reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
BİGA TRİBÜN | ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’NİN 104. YILDÖNÜMÜ BİGA’DA TÖRENLERLE KUTLANDI |
reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 18 Mart 2019 - 11:32:22
ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’NİN 104. YILDÖNÜMÜ BİGA’DA TÖRENLERLE KUTLANDI

reklam

reklam
ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’NİN 104. YILDÖNÜMÜ BİGA’DA TÖRENLERLE KUTLANDI

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yılı etkinlikleri programı Biga Garnizon Şehitliği’nde çelenk sunumu ile başladı. Törende Biga Kaymakamlığı, Biga Belediyesi ve Biga şehit aileleri adına çelenk sunuldu.

Törene Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Jandarma Komutan Vekili Sezai Altan, Daire Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri ve okul müdürleri katıldı.

Biga Garnizon Şehitliği’ndeki törende günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmayı Jandarma Komutanlığında görevli Jandarma Astsubay Çavuş Mustafa Danıştekin yaptı. Danıştekin konuşmasında, “Tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayan Yüce bir milletin evlatlarına verilen bu büyük mücadelenin adıdır Çanakkale. Şairinde ifadesiyle bedrin aslanlarının kükrediği ateşten bir imtihandır Çanakkale. Kınalı kuzuların gül bahçesine girercesine şahadete atıldığı bir yerdir Çanakkale. Meçhul askerdir. Seyit Onbaşıdır. Kınalı aileler, Hasanlardır. Bir saniye sonra şehitlik mertebesine yükseleceğini bilip, Allah Allah nidaları ile ölüme koşarak gidilen yerdir Çanakkale. Ersiz kalan kadınlar, öksüz yavrulardır Çanakkale. Yavrusunun şehit haberini alıp, müjde hanım şehit anası oldun diyebilen babalardır Çanakkale. Yedi düvele meydan okunup, yedi düvele Çanakkale’nin geçilemeyeceğini öğretilen yerdir. 57. Alaydır. Mustafa Kemal’dir. Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir’dir Çanakkale. Çanakkale öyle bir mücadeledir ki, asırlardır yorgun düşmüş bir milletin varlığını bağımsızlığını devam ettirme savaşıdır. Osmanlı Devleti’nin yıkılış sürecinde olan bu bağımsızlığına, 1. Dünya Savaşınında önemli bir cephesini oluşturmaktaydı. Bir tarafta yıllardır süren savaşların etkisiyle yorgun ve yılgın silahları, eski yetersiz durumda olan Osmanlı orduları, süvariyken karşısında diğer yanda güçlü Sanayi ve teknoloji ile beslenen benzeri görülmemiş bir gücün timsali ve kolay zaferler peşinde koşan düşman kuvvetleri. Bu sebeple zamanın en güçlü deniz filosu oluşturulmuştu. Çanakkale’nin denizden geçilecek imparatorluğun tüm direnme gücü kırılıp ülke parçalanarak müşterek hedefe ulaşılacaktı. Çanakkale’nin geçilemeyeceğini de bu şekilde Türk Ordusu olarak dünyaya öğretilecekti ve nitekim öyle de oldu. Seyit onbaşım çekti La Havlevesini sürdü, tüpü namluya yerle bir oldu. O işin sırlısı. Anladılar ki, savaşmaya değil ölme emri almış bir milleti asla yenemeyeceklerdi. Bunu da tarihe kazıyarak öğrenmiş oldular ve dediler ki Çanakkale Geçilmez. Çanakkale Zaferi zor şartlar altında binlerce Şehit verilerek kazanılmış mukaddes bir Zafer olarak tarihteki yerini almıştır. Bizlere böyle bir Zafer’in gururunu yaşatan şehit ve gazilerimizi şükran’la anıyorum.” dedi

Ardından Biga Müftü vekili Vaiz Emre Durmuş dua okudu. Tören; Biga Kaymakamı Mustafa Can’ın konuşması, şeref defterini imzalaması ve mezarlara karanfil bırakılması ile tören sona erdi.

  • Etiketler
  • Yorumla

reklam
Gemici
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz