SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

Başkan Sokullu: Esnafa KEFİLSİZ DESTEK 200.000 TL Kredi Fırsatı

S.S. Biga Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sokullu ve yönetimi 9 Kasım Pazartesi günü saat 14:00’de toplantı odasında basın toplantısı düzenledi.

S.S. Biga Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sokullu ve yönetimi 9 Kasım Pazartesi günü saat 14:00’de toplantı odasında basın toplantısı düzenledi. Başkan Sokullu, Ortaklarımızın pandemi sürecinin de etkisiyle 9 Kasım 2020 tarihinden itibaren kooperatifimize 200.000 TL’ye kadar kredi başvurusu yapabilir dedi.

S.S. Biga Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sokullu yaptığı açıklamada, ‘’Çin’de başlayarak tüm Dünya’ya yayılarak ülkemizi de etkileyen korona virüs salgın krizinin, Dünya, sosyal ve ekonomik hayat durma noktasına getirdiğini üzülerek gözlemliyoruz. Ülkemizde ekonominin can damarı olan Esnaf ve Sanatkârımızın bu krizden yaşadığı mağduriyeti de en iyi bizler biliyoruz.

Bu süreçte Devletimize, Sağlık Bakanlığımıza Ticaret Bakanlığımıza, TESKOMB Genel Başkanlığımıza tüm sağlık çalışanlarımıza ve Halkbankası yönetici ve çalışanlarına almış oldukları tedbirlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Halkımıza ve Esnafımıza, yapılan tüm uyarıları dikkate almış olmalarından dolayı ayrıca teşekkür ediyoruz.

Kredi Kefalet Kooperatifleri olarak bizlerde esnafımızın içinde bulunduğu bu sıkıntılı durumu, Bölge Birliğimize ve Genel merkezimize aktarma gayreti içerisindeydik. İlk etapta 1 Nisan’dan 30 Haziran’a kadar olan sürece İsabet eden Kooperatif taksitleri faizsiz olarak 3 ay ertelenmiş, daha sonra 1 Temmuz ile 30 Eylül arasına isabet eden senetler ertelenerek, kalan taksitlere eşit olarak ilave edilmişti.

Bu ertelemelerden dolayı Kooperatifimize 6 ay taksit ödenmediği halde, kooperatifimiz plasman sıkıntısı yaşamadan kredi vermeye devam etmektedir. Devletimiz tarafından birçok destek paketi açıklanmak suretiyle, esnaf ve sanatkârımıza bu sıkıntılı süreçte önemli destekler sağlanmış, gerek işletme kredisi, gerekse esnaf destek paketi kapsamında sunulan 25.000 TL limitli kredi için başvuruda bulunan tüm esnaf ve sanatkârımıza kredi desteği sağlamak için hep birlikte büyük bir özveriyle çalışmalarımız devam etmektedir.

Ayrıca 30 Haziran 2020 tarihinden önce icra takibine düşmüş ortaklarımızın taksitlerine 24 aya kadar düşük faizli yapılandırma yapılmış olup, geçici süreyle tüm ortaklarımızın icra işlemleri de durdurulmuştu.

Ortaklarımız, pandemi sürecinin de etkisiyle son zamanlarda Kredi başvurularında kefil bulmakta oldukça sıkıntı ve zorluk çekmektedir. Bu nedenle 09 Kasım 2020 tarihinden itibaren kooperatifimize kredi başvurusu yapacak olan ortaklarımızdan 200.000TL’sına kadar verecekleri herhangi bir taşınmaz ile kefilsiz olarak kredilerini kullanabileceklerdir. Taşınmaz veremeyecek olan ortaklarımız ise 30.000 TL’sına kadar 2 kefil ile kredilerini kullanabileceklerdir.

Esnaf ve Sanatkârlarımızdan ve Halkımızdan beklentimiz bilimsel uyarıları dikkate alıp tedbirleri en iyi bir şekilde hayatlarına yansıtmalarıdır. Ekonomik sıkıntılarımız bir şekilde giderilir. Bundan önceki dönemlerde olduğu gibi bedeller ödeyebiliriz ama şunu unutmayalım; sağlığımız bozulursa bedel ödemeye de fırsatımız olmaz, onun için önce sağlık diyoruz, kendimiz ve sevdiklerimiz için tedbirlerimizi alalım, maskemizi takalım, sosyal mesafemizi koruyalım, hijyen kurallarına uyarak virüsü kendimizden ve çevremizden uzak tutalım. Tüm esnafımıza ve halkımıza sağlıklı, huzurlu ve bol kazançlı günler diliyoruz dedi.’’

SON EKLENENLER
Scroll to Top