SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

BİGA TSO’DA EMLAK DANIŞMANI MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI YAPILDI

Biga Ticaret ve Sanayi Odası ile Alberk QA Uluslararası Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş.  işbirliğinde 16-17 Aralık 2019 tarihlerinde Biga TSO Eğitim Salonu’nda, Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 ve Emlak Danışmanı Seviye 4 sınavları gerçekleştirildi.

Toplam 10 adayın yer aldığı sınavlarda, adaylar teorik ve pratik sınavlara tabi tutularak; Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) tarafından hazırlanan Ulusal Yeterlilik kriterlerine göre mesleki bilgi ve tecrübeleri değerlendirildi.

Sınav öncesi adaylara Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği, Türkiye’deki Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sistemi ve Yetki Belgesi’ne dair hususlar anlatıldı. Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile birlikte hayatımıza giren “Yetki Belgesi” ve “Mesleki Yeterlilik Belgesi” gibi kavramları aydınlatmanın yanısıra belge zorunluluğunun emlak sitelerine yansımasının nasıl olacağı konularında da adaylara bilgi verildi.

Birçok alanda olduğu gibi Emlakçılık Sektöründe de karışıklığın giderilmesi, belirli yasal çerçeveler içerisinde yalnızca emlak alanında yeterliliğe sahip kişilerin faaliyet gösterebilmeleri adına gerçekleştirilen sınavla ilgili değerlendirmede bulunan Biga TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan, mesleki yeterlilik belgesinin gerekliliğine dikkat çekti. 31/08/2020 tarihinden sonra MYK belgesi olmayan kişilerin, emlak sektöründe pazarlama ve satış faaliyeti yapamayacaklarını hatırlatan Doğan, Ticaret İl Müdürlüklerinden yetki belgesi almayanların da işyeri ruhsatı alamayacaklarını ve gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteremeyeceklerini ifade etti.

Doğan ayrıca, mesleki yeterlilik belgeleri hakkında bilgi almak isteyen herkesin Biga Ticaret ve Sanayi Odası ile iletişime geçerek bilgi alabileceğini ve/veya başvuru yapabileceğini dile getirdi.

 

SON EKLENENLER
Scroll to Top