reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
BİGA TRİBÜN | Biga Fuarı törenle açıldı |
reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 6 Ekim 2018 - 05:09:56
Biga Fuarı törenle açıldı

reklam

reklam
Biga Fuarı törenle açıldı

Biga’ da 12’incisi düzenlenen Biga Gıda Tarım Hayvancılık ve Teknolojiler Fuarı törenle açıldı. Fuar açılış törenine AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Milletvekilleri Muharrem Erkek ve Özgür Ceylan,Biga Kaymakamı Mustafa Can, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan, protokol üyeleri ve ilçe belediye başkanları ile vatandaşlar katıldı.

Açılışta konuşan Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, Öncelikle, dün Batman’daki hain terör saldırısında şehit olan kahraman askerlerimize Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Bir yıl aradan sonra, daha yeni ve büyük bir kapalı alanda Biga Fuarı’mızı yeniden açıyoruz.Açılış töreninden sonra stantları gezerken de göreceğimiz gibi, bu yılki fuarımız, tarım ve hayvancılık ağırlıklı. Her geçen yıl bu ağırlık artıyor. Bu artış, hedeflerimize uygun ilerledikçe, ikinci bir fuar için kolları sıvayacağımızı gösteriyor. İkinci fuarımız, tarım ve hayvancılık dışındaki tüm sanayi ve ticari sektörlerin yer aldığı genel bir fuar olacak.Biga, yılda iki fuarı yapabilecek potansiyele doğru hızla ilerliyor diyen Başkan Şadan;Karnı tok olan,Sırtı pek olan,Başını sokacak bir evi olan.Tipi yağsa, öncelikle kartopu oynamayı düşünür.Gerçekçi olmak zorundayız. Sorunları yaşayanlar da, öncelikle sorunlarını düşünürler. Kimseye haksızlık etmeyelim. Tarih boyunca insanlık, hep daha iyi bir yaşam özlemi içinde olmuştur.Anadolu’da, topraktan fışkıran petrol yok, doğalgaz da yok. Sanayi devrimlerini de yakalayamadık. Bu nedenle, sermaye birikimi yapamadık.

Uluslararası hukuku, standartları, kuralları da, bu nedenle biz belirleyemiyoruz. Ancak, her şeye rağmen son dönemde gelişen sanayisiyle, üretim kapasitesiyle ve insan gücüyle bölgesel aktör olmaktan çıkıp, küresel aktör olma yolunda hızla ilerliyoruz.ABD’de Başkan değişimi sonrası, ekonomik politika da değişti. ABD, kendi ülkesine yatırım yapılmasını istiyor. Bu da, ABD’ye ihracat yapan ülkelere ve özellikle Çin, Rusya ve Türkiye gibi ülkelere yüksek maliyetler getirmesine yol açıyor. Dövizdeki yüksek artışların nedenlerinden biri, küresel oyuncuların Ortadoğu hesaplarıysa, bir diğeri de dolara hükmeden ABD’nin, yatırımları kendi ülkesine çekme çabasıdır.Biga ekonomisi de, ülkemizde ve dünyada yaşanan değişimlerden doğal olarak etkileniyor. Önemli bir tarım ve hayvancılık bölgesiyiz, önemli bir ticaret merkeziyiz.Türkiye’de sanayi yatırımları açısından hiç de küçümsenmeyecek bir noktaya geldik dedi.
Konuşmalarını şunları kaydetti:Döviz fiyatları maliyetleri etkiliyor, sıkıntıya giren tedarikçilerimizin girdi sağlamada zorlanmasına neden oluyor. Bu nedenle, KDV, ÖTV indirimleri gibi destekler, kısa vadeli nakit akışını rahatlatan düşük faizli krediler, orta ve uzun vadeli yatırım ve yenileme destekleri, Biga ekonomisini de çok yakından ilgilendiriyor.Biga Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Biga ekonomisinden sorumluyuz. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Tüm paydaşlarımızla sıcak ve yapıcı ilişkiler sürdürmeye özen gösteriyoruz. Üyelerimiz, Biga’mız ve ülkemiz için her gün daha verimli ve yararlı nasıl oluruz, onun peşinde koşuyoruz.Bu sorumluluğu, ekonominin ötesine; sosyal, kültürel, eğitimsel ve hatta sportif alanlara da taşıyoruz.Meslek komitelerimiz, meclisimiz ve yönetimimiz ile yurt çapında alışılmış oda çalışma düzeninin çok ilerisinde, katılımcı ve demokratik bir çaba içindeyiz.Biga TSO’nun yeni ve modern havası, kurumlaşmış yapısı, kalite, akreditasyon, iletişim ve ilişkiler yönüyle lider konumu; sanıldığı gibi büyük bütçelerle gerçekleşmedi. Özveriyle çalışarak bu noktaya geldik.Bugün burada diyorum ki:Bizim önümüzü açın! Biz çalışıyoruz, üretiyor ve daha fazla üretmek istiyoruz. Destekler ve teşviklerin de yönelmesi gereken adresler bizleriz.Normal ekonomik süreçlerde, geri kalmış yörelere destek verilmesi olağandır. Biga olarak neredeyse yüz yıldır bunu anlayışla karşıladık. “Allah Biga’ya vermiş” dedik. “Bigalı çalışkandır, özverilidir” dedik. “Allah, devletimize ve milletimize zeval vermesin” dedik.Bunlar hayatın olağan akışında hiç sorun olmadı. Bugün ise çetin bir süreçten geçiyoruz.Bu tip dönemlerde, en yüksek verimin alınacağı, ülke ekonomisini olağan sürece taşıyacak aktörler, öncelik almalıdır. Altyapı, bilgi ve deneyimin bulunduğu Biga gibi sanayi ve üretimin olduğu yerlere destek ve teşviklerde öncelik verilmelidir. Verilmelidir ki, daha hızlı biçimde katma değer üretilsin, normal ekonomik sürece yeniden girilsin.Biga’ya bu nedenle biraz daha fazla ilgi gösterilmesini bekliyoruz dedi.
Yüzbinlerce büyük ve küçükbaş hayvan besleme potansiyeli olan bir ilçeyiz. Tarımı ve hayvancılığı biliyoruz.Biga’daki sanayileşme; dış destekle değil, kendi öz imkanlarımızla yıllar önce başladı. Bugün artık, Biga Organize Sanayi Bölgesi, genişleme alanı ihtiyacı duyuyor diyen Biga TSO Başkanı Şadan Doğan Ayrıca, ikinci bir OSB’yi de gündemimize aldık.Tarihsel olarak ticaret kültürüne sahibiz. Güney Marmara’nın ticaret merkezi olma konumunu sürdürüyoruz.Biga Fuarı, kendi öz gücü ile gelişerek, 100 binden fazla ziyaretçisiyle, örnek bir fuar haline geldi.Devlet yetkililerimizden ve siyasetçilerimizden ricamız şudur ki:Lütfen önümüzü açın..! Önümüzü açmaya devam edin…Türkiye’nin, çalışan, üreten, istihdam sağlayan işletmelere, fabrikalara ihtiyacı var ve onları destekleyin.Biga Ticaret ve Sanayi Odası olarak, biz üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız.Biraz sonra, Fuarımızı birlikte gezeceğiz. Stantları dikkatle inceler ve katılımcı firmalarımızın yetkilileri ile biraz sohbet edersek, potansiyeli de orada göreceğiz.Fuar’ımızın Biga’mıza, Güney Marmara’ya ve ülkemize hayırlı işler, bol ve bereketli kazançlar getirmesini diliyorum diyerek konuşmasına son verdi.
Biga Kaymakamı Mustafa Can ; Öncelikle Batman elimizde terör örgütü PKK tarafından düzenlenen hain pusuda şehit olan Kahraman askerlerimize Allah’tan rahmet diliyorum yaralı askerlerimize de acil şifalar diliyor ve acılı ailelerimize de sabırlar diliyorum biga ilçemiz Sanayi ve Ticaret sektöründe olduğu gibi tarım ve hayvancılık sektöründe de çok ciddi manada katkı sağlamakta ve özellikle Güney Marmara Bölgesi’nde çok yakın bir dönemde de Cazibe Merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir ülkemiz ortalamaları üzerinde yer alan her geçen gün gelişen büyüyen ilçemizde ileri teknolojiye uygun olarak daha verimli daha stratejik bir tarımın yapılması adına ekonomik anlamda katkı sağlamak için düzenlemeler biga Fuarı’nın öncelikle çiftçilerimize ve üreticilerimize büyük faydalar getireceğini oluyorum bu fuara gerçekleştirenleri büyük gayret ve emeği olan herkese teşekkür ediyorum dedi.

Biga Belediye Başkanı İsmail Işıkta yaptığı konuşmada Biga Belediyesi Olarak son dönemde tamamlanan bir çok yatırımın açılışını yapıldığını söyledi. Açılış töreninde konuşan Cumhuriyet Halk Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek tarım üretiminin önemine değindi.Tarımsal üretim konusunda Türkiye’nin önemli bir bölgesi olduğunu söyledi.Türkiye’nin tarımsal üretim konusunda kendi kendine yetebilen 7 ülke arasında olmadığına dikkat çeken Erkek “tarımda başta olmak üzere tüm sektörlerde üretmeliyiz ve ürettiklerimizi ihraç etmeliyiz” dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu yaptığı CHP Çanakkale Milletvekili Erkek ve Ceylan’ ın eleştirilerine cevap vererek “AK Parti Hükümeti olarak tarıma verdiğimiz destekler konusunda bilgi eksikliğiniz var bu konuyu burada değil birer kahve içerken konuşuruz” dedi. Konuşmaların ardından protokol üyelerinin kurdeleyi kesmesiyle açılış yapıldı. Protokol üyeleri, kurulan stantları gezip, firma yetkilileriyle görüşerek ürünler hakkında bilgi aldı. Toplam 22 bin metrekare kapalı fuar alanında gerçekleşen Biga Fuarı’na, 1200 peronda 350 firma, kurum ve kuruluş katılıyor. Fuar 7 Ekim tarihine kadar gezilebilecek.

  • Etiketler
  • Yorumla


reklam
Gemici
Gemici
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz