reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
BİGA TRİBÜN | BUGÜN RÜZGÂR EKEN YARIN FIRTINA BİÇECEKTİR… |
reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 28 Ekim 2020 - 08:41:20
BUGÜN RÜZGÂR EKEN YARIN FIRTINA BİÇECEKTİR…

reklam

reklam
BUGÜN RÜZGÂR EKEN YARIN FIRTINA BİÇECEKTİR…

Geçen hafta TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba kanun teklifi ilebizlerin yıllardan beri karşı durduğu esnekleşme ve güvensizleştirme konuları tekrar gündeme geldi.

“istihdam paketi” adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir.25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere “istihdam kolaylığı sağlayacağı” iddia edilendüzenleme, aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem veihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışmabarışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt üstü olmasına neden olacaktır. Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimize hem de çocuklarımıza çok büyük kötülük yapmış oluruz.

İşverenlerin isteklerinin bizim aleyhimize olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik. Bu gidişe dur dememiz gerekiyor. İşsizlik Sigortası Fonu, işvereni teşvik fonuna dönüşmüştür. Meclisten geçen sözüm ona istihdam paketi, işverenlere teşvik muafiyet af getirmektedir. işçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır.

Türk-İş yıllardan beri, esnekleşme, güvensizleştirme ve kuralsızlaştırmaya karşı verdiği mücadeleyi aynı kararlılık ve azimle sürdürmektedir. Salgın koşulları fırsata dönüştürülmek istenmektedir. Çalışma hayatını işçileraleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır: Yapamayacaksınız yaptırmayacağız!

Hükümetin uygulaması gereken öncelikli politika kayıt dışı çalışmayı önlemektir. Ülke ekonomisi ve işçiler, kayıt dışı çalışmadan dolayı ağır bedeller ödemektedir. Kayıt dışılığa dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalıdır. Kayıt dışı istihdamla ülke büyük bir gelir kaybına uğramaktadır.

Değerli emek dostları, Değerli Basın emekçileri,

Salgın koşullarında işsizlikle mücadele böyle olmaz, istihdamı artıracağız deyip işçiler güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkûm edilemez! İşçiler zorla ücretsiz izne çıkarılarak, günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakılamaz! Sosyal diyalogun içini boşaltarak iş barışı sağlanamaz!

İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları beklenerek işsizlikle mücadele edilmez TBMM’deki söz konusu düzenleme “ işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etme” düzenlemesidir. Bugün rüzgar eken yarın fırtına biçecektir. İşçinin bu düzenlemeye vereceği yanıt nettir: Mücadele mücadele mücadele! Yaşasın Türk Yaşasın ekmek Barış Özgürlük Mücadelemiz

Osman AKKURT

Türk-İş Çanakkale İl Temsilcisi

Türk Metal Sendikası Biga Şube Başkanı

 

  • Etiketler
  • Yorumla


reklam
Gemici
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz