reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
BİGA TRİBÜN | BİGA´DA GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI |
reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 19 Eylül 2019 - 11:53:47
BİGA´DA GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

reklam

reklam
BİGA´DA GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

Biga’da 19 Eylül Gaziler Günü, törenle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene Biga Kaymakamı Mustafa Can, Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı Ahmet Gelgöz, daire amirleri, gaziler ve öğrenciler katıldı.

Atatürk Anıtına çelenklerin konulmanın ardından Askerlik Şube Başkanı Kıdemli Başçavuş Hacı Öztürk törende yaptığı konuşmasında, ” Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasına müteakip, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk´e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921 günü mareşallik ve gazi unvanını verilmiş bu vesile ile bugün gaziler günü olarak kutlanmaktadır” dedi.

Öztürk, “Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu uğurda kendisini çepeçevre sarmış düşmanlarına karşı üç kıtada mücadele etmiş, zafer’den zaferlere koşmuş, ecdadına örnek alarak Anadolu’da, Kore’de, Kıbrıs’ta canlarını hiçe sayarak vatan, millet, bayrak, aşkıyla tarihinde birçok savaşa girerek yüzünün akıyla çıkmıştır.

Ancak dün olduğu gibi bugünde düşmanlarımız gerek içten gerekse dıştan aziz vatanımızı parçalamak, bağımsızlığımızı yok etmek istemektedirler. Dış düşmanlara ve onların içteki işbirlikçilerine karşı şerefle vatanını korumuş, mücadele etmiş ve gazi olmuş tüm gazilerimize ne kadar minnet etsek azdır.

Gaziliğin devlet ve millet nezdindeki önemini ulu önder Mustafa Kemal Atatürk “Kahraman Türk Ordusu: Sizin kahramanlarımızla kazanılan büyük zafer’in millet tarafından takdimine dalalet eden bu unvan ve rütbeye ancak size izafi ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım.” diyerek anlatmaktadır.

Öyle ki: milli bağımsızlığımızı, vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara minnet şükran duygularımızı ifade etmek milletimizin en büyük görevidir.

Ülkemizin birliğine ve bağımsızlığına göz dikenlere karşı: Ecdadından haliyle damarındaki asil kandan güç alan bu millet topyekun ona karşı koyacak, bu uğurda gerekirse şehit ve gazi olmayı, sizler gibi bir şeref sayacaktır.

Ey Şeref Abidesi, bir an bile tereddüt etmeden bizler rahat edelim diye nefesini veren şehidim, verecek olan gazim, unutmayınız kalbimizdeki yeriniz apayrı, sizlere imrenen gözlerle bakıyoruz, gözlerinizdeki ışıltı bizleri tarihimizin derin destanlarına alıp götürüyor. Ve yine unutmayınız emanetiniz, emanetimizdir. Gözünüz arkada kalmasın, sizlerin sahip çıktığı gibi bizler de sahip çıkacağız ve namerdin elini değdirmeyeceğiz bu vatana…” diye konuştu.

Program şiirlerin okunması ile son buldu. Daha sonra Kurşunlu Camiinde Mevlit okundu.

 

  • Etiketler
  • Yorumla


reklam
Gemici
Gemici
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz