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Çanakkale sağlık camiası olarak İzmir’in acısını derinden hissediyoru Çanakkale Tabip Odası olarak, Kasım ayı itibariyle, şehrimizde covid pandemisinin seyrini halkımızla paylaşmak isteriz.

İlk olarak pandeminin başından beri Aile Sağlığı Merkezlerinde, Toplum Sağlığı Merkezlerinde, Sağlık Müdürlüğünde, filyasyon ekiplerinde,112 Acil Serviste, İlçe Devlet Hastanelerinde, ÇOMÜ Tıp Fakültesi pandemi hastanesinde ve Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde büyük bir özveriyle çalışan tüm sağlık çalışanlarımızın her birine teşekkürlerimizi iletmek istiyoruz. Her daim, olması gerekenden az insan gücüyle ve genellikle özlük haklarından mahrum bırakılarak çalışmalarına rağmen bu ağır ve yıpratıcı sorumluluklarını yerine getirmeye devam ediyorlar…

Beklediğimiz gibi kış aylarına yaklaşırken günlük vaka sayılarımızdaki artışlar ciddi boyutlara ulaşmıştır. 3 Kasım itibariyle günlük yeni vaka sayısı 120’lerdedir, pandemi hastanesinde servis hasta sayısı 104, yoğun bakım hasta sayısı 29’dur. Bu sayılar ne anlama gelmektedir?  Eğer virüs bulaşını azaltamazsak, servis ve yoğun bakımlarda yer kalmayacak, hekimler yoğun bakıma hasta yatırırken hasta seçmek ve bazı hastaları ne yazık ki ölüme terketmek zorunda kalacaklardır.

Çanakkale halkına, maske takılması, sosyal mesafeye uyulması, el hijyenine dikkat edilmesi konusundaki uyarıları tekrarlamak durumundayız. Bu dönemde kalabalık ortamlarda bulunulmaması, kapalı mekanlara zorunlu olmadıkça gidilmemesi, zorunlu olmadıkça toplu halde biraraya gelme hallerinden uzak durulması gerekiyor. Karantinadaysanız karantina kurallarının dışına lütfen çıkmayınız. Bu hastalığın, sizin için semptomsuz ve hafif seyirli gidişatı olsa bile, bir başkası için ölümcül seyredebileceğini lütfen aklınızdan çıkarmayınız…

Çanakkale’deki birincil sağlık yetkilisi Sağlık Müdürlüğü’ne birkaç öneride bulunmak istiyoruz. Hastalığın toplumda hızla yayılışı karantina uygulamalarının yetersiz kaldığının bir göstergesidir. Çanakkale gibi küçük şehirlerde karantina uygulamaları için yurtlar ve oteller, büyük şehirlere göre kolaylıkla kullanılabilir ve böylelikle virüsün yayılımını yavaşlatabiliriz. En kısa zamanda yurtlar ve oteller, karantina uygulamalarında kullanılmak üzere hazır hale getirilmelidir.

HES kodu uygulaması daha aktif kullanılarak kamu kurumlarına, toplu ulaşım araçlarına, alışveriş merkezlerine girişler kontrol edilebilir ve yine böylelikle virüs taşıyan kişilerin toplu bulunulan yerlerde kontrolsüzce virüs yayılımına sebep olmasını engelleyebiliriz. HES kodu uygulaması yaygın ve etkin bir şekilde kullanıma açılmalıdır.

Kamu Hastanelerinin, yani Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi, ÇOMÜ Tıp Fak. ve İlçe Devlet Hastanelerinin, kriz merkezi oluşturularak  bu merkezden yönetilmesi, kararların hızlı ve uyumlu bir şekilde uygulanması, hekim ve diğer sağlık personelinin koşullara uygun dağılımının sağlanması açısından faydalı olacaktır. Geçtiğimiz aylarda pandemi hastanesi olarak çalışan ÇOMÜ Tıp.Fak.de bazı branşlar aktif olarak hizmet vermezken, Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde gastroenteroloji, plastik cerrahi, göğüs cerrahisi gibi az sayıyla çalışan branşlardaki hekimler, insanüstü bir emek göstermek durumunda kalmışlar ve pandemi hastanesi-devlet hastanesi arasında bu yükü paylaşmak üzere görevlendirmeler bir türlü gerçekleştirilememiştir. Önümüzdeki günlerde covid vakaları artacak ancak diğer hastalıkların acil müdahaleleri, tedavileri yapılmaya devam edecektir. Dolayısıyla Kamu Hastanelerinin uyumlu ve birbirlerini destekleyecek şekilde organize olmalarını sağlamak büyük bir zorunluluktur.

Özellikle ÇOMÜ Tıp Fak.de en belirgin olmak üzere devlet hastanelerinde çalışan hemşire sayılarımız yeterli değildir. Sağlık çalışanlarının pandemi koşullarında hastalık riskleri ve iş yükleri gözönünde bulundurularak hemşire açığı hızla giderilmelidir. Pandeminin başından beri tüm Türkiye’de Tabip Odaları ve Sendikalar hemşire açığını ifade etmelerine rağmen sağlık otoriteleri şimdiye kadar ne yazık ki bir düzenlemeye gitmemişlerdir.

 

Önümüzdeki aylarda tüm Türkiye ve Çanakkale için zorlu bir süreç bizleri bekliyor. Çanakkale Tabip Odası olarak halkımıza en doğru bilgilendirme ve uyarıları yapmaya, sağlık çalışanlarının koşullarını duyurmaya devam edeceğiz…

Çanakkale Tabip Odası

Yönetim Kurulu

 

SON EKLENENLER
Scroll to Top