SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

Bigalılar Mehmet Çavuş Belgeselini İzleyecek

Çanakkale Seddülbahir kahramanı ve Mehmetçiğin İsim Babası Mehmet Çavuş’un hayatını anlatan Bigalı Mehmet Çavuş Belgeseli için 16 Eylül akşamı Biga’da gala gösterimi düzenlenecek.

Biga Belediyesi ve Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Başkanlığı tarafından hazırlanan, yönetmen ve yapımcı Gökhan Tarkan Karaman, Prof. Dr. İlber Ortaylı’ın anlatımı, senarist Cem Fakir ile Belgesel Danışmanı Ömer Arslan’ın çalışmalarıyla tamamlanan Çanakkale Fedakarı Bigalı Mehmet Çavuş Belgeseli’nin Seddülbahir Kalesi’nin ardından Biga’da da galası yapılacak. 18 Eylül Biga’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü kutlama programında yer alan belgesel, 16 Eylül 2021 Perşembe akşamı saat 21:00’da Atatürk Kültür Merkezi’nde Bigalılarla buluşacak.

Herkesi duygu yüklü tarihi geceye beklediklerini söyleyen Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Çanakkale ruhu ile Milli Mücadele ruhunun harmanlandığı müstesna vatan parçası Biga’mız tarih ve şehadet kokan dokusuyla nice kahramanlara ev sahipliği yapmıştır. Çanakkale destanında Anafartaların gazi komutanı Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, Bigalı Mehmet Çavuş gibi fedakarlar ve binlerce isimsiz kahraman hayatını ortaya koymuştur. Mehmet Çavuşumuz silahı bozulduğunda taşla toprakla, yumrukla ve küreğiyle savaşmıştır. Bugün vatanımızda rahat ve huzur içinde, bağımsız ve hür bir şekilde yaşıyorsak bu atalarımız sayesindedir. Biz de ecdadımıza olan borcumuzla Bigalı Mehmet Çavuşumuzun hayatını peyaz perdeye aktardık ve gelecek nesillere örnek olmasını istedik. Tüm hemşehrilerimi 16 Eylül gecesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenleyeceğimiz duygu yüklü tarihi galamıza davet ediyorum” dedi.

SON EKLENENLER
Scroll to Top