SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

Çan Belediye Başkanı Bülent ÖZ’ün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı;

Birleşmiş Milletler’in 1992 yılında almış olduğu karar sonrası “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan edilen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engelli insanları anlayabilmek ve sorunlarına dikkat çekebilmek açısından önem arz eden bir gün.

Engellilik durumu sadece bu sorunu yaşayan kişiye değil, ailesine ve yakın çevresine de ekonomik, sosyal ve psikolojik açılarak zorluklar çıkaran önemli bir sorundur.Hayatın her alanında ve her birey açısından engeller ancak mücadele ederek aşılır. Biz bu mücadele de engelli vatandaşlarımızın, çocuklarımızın yanındayız. Engelli olduğu için hiç kimse toplumdan dışlanmamalı, aksine özründen dolayı hiçbir imkân ve fırsatlardan yoksun kalmamasına özen gösterilmelidir.

Engellilerimizin günlük yaşama katılabilmeleri, toplumla bütünleşebilmeleri, eğitim, çalışma ve sosyal hayatta fırsat eşitliğine sahip olarak toplum için katma değer üretecek bir konuma gelmeleri için elimizden geleni toplum olarak yapmalıyız.

Acıma değil, hak temelli bir yaklaşım için; engelsiz olduğunu düşünenlerimizin zihinlerindeki empati engelini kaldırılmamız gerekmektedir. İşte ancak o zaman engelli vatandaşlarımızın en büyük şikâyeti olan, doğru bakış açısına sahip olunmaması nedeniyle ortaya çıkan, ayrımcı ve dışlayıcı yaklaşımlar bitecektir.Bu maksatla atılacak her adım, engelli vatandaşlarımızın öz güvenlerini güçlendirecek ve hayata daha sıkı bağlanarak toplumda üreten bir birey olmalarını sağlayacaktır.

3 Aralık’ın Dünya Engelliler Günü olması sebebiyle tüm vatandaşlarımızı engelli vatandaşlarımıza yardımcı ve destek olmaya, onların sorunlarını adeta kendi sorunları bilerek üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye çağırıyor; kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize örnek olan engelli kardeşlerimizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

SON EKLENENLER
motosiklet kazası: Bir kişi yaralandı

motosiklet kazası: Bir kişi yaralandı

28/11/2023 GÜNCEL

Biga da  meydana gelen tek taraflı trafik kazasında motosiklet sürücüsü yaralandı. Kazayı gören diğer sürücüler

Devamını Oku
“Hep birlikte çok çalışarak başaracağız”

“Hep birlikte çok çalışarak başaracağız”

27/11/2023 GÜNCEL, SİYASET

Cumhuriyet Halk Partisi'nde aday adaylığı başvurusu için son günlere girilirken; CHP Karabiga Belde Başkanı Semih

Devamını Oku
Scroll to Top