reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
BİGA TRİBÜN | BİGA TSO HEYETİ ÇANAKKALE İŞ DÜNYASI DEĞERLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI. |
reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 13 Temmuz 2018 - 08:55:13
BİGA TSO HEYETİ ÇANAKKALE İŞ DÜNYASI DEĞERLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI.

reklam

reklam
BİGA TSO HEYETİ ÇANAKKALE İŞ DÜNYASI DEĞERLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI.

Çanakkale’nin ekonomik durumunu ve potansiyelini, ilde devam eden yatırımları, istihdam konularını ve projeleri değerlendirmek amacıyla 11 Temmuz 2018 Çarşamba günü Çanakkale Odaları, Borsaları ve SİAD’ları “Çanakkale İş Dünyası Müşterek Değerlendirme Toplantısı”nda bir araya geldi.

Çanakkale Ticaret Borsası ev sahipliğinde yapılan toplantıya Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Ticaret Borsası, Biga Ticaret ve Sanayi Odası, Biga Ticaret Borsası, Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Sanayici ve İş İnsanları Derneği, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, Biga Sanayici ve İşadamları Derneği’nin Başkanları, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Genel Sekreterleri katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya ÜZEN 24 Haziran’da gerçekleştirdiği Cumhurbaşkanı ve 27. dönem milletvekili seçimleri ile Türkiye’nin, güçlü ve sağlam bir demokrasi geleneğine sahip olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek, seçim sonuçlarının ilimize, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diledi.

 

ARTIK EKONOMİYE, REFORMLARA ODAKLANARAK GELECEĞİN BÜYÜK TÜRKİYE’SİNİ İNŞA ZAMANIDIR

 

Başkan Üzen “Şimdi iş adamları olarak beklentimiz, yapısal, mali ve finansal tedbirleri içeren kapsamlı bir program hazırlanarak hemen ekonomiye hızlı şekilde geri dönüp, yeni dönemde ülkemiz için önemli bir çıpa olan AB sürecinin yeniden canlandırılmasına yönelik gerekli adımların atılması, OHAL’in uygun görülen en kısa zamanda sona ermesi, ekonominin ihtiyaç duyduğu yapısal reformlara hız verilmesi ve siyasi alanda demokratik bir hukuk devletinin gereği olan ilerlemelerin sağlanmasını bekliyoruz.

Ülke olarak Dünya dengelerinin hızla değiştiği, ticaret savaşlarının dünyadaki üretim ve tüketim eğilimlerini etkilediği, yakın bölgelerde çatışma ve istikrarsızlığın devam ettiği kırılgan bir uluslararası ortamdan geçmekteyiz.

Ekonomideki sorunların aşılması ve kalkınma hamlesinin devamı açısından, uluslararası sermaye akışlarının sağlanması için AB çıpasının geçerlik kazanması ve reformlara geri dönülmesi elzemdir.  Türkiye’de güçlü yürütmenin yanında etkili bir yasama ve bağımsız yargının da bu yeni dönemde pekişeceğini ümit ediyoruz. Yeni sistemin ilk kabinesine atanmış olan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Ruhsar Pekcan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Ticaret Bakanı oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı görevine Bekir Pakdemirli, Kültür ve Turizm Bakanlığına ise Mehmet Ersoy getirildi. Çanakkale yerelinde ilimiz siyasi yönden mevcut yapısını korumuştur. Çanakkale ekonomik yönden geçmiş dönemde ki kazanımları ile birlikte önümüzdeki dönemde dinamiklerini koruyacak ve diğer illere göre çok daha hızlı gelişecektir. Bu dönemin yöneticileri olarak birlikte çalışarak, işbirlikleri yaparak Çanakkale’mizi çok daha iyi yerlere getirmenin marka şehir yapmanın mücadelesini vereceğiz” dedi.

 

MARKA KENT ÇANAKKALE

Üzen, her zaman ifade ettiğimiz üzere Çanakkale’miz sahip olduğu değerler açısından bir marka kenttir. İlimiz ülkemizin tarım deposu ve üretim sahasıdır. Şehrimiz Tarımda ve hayvancılıkta oldukça iddialı bir ildir. Bölgemizin coğrafi yapısı ve iklimsel özelliklerinden dolayı ürün çeşitliliğimiz çok fazladır.

