SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

BİR TEPKİ DE BİGA DERNEKLER PLATFORMU’NDAN!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, federal devlet açıklamaları ve skandal Türkiye çıkışının yankıları gelmeye devam ediyor. Kıbrıs ve Türkiye’den hem siyaset dünyasından hem de sivil toplum kuruluşlarından tepkiler geliyor. Bir tepki de Biga’daki derneğin oluşturduğu Biga Dernekler Platformu’ndan geldi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, The Guardian gazetesine verdiği demeç sonrası gördüğü tepkilere, yazılı açıklamayla cevap verdi. “Federal çözüm sağlanmazsa adadaki bölünmüşlük kalıcı olabilir” diyen KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, gelen tepkiler üzerine açıklama yaptı. Akıncı, “İlk defa söylemediğim bu sözlerimin arkasındayım. Çünkü Kıbrıs Türk halkının gerçek duygu ve düşüncesi budur. ‘Kıbrıs Türk´tür Türk kalacaktır’ siyaseti 1950’lerin sloganıdır” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, federal devlet açıklamaları ve skandal Türkiye çıkışının yankıları gelmeye devam ediyor. Kıbrıs ve Türkiye’den hem siyaset dünyasından hem de sivil toplum kuruluşlarından tepkiler geliyor. Bir tepki de Biga’daki 12 derneğin katıldığı açıklamayla Biga Dernekler Platformu’ndan geldi.

“Kıbrıs Türk’tür, Türk kalacaktır” diyen Biga Dernekler Platformu adına konuşan Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Biga Şube Başkanı Akif Kireç; “KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın The Guardian gazetesine verdiği röportajda Türkiye’ye bağlanmayı ‘korkunç’ olarak nitelendirerek, “İkinci Tayfun Sökmen olmayacağım’ açıklaması kabul edilemez. Hatay’ın Türk topraklarına katılması hiçbir şekilde itibarsızlaştırılamaz. Mustafa Kemal Atatürk’ün davasına da ihanet etmiştir. Atatürk’ün hastalığının ilerlemiş olmasına rağmen vazgeçmediği, daha sağlığında bayrağını çizdiği Hatay davasını itibarsızlaştırmaya ve işgal gibi göstermeye yönelik bu açıklamaları esef vericidir. Hatay’ı işgal edilmiş iması yapan birisinin adında Türk olan bir cumhuriyetin cumhurbaşkanı sıfatını taşıması üzücüdür” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın ne koşullarda yapıldığı ile ilgili de hatırlatmada bulunan Kireç; “Kıbrıs Barış Harekatı öncesinde Kıbrıs Türklerine Rumlar tarafından yapılan zulüm ve mezalimler karşısında tüm dünyayı karşısına alarak bu harekatı yapan Türk ordusunun ve ‘onların acısı bizim acımızdır’ diye askerlik şubelerine gitmek için kuyruklar oluşturduklarını unutanlar uykularından uyanıp gerçeklerle yüzleşmelidirler” dedi.

Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs tarafının değil Rumların temsilcisi gibi davrandığını söyleyen Kireç; “Akıncı, Rum tarafının temsilcisiymiş gibi konuşmaktadırlar. KKTC’nin başındaki kişinin bu tür açıklamalarda bulunması gerçekten acıdır. Mustafa Akıncı şunu bilmelidir ki; oturduğu o koltuk kendisine, işgalci gibi göstermeye çalıştığı Türk Milletinin 498 şehidinin ve 1200’ü yaaralı binlerce gazi evladının emanetidir. Kıbrıs Türkü ve Anavatan el ele verip yıllarca bu emperyalist oyunlara ve söylemlere karşı büyük bedel ödemiştir. Bu malum şahıs Kıbrıs Türkünü ve KKTC’ni temsil etmeye layık olmadığını ağzını her açışında göstermektedir. Rum tarafının değil Kıbrıs Türkü’nün temsilcisi olduğunu bilerek hareket etmelidir. Oturduğu makamın ve temsil ettiği milletin farkına bir an önce vararak Türk’ün davasına sahip çıkması ve ona göre hareket etmesi kendisi için en büyük erdem olacaktır. Çünkü Türkiye ile Kıbrıs Türkleri arasındaki mükemmel kardeşlik bağını kimse zedeleyemez” şeklinde konuştu.

 

SON EKLENENLER
Scroll to Top