SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

Biga CHP Çiftçinin Yanında

Cumhuriyet Halk Partisi Biga İlçe Başkanlığı, 21 Kasım Pazar günü Elmalı Köyünde düzenlediği etkinlik ile 200 kilo yerli karakılçık buğdayını toprakla buluşturdu.

Cumhuriyet Halk Partisi Biga İlçe Başkanlığı, 21 Kasım Pazar günü Elmalı Köyünde düzenlediği etkinlik ile 200 kilo yerli karakılçık buğdayını toprakla buluşturdu. Köy meydanında konuşmalarla başlayan etkinlik, yerli karakılçık buğdayının toprakla buluştuğu tarlada sona erdi.

Etkinlikte konuşan Çanakkale Belediyesi Meclis Üyesi ve Ziraat Mühendisi Mehmet İrfan Mutluay ilk konuşmayı gerçekleştirdi. Mutluay konuşmasında Çanakkale Belediyesi’nin yerli tohum konusundaki hassasiyetinde de bahsederken; “Belediyemizin 2017 yılında başlattığı proje kapsamında 100’ün üzerinde tohum sandığını muhafaza ediyoruz. Periyodik aralıklarla kooperatifler, üreticiler ve hatta ülkemizin her köşesinde bu işle ilgilenenlere fide üretip gönderiyoruz. Bu kapsamda Karakılçık, Akbaşak ve Sarı Buğday bu bölgede tarımı yapılan ve hatta unutulan buğday çeşitlerinden birkaçı. Belediyemize ait 155 dönüm arazide bu ürünleri yetiştirdik ve üreticiler ile buluşturuyoruz. Biga İlçe Başkanlığımız da bu çalışmaya ortak olmak istedi ve talep etti. Uzun yıllardır üretilen bu buğdayın glüten oranı çok düşük ve bu yüzden tercih ediliyor. Ve bu ürünlerle yapılan ekmek vb. ürünler çok daha lezzetli oluyor. Bu çalışmaya dahil oldukları için CHP Biga İlçe Başkanlığımıza çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“TARIM, İKTİDARIMIZDA EN ÖNEMLİ POLİTİKALARIMIZDAN OLACAK’’

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise konuşmasında; “Etkisi devam eden pandemi sürecinde tarımın ne kadar önemli olduğunu anladık ama hala akıllanmadık. Garip bir Tarım Bakanı olduğu sürece bu böyle devam edecek ama CHP’li belediyeler olarak bu önemin farkındayız. Hatta İstanbul’da bununla alakalı Tarım Fuarı gerçekleştirdik. On binlerce yıllık atalık tohumları neden başkalarına kaptırdık. Kanada’dan mercimek ithal eder hale geldik. Böyle bir garabet olabilir mi? Sadece buğday değil, birçok ürün için çalışmalar yapılıyor. Bakınız Bayramiç’in ve Eceabat’ın susamı çok önemlidir ama artık Orta Asya’dan susam ithal ediyoruz. Bizim helvamızın tadı o susamdan kaynaklıdır ve artık o tadı alamıyoruz. Biga’da da bakla üretiliyordu ama artık yok. İnsanları köylerden soğutuyorlar, bunların aklı değil bu, uluslararası bir organizasyon. Ben de işin içinde olduğum için tarım konusunda dertliyim. Önceden ekim yapılacağı zaman Tarım İl Müdürlüğü’ne bağlı toprak tahlili birimine ekeceğin dönümü bildirirdin, tahlil yaparlardı. Toprak Tahlil Birimi kapandı. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Ondan sonra gübre niye pahalı? Toprak niye ürün vermiyor, vermez tabi ki. Toprak tahlili yaptıramıyorsun. Neye göre ekeceğini, nasıl bakacağını bilmiyorsun. İktidarımızda tarım en önemli politikalardan biri olacak. Ben, bu çalışmaya öncülük ettikleri için Cumhuriyet Halk Partisi Biga İlçe Örgütümüze çok teşekkür ediyorum” dedi.

“HEDEFİMİZ ŞİMDİLİK İKİ, İKTİDARIMIZDA TÜM KÖYLERİMİZİN ÖZ KAYNAKLARINI GERİ GETİRMEK”

Son konuşmayı ise CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk yaptı. Başkan Öztürk, CHP’nin iktidar olacağını ifade ettiği konuşmasında; “Biga ve Elmalı köyü halkı adına sizlere hoş geldiniz diyorum. Ben de müsaadenizle birkaç konuya değinmek istiyorum. Hedefimiz ‘yerli karakılçık buğdayını’ önümüzdeki yıl iki köyümüze ve iktidarımızda tüm köylerimize göndermek. Türkiye’deki ekonominin durumu ortada. Dolar 12 lirayı gördü. İnsanlar yağ kuyruğuna giriyor. Mazot aldı başını gitti. Traktör parçaları zamlanmış. Traktörler zaten hacizli durumda. Çiftçi artık yaşamak için direniyor. Evine ekmek götürmek için direniyor. Burada Tarım Bakanına soruyorlar. ‘Tarımın hali ne olacak’ diye. Yol anlatıyor, köprü anlatıyor, maç anlatıyor. Siz işinizi yapın! Size ne yoldan, köprüden. Biz iktidarın yaptığı gibi vatandaşlarımıza sırtımıza dönmeyeceğiz. Tüm öz kaynaklarımızı geri getireceğiz. Bizlere ev sahipliği yapan Elmalı Köyü muhtarımız Kadri Şencan’a, buğday ekimi için kaynak yaratan Çanakkale Belediyesi’ne, yer tahsisi için arazisini kullanımımıza açan Biga Belediyesi Meclis Üyesi Alper Şen’e çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Gerçekleştirilen etkinliğe, CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural ve yönetim kurulu, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Millet İttifakı Çanakkale Belediyesi Meclis Üyelerinden Mehmet İrfan Mutluay, CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk ve yönetim kurulu, CHP Biga İl Genel Meclisi Üyeleri Levent İrez ve Hakkı Sezen, CHP Biga Kadın Kolları Başkanı Özge Elmas, CHP Biga Gençlik Kolları Başkanı Biröz Tazıcı, Millet İttifakı Biga Belediyesi Meclis üyelerinden Alper Şen ve Ergün Tulnay katıldılar.

Program, konuşmalar ve buğday ekimi ile devam edip, köy meydanında ikram edilen pilav ile son buldu.

SON EKLENENLER
Scroll to Top