Çanakkale Ticaret Borsası olarak misyonumuz üyelerimizin sektörlerinde gelişmelerini sağlamak ve uygun ortamlar hazırlamaktır. Bölge ekonomisini büyütmek ülkemizde ve dünyada Çanakkale’yi ve üyelerimizi en iyi şekilde tanıtmak için var gücümüzle çalıyoruz.

Çanakkale Ticaret Borsası olarak böylesi zengin topraklarda çok sayıda girişimcimiz olduğunu gördük. Bu girişimcilerimiz, emeklerinin karşılığını, doğru bir pazarda değerlendirebilirlerse alacaklar, bunu biliyoruz. Rekabetin yoğun olduğu bu pazarlarda varlık gösterebilmenin temeli de şüphesiz ki MARKALAŞMAK’tan geçmekte” dedi.

İlimizde markalaşma niteliğine sahip birçok ürün bulunduğunu belirten Başkan Üzen Bizler ilimizdeki bu ürünlerin Coğrafi işaretlerinin alınmasını ve bunlarla ilgili düzgün denetim mekanizmalarının oluşması gerektiğine inanıyoruz. Biz ilimiz markalaşma çalışmalarının tüm kurumlarımızın iş birliği ile daha da hızlı bir şekilde tamamlanacağını ümit etmekteyiz.” dedi.

Borsa Başkanı Üzen Çanakkale Ticaret Borsasının Markalaşma konusunda yapmış olduğu çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi.

 

İLİMİZDE İHRACAT SEFERBERLİĞİ BAŞLATALIM

Borsa Başkanı Üzen Türkiye’yi 500 milyar dolar ihracat hedefine yaklaştırmak için ülkemizde ihracat seferberliği başlatıldığını belirterek eski satış ve pazarlama yöntemlerini kullanarak, ihracat hedeflerimize ulaşmamız mümkün olmadığını 500 milyar hedefine ulaşmak için ihracat yaptığımız pazarları ve ihraç ettiğimiz ürünleri çeşitlendirerek, ihracatçı sayımızın da arttırılması gerektiğini belirtti. Bu kapsamda ilimizde tüm oda, borsa ve siadlarımız destekleri ile ihracat seferberliği başlatılarak iş dünyası olarak üyelerimizi, KOBİ’lerimizi hazırlamamız için çalışmalar yapmalıyız dedi.

 

Biga Sanayici ve İşadamları Derneği, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, Çanakkale Sanayici ve İş İnsanları Derneği, Biga Ticaret Borsası, Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası başkanlarının da birer konuşma yaptığı toplantıda konuşan Biga TSO Başkanı Şadan DOĞAN konuşmasının başında, Çanakkale Ticaret Borsası başkanına ve meclis üyelerine öncelikle böyle bir toplantı organize ettikleri için teşekkür etti.

 

Şadan Doğan “Biz Biga olarak Çanakkale’nin en büyük ilçesi olduğumuz için, hem taleplerimizi hem de yapmak istediklerimizi sizinle paylaşmak istiyorum. Baktığımız zaman Biga’mızda önem verdiğimiz tarım ve hayvancılığımız olmazsa olmazımız. Bunun yanında sanayimiz, Üniversitemiz. Bir turizm alanında biraz eksiğimiz vardı. Önümüzdeki dönemde turizme ağırlık vererek bu eksiğimizi de gidereceğiz. Tarım ve hayvancılıkta Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgemizin bir an önce bitmesini istiyoruz. Çünkü Biga’mızda et süt işleme fabrikasına ihtiyacımız var. Tabi bunun yanında diğer ürünlerimiz ile ilgili biber fabrikalarımız var ama salça fabrikamız daha verimli hale gelmesi için yerimizde var. Biz bir taraftan çalışmalarımıza başladık bir iki yıldan beri. Ama tamamen Ezine Gıda Organize Sanayi’nin bitmesini bekliyoruz. Tabi bunun yanında normal organize sanayimiz çok şükür ki arsalarımız doldu. Yaklaşık 52 tane fabrikamız var. 1350 kişi istihdam etmekte. Tabi bunların genişleme sahası ihtiyacımız var onların da çalışmaları başladı. En kısa zamanda hayata geçeceği temenni ediyoruz” dedi.

