reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
BİGA TRİBÜN | Bigalılar 250 metrelik Türk Bayrağı ile birlik mesajı verdiler |
reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 19 Mart 2019 - 08:46:35
Bigalılar 250 metrelik Türk Bayrağı ile birlik mesajı verdiler

reklam

reklam
Bigalılar 250 metrelik Türk Bayrağı ile birlik mesajı verdiler

Biga Belediyesi’nin birlik ve beraberlik çağrısına tüm Biga tek yürek olarak cevap verdi. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104’üncü yıldönümü nedeniyle Şehitlere Saygı Yürüyüşü ve Fener Alayı için Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan binlerce Bigalı, Biga Belediyesi tarafından açılan 250 metrelik Türk Bayrağı eşliğinde kol kola yürüdü.

Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan yürüyüş Biga Belediye Meydanı’ndaki etkinlik alanına ulaştı. Biga Belediye Meydanı’nda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kuran’-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi. Günün anlam ve önemi ile ilgili Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan ve Biga Kaymakamı Mustafa Can birer konuşma gerçekleştirdiler.

“NE KADAR DUA ETSEK AZDIR”

Belediye Meydanı’nda toplanan binlerce Bigalı’ya teşekkür eden Biga Belediye Başkanı İsmail Işık; “Bugün 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 104. Yılını anmak ve şehitlerimize olan bağlılığımızı ve saygımızı göstermek için gerçekleştirdiğimiz saygı yürüyüşüne katıldığınız için teşekkür ederim. Onlar tam 104 yıl önce geri dönmeyi hiç düşünmediler. Bir saniye sonra öleceğini bile bile Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum.’ emrine uyarak arkadaşlarının arkasından, mesafesi 8 metreye düşen siperlerde çarpıştılar, şehit oldular. Ve bize bu toprakları armağan ettiler. Bizler de onların o kutlu emanetine sahip çıkarak ve geleceğe taşımak için canla başla çalışıyoruz. 104 yıl önce ezanlar dinmesin, bayrak inmesin diye şehit olan atalarımızın ruhları şad olsun. Bizler bugün bu memlekette rahat, huzurlu ve mutlu yaşayabiliyorsak onların sayesindedir. Onlara ne kadar dua etsek, ne kadar şükranlarımızı sunsak azdır. Onların emanetine sahip çıkacağız ve bu memleketin bulunduğu noktadan çok daha ileriye taşıyacağız. Bu akşam Biga’da katılımcılara sonsuz şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

“250 BİN KİŞİ İÇİN 250 METRELİK TÜRK BAYRAĞI”

“Bir Türkiye mozaiğini gerçekleştirdik. İşte 104 yıl önceki ruh da bu şekilde bir ve beraber olarak mücadele etmişti. Ülkemizi kurtardılar. Cumhuriyet kuruldu. Mustafa Kemal Paşa, Çanakkale savaşındaki başarılarıyla öne çıktı ve Kurtuluş Savaşı’nda bütün Anadolu’yu peşine taktı. Oradan çıkan Mustafa Kemal Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu. Çanakkale Savaşı sadece Gelibolu yarımadasına hapsolunmuş bir savaş olarak düşünmek az gelir. Çanakkale savaşının dünya savaş tarihinde bir eşi benzeri yoktur. Savaş içerisinde molalar verilmiştir, yaralılar karşılıklı taşınsın diye. Çeşme başında sıra beklemişlerdir. Anzaklar ve Türkler birbirine sıra vermiştir. Çanakkale Savaşı aynı zamanda centilmenler savaşı olarak anılır tarihte. İşte biz bu millettin evlatlarıyız. Ve o gün şehit olan 250 bin kişinin hatırasına 250 metrelik bayrağı açtık. Onları bir kez daha gönül dolusu analım, yad edelim ve şükranlarımızı sunalım diye. Bizlere bırakmış oldukları bu memlekete geleceğe daha güzel  taşımak için çalışmalarımız durmaksızın devam edecektir. Ben bu birlik beraberlik için buraya gelen bütün Bigalılara çok teşekkür ediyorum. Allah bir daha Çanakkale Savaşlarını bu millete yaşatmasın. Katılımlarınız için teşekkür eder iyi akşamlar dilerim.” ifadelerini kullandı.

“ÇANAKKALE RUHUNA İHTİYACIMIZ VAR”

Ülkemizin yaşadığı zor koşullarda Çanakkale ruhuna ihtiyaç olduğunu söyleyen Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan; “18 Mart Şehitlerimizi Anma ve Deniz Zaferi etkinliğinde burada birlikteyiz. Ben inanıyorum ki hepimiz şehitliğe gittiğimizde tüylerimiz diken diken oluyor. Hepimiz gözyaşlarımızı tutamıyoruz. Bize bu güzel ülkeyi armağan eden şehitlerimize ne kadar şükretsek ne kadar dua etsek azdır. 18 Mart Deniz Zaferi’nin bize ayrıca çok önemli kazanımı daha oldu. 18 Mart’ta tarih sahnesi dahi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ile tanıştı. Mustafa Kemal Atatürk Çanakkale’deki başarısı ile Türk Ulusunun gönlünde kurtuluş ateşini yaktı. Kurtuluş savaşının ilk temellerini attı. Onun ülküsü bütün Türk Milletinin gönlüne düştü. Sonrasında Kurtuluş Savaşı’nda verdiğimiz mücadele ile Cumhuriyetimizi kurarak taçlandırdık. Cumhuriyetimizin ilk yıllarında başlayan atılımla önce tarımda kendi kendine yetebilen bir ülke, sanayide dev bir sanayi atılımı, eğitimde müthiş bir iş çıkararak 10 yıllık gibi kısa bir sürede muassır medeniyetler seviyesine ulaştık. Bize bunları sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Şu anda içinde bulunduğumuz günler zor günler. Bu zor günleri aşmak için aynı Çanakkale ruhuyla, aynı mücadele ruhuyla aynı birlik beraberlik ruhuyla işte buradaki kardeşlik ve mozaik ile bugünleri aşacağımıza inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle bütün Bigalılara şükranlarımı sunuyorum. Sağ olun var olun iyi ki varsınız.” dedi.

Biga’da seçim döneminde yaratılmak istenen gerginlik ortamına rağmen, binlerce Bigalı’nın bir ve beraber olarak kol kola yürümesi dikkat çekti. Şehitlere Saygı Yürüyüşü ve Fener Alayı’na Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşların yoğun ilgisine sahne oldu.

  • Etiketler
  • Yorumla

reklam
Gemici
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz