SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

Bugün 8 Mart! Emekçi kadının günü…

Emekçi kadın ise, sadece sosyal sigortalar primi yatan,8-5 çalışan kadınlarımızdan ibaret değil! Sosyal güvencesiz işlerde çalışan ,tarlada , sokakta,bir apartmanın merdivenlerinde ya da kendi evinde her daim yok sayılan “ev içi emek ve bakım emeği”ile ter akıtan, emeğini ömrüne katık eden  tüm kadınlar emekçi kadındır! Yani bütün kadınlar emekçidir! 164 yıl önce, daha iyi çalışma koşulları isteyen 129 kadının katledilis günüdür 8 Mart! Bu sebeple  8 Mart bizler için kutlama günü değil, anma ve farkındalık günüdür! Dünya da hergun binlerce kadın öldürüyor!

Türkiye de 2020 yılında 300 den fazla kadın arkadaşımız katledildi.2021 in ilk 65 gününde 70 kadın arkadaşımız hayattan koparıldı! Dünyada her 3 kadından 1’i hayatının bir döneminde şiddete maruz kalıyor, Her 5 kadından 1’i hayatının bir döneminde taciz veya tecavüz girişimi kurbanı oluyor, Mültecilerin %80’ini kadınlar oluşturuyor,

Okuma-yazma bilmeyen ve eğitim hakkından mahrum 1 milyardan fazla yetişkinin 2/3’ü kadın,Gazetecilerin 1/3’ü kadın olmasına rağmen; bölüm şefi, editör ya da patronların sadece %1’i kadın,Üniversiteyi yeni bitirmiş kadınlar, erkeklerden %20 daha az para kazanıyor. Bu fark 10 yıl içerisinde %31’e yükseliyor.1.2 milyar yoksulun %70’ini kadınlar oluşturuyor.

Toplumun yarısını oluşturan kadınların sosyal,ekonomik ve siyasal hayatta ki temsili,yoktan çok, çokdan çok az…Kadınların,164 yıl önce başlayan eşitlik mücadelesi,sürmeli ve sürecek!tüm kadınlar bu mücadeleye katılana kadar

Sensiz bir eksik’iz”…

8 Mart ise ancak , kadınlar tüm hakları anlamında eşitlik kazandığında kutlamak için anlam kazanmis olacak! O güne kadar susmadan haykiracagiz!Ne tebrik, ne çiçek!Tek isteğimiz eşitlik ve adalet!Yaşasın kadınlar  diye yaşasın kadınlar!Yaşasın bu dünyanın cesur ve güçlü kadınları!Yaşasın kadın dayanışması!Yaşasın 8 Mart!

Sensiz bir eksik dernegi şiddet ve taciz izleme ve mağdurların desteklenmesi başta olmak üzere,kadın ve çocuk hakları alanında çalışmayı hedefleyen ,kadınların ve çocukların güçlendirilmesi için projeler ve etkinlikler yapmak üzere biga da yaşayan kadınlar tarafindan kurulmuş bir dernek’tir.

Ülkemizde tacize,tecavüze uğramış,katledilmiş tüm kadın ve cocuklarin adımları bu şehrin sokaklarında yaşasın ve bu şehirde ,hatta bu ülke de hiçbir kadın ve çocuk onların yaşadıklarını yaşamasın diye kadınların bir arada sesini yükseltmesi ve güçlenmesi hayalini gerçekleştirmek için Kurulusumuzu resmen ilan etmek istiyoruz!

Bu yüzden Biga da yaşayan tüm kadınları derneğimize, çalışmalarımıza davet ediyor, “sensiz bir eksik’iz” diyoruz.

SON EKLENENLER
Scroll to Top