reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
BİGA TRİBÜN | Biga’da 29 Ekim Coşkusu |
reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 29 Ekim 2019 - 12:40:20
Biga’da 29 Ekim Coşkusu

reklam

reklam
Biga’da 29 Ekim Coşkusu

Biga’da, İlyas Bayram Stadında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96’ncü yıldönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Törende, Biga Kaymakamı Mustafa Can ve Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.
Biga Kaymakamı Mustafa Can, “96 yıl önce büyük bir mücadelenin sonucu olarak 29 Ekim 1923’te tarihinde ilan edilen Cumhuriyet Aziz milletimize bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Bugün milletimize eşsiz bir armağan olan Cumhuriyet’in ilanının 96 yılını birlikte kutlama programının coşku ve heyecanı içindeyiz. Cumhuriyet Atatürk’ün önderliğinde milletimizin azim ve kararlılığı ile vücut bulmuş milletçe varoluş mücadelemizin ve zaferimizin en kıymetli bir eseridir. Bu eser büyük bir vizyonla daima ileriye bakan özgüvenini sağlam tutan heyecanla ve şevkle çalışan bir milletin bugünkü nesillere armağanıdır.

Cumhuriyet öte yandan milletimizin çağdaş uygarlığı parçası olma arzusunun da bir göstergesidir. Cumhuriyet’in kuruluş felsefesinin temelinde muhasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma hedefi vardır. Ülkemizin bu hedefi yakalama sürecinde ekonomik sosyal kalkınma ve halkın refahını sağlama hamlelerini demokratik tutum ve davranışları her alanda hayata geçirme gayreti ile birlikte yürütme kararlılığındadır.

Ülkemizin modernleşme süreci bu anlayışla devam ettirilmekte herkesin huzur içinde yaşadığı müreffeh ve demokratik bir Türkiye’ye ulaşmak için büyük özveri gösterilmektedir. Geçen 96 yıl içerisinde Cumhuriyetimizin kazanımları geri dönüşsüz bir şekilde milletimiz tarafından derinlemesine özümsenmiş sahiplenilmiştir. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte ülkemiz kalkınma, ilerleme, modernleşme yolunda çok önemli adımlar atmış ve çağdaş dünyanın aydın bir üyesi haline gelmiştir.

Kurulduğundan bu yana devletimiz çeşitli zaman dilimlerinde küresel şer odakları tarafından zayıf düşürülmek, çökertilmek ve yıkılmak istenmiş, içimizde çöreklenen ihanet şebekeleri de bu karanlık odaklara hizmet ederek ekmeğini yiyip suyunu içtikleri kutlu vatanımıza ihanet etmekten çekinmemişlerdir. Bölgemizde ve ülkemizde yaşanan gelişmeler 100 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen Çanakkale savaşlarının en kanlı bölümünü teşkil ettiği insanlık tarihinin en büyük yıkım ve trecilerinden biri olarak bilinen I. Dünya Savaşı’nın sonuçlarının ve etkilerinin hala devam ettiğini göstermektedir. Ülkemizin içinde bulunduğu güven ve istikrar ortamını bozarak ülkemizin bölünmez bütünlüğüne milletimizin birliğine barış ve kardeşlik iklimine terör örgütleri tarafından hain saldırılar yapılmaktadır. Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını ve geleceğini korumak amacıyla bu hain saldırılara karşı son yıllarda yine tarihi bir mücadeleyi hep birlikte vermeliyiz. Terör örgütlerinin saldırılarından 15 Temmuz hain darbe girişimi ne kadar yaşadığımız tüm hadiseler bu tarihi mücadelenin bir yansımasıdır. Ancak unutulmamalıdır ki, terör örgütleri başta olmak üzere karanlık emeller peşinde koşarak ülkemizi hedef alanlar ilerleyişinden alıkoymak isteyenler bunun çabası içerisinde olan dış mihraplar hiçbir zaman başarılı olamayacaklardır.

Feraset ve cesaret sahibi Aziz milletimiz Yüce Allah’ın da yardımı ile dün olduğu gibi bugünde İstiklal ve İstikbali için canından Aziz bildiği vatanı uğrunda aynı fedakarlık ve cesareti göstermeye hazırdır. Suriye’nin kuzeyinde oluşturulmak istenen terör örgütlerinden terör devletlerine karşı Cumhurbaşkanımızın ortaya koymuş olduğu kararlı irade ile kahraman güvenlik güçlerimiz tarafından yapılan operasyonlar bunun en güzel örneğidir. Fırat kalkanı zeytin dalı ve barış Pınarı harekatlarında Kahraman ordumuz sadece bir terör örgütüne karşı değil onların arkasındaki haçlı zihniyetindeki emperyalist devletlere karşı da tıpkı Çanakkale’de olduğu gibi milletimizden aldığı dualar ile destan yazmışlardır. Geleceğimizin güvencesi sevgili gençler! Çok ağır bedeller ödeyerek kazanılmış İstiklal mücadelesinin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak ecdadının mirasına sahip çıkmak onu büyüterek gelecek nesillere devretmek hepimizin en öncelikli görevidir. Cumhuriyet genci olmanın sorumluluğuyla kendinizi geleceği en iyi şekilde hazırlamanız milli birlik ve beraberliğimizi zedeleyecek hiçbir olumsuzluğa fırsat vermemeniz ve içinde birbirinizden farklı tuzaklar barındıran hain emellere alet olmamanız ve itibar etmemeniz büyük önem arz etmektedir. Heyecanınızı bu millete hizmet etmek şevk ve amellerimizi asla yitirmeyiniz.

Ziraa Türkiye Cumhuriyeti idealist gençlerin omuzlarında ilelebet payidar kalacaktır. Farklı din, inanç ve kültürleri bir arada yaşatan kadim medeniyetin mirasçıları olarak bizlere düşen en büyük sorumluluk geçmişimizden aldığımız ilhamla sarsılmaz irade ve çalışma azmi ile yolumuza emin adımlarla devam ederek devletimizi Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı hedeflerine taşımak ve muasır medeniyetler ötesine ulaştırmaktır. Ülkemiz kadim tarihi birikimi köprü devlet tecrübesi ve bir asra yaklaşan Cumhuriyet birikimi ile tüm bu sorunların üstesinden gelebilecek güce imkana ve kararlara sahiptir. Millet olarak Çanakkale ruhu ile kardeşçe birbirimizi kucaklayarak birbirimize sımsıkı kenetlenerek aydınlık geleceğimize hep birlikte el ele yürüyeceğiz. Bu anlamlı günde başta Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını eşsiz fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle şükranla anıyor, siz saygıdeğer Bigalılarımızın Cumhuriyet bayramını kutluyorum.” diye konuştu.

Daha sonra öğrenciler tarafından şiirler okundu. Öğrencilerinin halk oyunları gösterisinin ardından ödül törenine geçildi. Okullar arası düzenlenen şiir, kompozisyon, resim ve bayrak yarışında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Program tören geçişi ile sona erdi.

  • Etiketler
  • Yorumla


reklam
Gemici
Gemici
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz