SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

BİN 700 ÇALIŞAN İÇİN KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE BAŞVURULDU.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Corona virüsünün Çanakkale ekonomisine getirdiği zararı açıklayarak, “Kısa çalışma ödeneğine bin 700 kişi için başvuru yapılmış durumda ve Mart ayı itibarı ile 3 bin 478 kişi için işsizlik maaşı bağlanmış durumda. Uzun dönemde  ülkemizde ve şehrimizde işsizlik rakamlarının artmasından ve ekonomik krizin şartlarının çok daha ağırlaşacağından endişe ediyorum” diye konuştu. 

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Corona virüsün Çanakkale ekonomisi ve çalışma hayatına verdiği zararlar hakkında açıklama yaptı. Özgür Ceylan, iktidarın yaşanan ekonomik kriz sırasında ortaya çıkan pandemiye karşı aldığı tedbirler kapsamındaki “Kısa çalışma ödeneğine” bin 700 işçi için başvuru yapıldığını belirterek, “Aralarından İçdaş ve Kaleseramik’in de bulunduğu şirketlerin, bin 700 çalışan için kısa çalışma ödeneğine başvurduğunu biliyoruz. Bu başvurulardan 100 kişinin ödemesi başlamış durumda” dedi. Çanakkale’den kısa çalışma ödeneği için başvurusu yapılan bin 700 işçiden bin 300’ünündosyalarının incelenmek üzere Bakanlığa gönderildiği yönünde bilgi aldığını işçilerin ve ailelerinin mağdur olmaması için başvuruların onaylanma ve ödemeye başlanması sürecinin hızlandırılması gerektiğini ifade etti. Özgür Ceylan, geri kalan 400 dosya için başvuruhazırlıklarının devam ettiğini öğrendiğini belirtti.

Başvuru Sayısı Ekonomik Zararı Ortaya Koyuyor

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, kısa çalışma ödeneği için yapılan başvuru sayısının yaşanan krizinin nasıl derinleştiğini ortaya koyduğunu,pandemi öncesi iktidarın varlığını reddettiği ekonomik krizin, karantina kararları sonrası etkisini daha da arttırarak gün yüzüne çıktığını ifade ederken, “Daha birkaç gün önce küresel salgın sonrası hayatın normal akışında devam etmesini sağlamanın yolunun, ekonomik tedbirler almaktan geçtiğini Meclis Genel Kurulu’nda ifade etmiştim. Ancak alınan tedbirler, seyahat yasağının geldiği bir ülkede konaklama vergisinin ertelenmesi, uçak biletlerinde KDV’nin düşürülmesiyle sınırlı kalmış gibi görünen trajikomik bir durumdan öteye geçemiyor” dedi.

Özgür Ceylan, iktidarın açıkladığı ekonomik tedbirlerin krizden ve karantina koşullarından etkilenen güvencesiz çalışan, dar gelirli ve işini yitiren yüzbinlerin yarasına merhem olmaktan uzak olduğunu ifade ederken, ““Bu sorunların çözümü Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da belirttiği gibi çalışanlara ücretli izin, günlük işlerde güvencesiz çalışandar gelirli ve ücretsiz izine çıkarılan vatandaşlarımız için ekonomik destek paketi, sağlık çalışanlarına yeterli ekipman, yaygın test ve şeffaf yürütülmesi gereken süreçtir” dedi.

SON EKLENENLER
Scroll to Top