reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
BİGA TRİBÜN | Biga’da 19 Ekim Muhtar Günü kutlandı |
reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 20 Ekim 2018 - 08:16:13
Biga’da 19 Ekim Muhtar Günü kutlandı

reklam

reklam
Biga’da 19 Ekim Muhtar Günü kutlandı

Biga’da 19 Ekim Muhtarlar Günü düzenlenen törenle kutlandı.

Biga’da 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle düzenlenen kutlama töreni , Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine dair Biga Muhtarlar Derneği Başkanı Ayhan Ferah; yaptığı konuşmasında; Muhtarlık Müessesesi; kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden, devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliği olduğu aşikârdır. Muhtarlarımız, bulunduğum mahallede veya köyde devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir. Yönetim anlayışımızda, Vatandaşlarımızın devletimize ihtiyaç duyduğunda kalacakları ilk kapının muhtarlıklarımız olduğu bilinci çok önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde kendini yenileyen kurumların başında gelen muhtarlık en ücra yerleşim yerine bile Çağdaş kamu yönetimi anlayışını taşıyarak hem sevinçte hem de hüzünde halkın her zaman yanında ve hizmetindedir.” 19 Ekim tarihi,19.10.2015 tarihli ve 2015/11 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile muhtarlarımız ve muhtarlık müessesesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile bu müessesenin tarihsel Bağları’nı korumak amacıyla, 19 Ekim gününün hükümetimiz tarafından “Muhtarlar Günü” olarak belirlenmesi devletimiz, ve hükümetimizce, en küçük yerel hizmet birimi olarak muhtarlarımıza verilen önem ve değerin göstergesidir. Seçilerek göreve gelen muhtarlarımız, demokrasinin çekirdeği denebilecek bir özet sahiplik çıkma yapmaktadırlar diyen Başkan Ferah; Muhtarlarımız, bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumları ile ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da Çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel ihtiyaçlarından biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedirler. Sayın Cumhurbaşkanımızın aylık ve haftalık periyotlarla Cumhurbaşkanlığı külliyesi’nde muhtarlarımızla bir araya gelmesi, Sayın Bakanlarımızın muhtarlarımızla istişarelerde bulunması devletimizin muhtarlarımıza verdiği önemin en güzel nişanesidir. Dolayısıyla bu adımlarla, Devletimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın temsilcisi olan muhtarlarımız, halkımızla çok daha alakadar olmak, halkımızın talep, problem ve ihtiyaçlarını en kısa yoldan yetkili makamlara arz ederek çözüme vesile olmak hususunda daha iyi imkanlara kavuşmuştur.

Vatandaşlarımızın kamu ve yerel yönetimlerce gerçekleştirilen hizmetlerle buluşması, insanımızın mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmeleri için kamu ve yerel yönetimler arasında önemli bir köprü vazifesi gören tüm muhtarlarımızın “19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutluyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum” dedi.
Törene Kaymakam Mustafa Can, Belediye Başkanı İsmail Işık ilçe ve köy muhtarları katıldı.
Daha sonra muhtarlar Kaymakam Mustafa Can’ı makamında ziyaret etti.
Ziyarette Kaymakam Can, ” Gününüz kutlu olsun. Muhtarlarımız bizim için çok önemlidir. Hiçbir muhtar kendi işi gelmiyor, mahallesine köyüne hizmet için geliyor. Bizlerde devletimizin sağladığı imkanlarla muhtarlarımızın isteklerini yerine getirmeliyiz” dedi.

 

  • Etiketler
  • Yorumla


reklam
Gemici
Gemici
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz