reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
BİGA TRİBÜN | “Ben yaptım oldu yok, biz olarak varız” |
reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 27 Şubat 2019 - 13:35:03
“Ben yaptım oldu yok, biz olarak varız”

reklam

reklam
“Ben yaptım oldu yok, biz olarak varız”

Cumhur İttifakı AK Parti Biga Belediye Başkan Adayı Bülent Erdoğan, ilçede görev yapan basın mensuplarıyla kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

Belediye meclis üyeleri ile birlikte, ilçede görev yapan basın temsilcileri ile bir araya gelen Erdoğan, “Biz isterdik daha önce bir araya gelelim. Fakat biliyorsunuz süreç biraz geç başladı. Tabii sürecin başlamasıyla sağ çalışmalarımız da başladı. Biz bu seçim sürecini ikiye böldük, ilk etapta halkımızla görüşerek halkımızın isteklerini ve Biga’nın öncelikli ihtiyaçlarını belirledik. Nasip olursa 2 Mart Cumartesi günü saat 19.30’da Kız Meslek Lisesi’nin yanındaki Kapalı Spor Salonu’nda belediye vizyonumuzu, Belediye Meclis üyelerimizi ve projelerimizi açıklayacağız. Öncelikle Biga’mızda ve Bigalı hemşerilerimize 31 Mart seçimlerinin hayırlı olmasını, sevgi, saygı çerçevesi içerisinde geçmesini diliyoruz.” Dedi.

Yapacağı çalışmalar ile projeleri hakkında bilgi veren Erdoğan gazetecilerin sorularını yanıtlayarak sözlerine şöyle devam etti:

“Minia Çanakkale projesini önemsiyoruz ve bu öncelikli projelerimizden bir tanesi”

İstiklal mücadelesinde Biga’nın yeri ve önemi çok ayrı. Oradaki yaralılarımız şehitlikteki hastanemizde tedavi edildi, şehit olanlar şehitliğimize defnedildi. Bu mücadele esnasında iki tane Sancak yere düşmüyor, bunların bir tanesi Kudüs Sancağı, diğeri de Biga Sancağı. Onun için biz geçmiş tarihimizi unutmamak adına, yaşatmak adına Minia Çanakkale projesini önemsiyoruz ve bu öncelikli projelerimizden bir tanesi. Bu şuan ki Cumhurbaşkanımızın Biga Belediyesine bedelsiz vermiş olduğu, önceden pancar deposu olarak kullanılan yere, Bandırma girişindeki yere düşünüyoruz. Bu çok yönlü bir proje. Hem geçmiş tarihimizi yaşatmak anlamında, hem de Biga’nın ekonomisine değer katmak anlamında çok önemli bir proje. Bildiğiniz gibi şehitliklerimize gelen değerli turistlerimiz 4 milyonun üzerinde. Biga’mızın önünden geçiyor ve bu geçen misafirlerimize biz Biga olarak ev sahipliği yapamıyoruz. Bu proje ile inşallah hem Çanakkale’nin giriş kapısı Biga vurgusunu yapmak, hem de geçen misafirlerimize orada Biga’nın yöresel ürünlerini tanıtmak, Biga köftesini tattırmak, hem de onlara istirahat etmesini, mola vermesini sağlamak için bu projeyi önemsiyoruz .Orası 22 bin metrekare, bu projemiz, projelerimizin arasında var.

“Kocabaş Çayının Neden Taştığını Merak Ettiniz Mi?”

Ben o zaman ilçe başkanıydım. Bu proje aşamasındaki görüşmelere şahitlik ettim. Islah Projesi Çan girişinden başlayıp Biga çıkışına kadar devam eden, Kocabaş Çayının yatağını kapsayan üzerinde iki tane köprüsü olan bir projemizdi. Yaklaşık 60 milyon tutarında bir projeydi. Bu proje onaylanırken o zamanki Belediye Başkanımız Kocabaş Köprüsünü belediyenin imkanları ile yapacağını, yani proje ve yerel yönetim olarak biz de elimizi taşın altına koyarız dedim ve proje bir yerlere çıktı, uygulama başladı. Tabii seçimler oldu, halkımızın takdiri doğrultusunda şu anki yönetime göre verildi. Hacımadan Köprüsü’nden, Çan çıkışına kadar olan kısmı iptal ettirdi. Kocabaş Köprüsü’nü bu projenin içine dahil etti ve bu köprüyü biz yaptık dercesine açılışı yapılmaya kalkındı. Biz net olarak şunu ifade ediyoruz. Islah projesinde Biga Belediyesi’nin bir tane çivisi yok. Tamamen Devlet Su İşleri’nin yaptığı bir proje. Belediyeler, kamu kurumudur. Kanunla yönetilir. Hukuk çerçevesinde hizmet verir. Burada hukuksuz yapılan köprünün üzerine bize ait olmayan Biga Belediyesi ne ait olmayan köprünün üzerine hiçbir Mühendislik, matematiksel hesaplama, planlama yapılmadan oradaki vatandaşlarımızın yağmurdan, rüzgardan, güneşten, korunağı olmayan sadece görsel amaçlı bir yapı kurulmaya çalışıldı. Bu da kanunlara aykırı olduğu için Devlet Su İşleri tarafından, Valilik, Kaymakamlık ve Belediye Tebliğ ile sökülmesi istendi.

“Köklü Bir Proje ile Spor Kulüplerine Desteğimiz Olacak”

Biga’da 4 spor kulübümüz var. Spor Kulüpleri bütçeye dayalı hizmet veriyor. Para olmazsa hizmet olmuyor, başarı olmuyor. Tabii burada taşıma suyla değirmen dönmüyor. Biz köklü proje ile spor kulüpleri ile ilgili desteğimiz olacak. Tabii ki yerel yönetimin görevi sadece belediye hizmetlerinin haricinde gençlerimize sahip çıkmak, onları kötü alışkanlıklarından korumak için farklı spor dallarında teşvik etmek. Spor kulüplerimiz kendi kendini döndürebilecek şekilde destek vereceğiz. Yerel Yönetim olarak elimizi taşın altına koyacağız. Çünkü her birinin ismi farklı olsa da, her biri Biga’ya ait hepsi bizim değerimiz.

“Halı sahaların bakımı yapılmadı”

10 yılda Biga’ya ve bir çok okula halı saha kazandırıldı. Fakat bu son 5 yılda sahaların bakımı bile yapılmadı. Şehitlikte var, okullarımızda var, 18 Eylül var. Hiçbir bakım yapılmadı adeta biz yapmadık burasını bize ait değil dercesine terk edildi. O zamandan beri de o şekilde devam ediyor. Şu anki yönetiminde Spora ne kadar önem verdiğini o sahaların bakımından görebiliriz.

“Halkımız bize bu emaneti verirse projeyi tamamlamak istiyoruz”

“Bizim amaçlanan Islah projesinin yapılması, hem su baskınlarını önlemek, hem de dere yatağının her iki tarafını farklı şekillerde kullanabilmek için. Baskın riski kalkmadı. İnşallah halkımız bize 5 yıl emanetini verirse projenin tamamlanmasını o eksiltilen, yapılmayan kısmının tamamlanması Uzunsu ve Sarısu, Yenice Köyden geçen, Doğankent’in oradan geçen bizim yan kollarımız var. Onları da aynı proje ile tamamlayıp hem çok yağışlarda Kocabaş Çayının tahliye unsuru olması açısından, hem de baskın riskinin kalkması açısından projenin tamamlanması lazım. Tamamlandıktan sonra bizim peyzaj projemiz hazır. Karşı taraf ağırlıklı olarak otopark olarak kullanılıyor, bu taraftaki kısmında da hobi bahçelerinin, halkımızın çok amaçlı kullanabileceği sosyal yaşam yerleri olarak oraları kafeteryalar, spor aletlerinin olduğu, yürüyüş yollarının olduğu, çok farklı halkımıza yönelik projelerimiz var.”

“Halkımızla konuşarak, görüşerek yapılsaydı”

“İmarla ilgili de; Biz 5 yıldır belediye meclis üyesiyiz, biz de bu ülkede yaşayan, halkın oyları ile seçildik.Ama şuan ki yönetim imar çalışmasını 3 yıldan beri yapıyor ve bizim önümüze geldiğinde “buna evet mi diyeceksiniz, hayır mı diyeceksiniz” deniyor. Bizim de cevabımız şu oldu: “Sizin 3 yılda hazırlamış olduğunuz imar planını bir haftada, iki haftada bakarak doğru mu, yanlış mı olduğunun kararını veremeyiz” dedik. Bizim fikrimiz bölgesel yapılsaydı halkımızla konuşarak, görüşerek bu şekilde yol yürüseydi daha az problemli, daha hızlı yol yürünebilirdi. Ama genel olarak yapıldı.”

“Ben yaptım oldu yok, biz olarak varız”

“Biz milletin efendisi, belediyenin sahibi olmaya talip olmadık. Biz milletin hizmetine talip olduk. Şuan en tepe noktamızdaki Cumhurbaşkanımız bile “biz sizin hizmetkarınızız” diyen bir Cumhurbaşkanımız var. Bizim kapımız olacak tabi ki, ama herkese açık olacak. Biz mahalle, meslek ve her bir meclis üyemiz, kendimiz dışında başarılı bulunduğu mahallede sevilen, sayılan ve belediyenin hizmet kalemlerinde değer katabilecek, fikir üretebilecek, yükü hafifletebilecek bir ekibimiz var. Biz “ben yaptım oldu yok, biz olarak varız” ekip ruhunu öne çıkartacağız, hepimiz birlikte bu işi başaracağız.”dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla

reklam
Gemici
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz