SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

Biga’da Muhtarlar Günü kutlandı

Biga Kaymakamlığı, Biga’nın köy ve mahalle muhtarlarını kahvaltılı toplantıda bir araya getirdi ve 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutladı. Kahvaltılı toplantıdan sonra Bigalı muhtarlar, Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan törende Atatürk Anıtı’na çelenk sundular. Ardından da Biga Kaymakamı Erdinç Dolu’yu makamında ziyaret ettiler.

Kahvaltıya Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Biga Muhtarlar Derneği Başkanı Ayhan Ferah, Biga İlçe Emniyet Müdürü Emre Bolat, Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, Biga İlçe Tarım Müdürü Fevzi Atmaca, Biga İlçe Jandarma Komutan Vekili Alaaddin Demirkaya, Biga İlçe Sağlık Müdür Vekili Dr. Ayşe Gül Aydın, Biga İlçe Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Mehmet Kargı, Biga İlçe Müftüsü Ertuğrul Akın, İl genel meclis üyeleri Levent İrez, Saim Yilmaz, Hakkı Sezen ve muhtarlar katıldılar.

Kahvaltı sonrası konuşan Biga Kaymakamı Erdinç Dolu; “Mesai arkadaşlarım olarak ilk geldiğim gün de muhtarlarımızı da saymıştım. Öncelikle 19 Ekim Muhtarlar Gününüzü kutluyorum. Sizler halkın iradesi ile iş başına gelmiş ve önemli bir misyonu üstlenen muhtarlarımız olarak hem halkına hem de yöreye hizmet etmek anlamında sizlere büyük iş düşüyor. Makamlar, onları kullananların azmine, çalışkanlığına ve becerisine göre şekillenir. Örneğin bizler ister kaymakam olalım, ister belediye başkanı olalım, isterse muhtar olalım, farketmez. Hangi görevde ya da pozisyonda bulunursak bulunalım, o görevin hakkını vermek zorundayız. Bizler üstlendiğimiz görev itibariyle rutin işleri ve önümüze gelen günlük evrakları imzalayarak da vakit geçirebilmemiz pekala mümkün. Ama bunun yanı sıra vatandaşın sorunlarıyla, dertleriyle, yörenin sıkıntılarıyla ilgilenmek, onlara çözüm bulma noktasında da çalışmamız pekala mümkün. Ama ikinci olanı daha sıkıntılı ve daha zor. Sizler de, bizler de bu ikinci yolu seçtik. Açıkça söylüyorum. Köyüne, mahallesine avucunun içi gibi hakim olamayan, hangi evin bacası tütüyor, hangi evin bacası tütmüyor, bunu bilmeyen muhtar, benim nazarımda görevini layıkıyla yapıyor sayılmaz. Bugün köyünden, mahallesinden kopuk bir muhtar düşünülebilir mi? Mahallesindeki, köyündeki fakir fukarayı tespit etmeyen, onun derdine derman olmak için çalışmayan bir muhtar olabilir mi? Yöresindeki küskünü, kavgalıyı barıştırma çabası içinde olmayan bir muhtarın sözü geçer mi? Yine köyündeki, mahallesindeki hangi evde yas var, hangi evde düğün var, bunu bilmeyen muhtar olabilir mi? İster atanmış olalım, ister seçilmiş olalım, bizler için en büyük mükafat, en azından vesile olacağımız vatandaşlarımızın gönlünden kopan ‘Allah razı olsun’ sözüdür. Eminim sizler de tüm vatandaşlarımıza ve sorunlarına karşı samimiyetle yaklaşacağınıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Kahvaltıdan sonra Biga Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Çelenk sunumunun ardından konuşan Biga Muhtarlar Derneği Başkanı Ayhan Ferah ise özetle; “Muhtarlık müessesi, kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup, yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden, devletimizin her noktadaki kurumsal temsilcisi olduğu aşikardır. Muhtarlarımız bulundukları bölgede devletimizi temsil etmekte ve vatandaşlarımız ile devletimiz arasında köprü görevi görmektedirler. Yönetim anlayışımızda vatandaşlarımızın devletimize ihtiyaç duyduğunda çalacakları ilk kapının muhtarlıklarımız olduğu bilinci çok önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde kendini yenileyen kurumların başında gelen muhtarlık, en ücra yerleşim yerine bile çağdaş kamu yönetimi anlayışını taşıyarak hem sevinçte, hem de hüzünde halkının hem yanında hem de hizmetindedir. Muhtarlarımızın zor şartlar ve kısıtlı imkanlarla yürüttükleri fedakarca hizmetlerin karşılığı son dönemde yapılan maddi ve manevi iyileştirmelerin artarak devam etmesi özellikle devletimizin bizlere verdiği önemin göstergesidir. Gerek sigorta primlerinin devlet tarafından yatırılması, gerekse silah ruhsatlarından harç alınmaması bunun bir göstergesidir” şeklinde konuştu.

Çelenk töreni sonrası Biga Muhtarlar Derneği Başkanı Ayhan Ferah ve bir grup muhtar Biga Kaymakamı Erdinç Dolu’yu ziyaret ederek çiçek verdiler. Ardından Biga Kaymakamlığı önünde törene katılan muhtarlar ve Biga Kaymakamı Erdinç Dolu hatıra fotoğrafı çektirdiler.

 

SON EKLENENLER
motosiklet kazası: Bir kişi yaralandı

motosiklet kazası: Bir kişi yaralandı

28/11/2023 GÜNCEL

Biga da  meydana gelen tek taraflı trafik kazasında motosiklet sürücüsü yaralandı. Kazayı gören diğer sürücüler

Devamını Oku
“Hep birlikte çok çalışarak başaracağız”

“Hep birlikte çok çalışarak başaracağız”

27/11/2023 GÜNCEL, SİYASET

Cumhuriyet Halk Partisi'nde aday adaylığı başvurusu için son günlere girilirken; CHP Karabiga Belde Başkanı Semih

Devamını Oku
Scroll to Top