 

YAN SANAYİYE İHTİYAÇ VAR

Yan sanayiye çok ihtiyaç olduğunu vurgulayan Başkan Şadan Doğan “Ben TSO Başkanı olduğumda kendi sektörümü ele aldım. Mobilya yan sanayisini baya geliştirdik. İstanbul’dan getirttirdiğimiz kutu yerine kutu fabrikasını Biga’ya kurduk. Bizim yanımızda yetişen, belirli bir yere gelen arkadaşlarımız kendilerine iş imkânı kurdular yan sanayide. İnanır mısınız biz DOĞTAŞ olarak Rusya’ya mal veremiyoruz ama Biga’dan mobilyacı arkadaşlarımız ihracat yapıyor. İtalya ve Rusya’da bu Biga’daki firmalarımız depolarını kurdular. Oralara ihracat yapmaktalar. Tabi ihracatın gelişmesi ve kalkınması gerekmekte.

 

Tabi sanayi derken küçük sanayilerimizi de düşünmek zorundayız. Biga’mızda şuanda iki sanayi sitemiz, yaklaşık 400 tane atölye tarzı imalatçı var. Üçüncüsünde de ihtiyacımız var. En kısa zamanda bunu da hayata geçiririz. Tabi üniversite ilçesi olmaya çalışıyoruz. İki fakültemiz var. Üçüncü fakültemizde 2019 da işletme fakültesi olarak hayata geçirilecek inşallah.

 

Başkan Doğan ayrıca “Bununla beraber üniversitemizin de Biga Üniversitesi olmasını talep ediyoruz. Onu da önümüzdeki yıllarda hayata geçirmek istiyoruz. Şuanda 8950 tane öğrencimiz kayıtlı. Fen Lisemizi de İÇDAŞ’ın yapmasıyla birlikte hedefimizin 11.000-12.000 olması yönünde. Tabi büyürken de planlı büyümemiz lazım. Bununla da ilgili Odamız ile beraber Üniversite-Sanayi işbirliği yapıyoruz. Üniversitemizdeki dekanlarımızla görüşmeleri yaptık. Önümüzdeki günlerde bütün sektörleri tek tek Üniversitedeki hocalarımızla masaya yatırıp sorunlar ve önlemleri ile bunları da çözersek ekonomiye katkı sağlamış oluruz. Birde Biga’da her geçen gün ortaklık kültürü artmaya başladı. Gerek inşaat, gerek mobilya sektöründeki firmalar ortak olup, üretim yapmakta. Türkiye’nin internet satışında en yüksek satışı yapan Biga ilçesidir. %60’ı Biga’dan karşılanmakta. Bu da çoğu tekstil ve mobilya sektörlerindedir. En büyük eksikliğimiz turizm. Bundan sonraki en büyük kararlarımızı oraya vereceğiz. Ayrıca Lojistiğimizi çözmemiz lazım. Buda demiryolu gibi, köprümüzün olması ile beraber, denizyolu gibi limanlardan geçmekte.

 

Doğan son olarak 5-7 Ekim 2018 tarihlerinde 12’ncisi yapılacak olan Biga Fuarı ile ilgili bilgiler verdi. Biga Fuarı’nı ileriki yıllarda dünyaya taşımak istiyoruz dedi. Fuar açılışımıza TOBB Başkanımız geldiği zaman ya da biz gittiğimiz zaman Biga’mıza okul sözü vermişlerdi. Onu da kendisine hatırlatalım. Beni dinlediğiniz için çok teşekkür ederim” dedi.

 

Toplantının sonunda böyle bir toplantıyı organize verdiği için Çanakkale Ticeret Borsası Başkanı Kaya Üzen’e teşekkür edilerek, bu tür toplantıların sürekli hale gelmesi konusunda mutabık kalındı.

  • Etiketler
  • Yorumla

reklam
Gemici
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz