reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
BİGA TRİBÜN | Başkan Erdoğan, basın mensuplarıyla buluştu |
reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 29 Haziran 2019 - 09:01:20
Başkan Erdoğan, basın mensuplarıyla buluştu

reklam

reklam
Başkan Erdoğan, basın mensuplarıyla buluştu

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, göreve geldikleri günden bu yana yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunarak basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Biga’da görev yapan basın mensuplarıyla Şehir Parkı’nda düzenlenen kahvaltı programında bir araya geldi. Başkan Erdoğan, 2,5 aylık görev süresi zarfında yerine getirdikleri vaatleri, yapılan ve yapılmakta olan çalışmaları anlatarak, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorduğu tüm sorulara içtenlikle yanıt verdi. Biga Alışveriş ve Kültür Festivali’nin kısa bir zaman içinde ilkinin düzenlendiğini belirten Başkan Erdoğan, esnaf ve vatandaştan gelen memnuniyeti aktardı.

İşte Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın, açıklamaları ve basın mensuplarının sorularıyla oluşan güncel konulara ilişkin verdiği cevapların satırbaşları;

“VAATLERİMİZİ BİR BİR YERİNE GETİRİYORUZ”

“2,5 aylık zaman diliminde seçim vaatlerimizin dört tanesini gerçekleştirdik. İlk ve bugüne kadarki Meclis toplantımızı halkımızın da rahatlıkla izlemesi için canlı yayınladık. Bundan sonraki Meclis toplantılarımızı da şeffaflık ilkemiz gereği canlı yayınlamaya devam edeceğiz. İlçemizde suya yüzde 20, işyerlerinde ise yüzde 30 indirim yaptık ve vatandaşımızın memnuniyetini hissettik. Pazaryeri işgaliye ve devir ücretlerini de düşürerek esnafımızın ekonomik olarak nefes almasını sağladık. Halkımızın panayır özlemini gidermek için bu geleneğimizi Biga Alışveriş ve Kültür Festivali adı altında yaptık. İlk ve çok yeni olmasına rağmen büyük eksiğimiz olmadan başarıyla gerçekleştirdik. Temizlik imandan gelir diyerek göreve geldiğimiz ilk günden itibaren bir ay süren yerüstü çöp konteynerleri yıkanıp, dezenfekte edildi. Temizlik çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Halkımıza daha iyi hizmet vermek için belediye araçlarımız revizyona girdi. Dört vaadimizi yerine getirirken, iki projemizin de ilk adımlarını attık. Et ve Süt Ürünleri Entegre Tesisi ile Akıllı Kent Otomasyon Sistemleri için ilk görüşmeleri ilgili Bakanlarımızla gerçekleştirdik.”

“BİR AY İÇİNDE BİGA’MIZ TOZ VE TOPRAKTAN KURTULACAK”

“Göreve başlamamızla birlikte çok yoğun bir tebrik ziyareti aldık. Herkese çok teşekkür ediyorum. Grup Başkanvekilimiz ve Çanakkale Milletvekilimiz Bülent Turan’ın katılımıyla Fatih İlkokulu’nun temelini attık. Genel-yerel uyumuyla çalışmalarımız ilçemize geleceğe taşıyacak. Esnafımızın açılışlarına katıldık. 23 Nisan etkinlikleri, Biga Çocuk Olimpiyatları ve Çocuk Şenliği’nin 4.’sünü gerçekleştirdik. Yıllar sonra ilk kez temsilen yürünen 27. Alay Saygı Yürüyüşü’nü yaptık ve Biga’mızın tarihi için içinde basılı eserlerinde olduğu çalışmalara başladık. İlçemizdeki meslek gruplarıyla yapacağımız istişare toplantılarını başlattık. Ziyaretimize gelen Bursa Karayolları 14. Bölge Müdürümüzle birlikte ilçemizin mobese, durak, sinyalizasyon sistemi ve kavşak sorunlarını yerinde inceledik. Ramazan etkinliklerimizi gerçekleştirerek vatandaşlarımızla iftar sofralarında buluştuk, istek ve taleplerini dinledik. Ramazan Bayramı hazırlıkları kapsamında ilçemizi temizlendi, yıkandı ve çiçeklerle donatıldı. Altyapı çalışmaları kapsamında yaklaşık 8 kilometre kazı yapıldı. Vatandaşlarımıza toz ve bozuk yollar zor zamanlar yaşatsa da yolların onarımı aynı müteahhit tarafından hızlı bir şekilde üst yapı çalışmalarına da başladı. Açılan yerlerin kapanmasından ziyaret Çan Caddesi’nin tamamına yönelik çalışma başladı. Bir ay içinde Biga’mız toz ve topraktan kurtulacak. Önümüzdeki eğitim-öğretim yılına iki tane kreş açacağız. Bir tanesi Hastane diğeri ise Ada Bilgi Evi’nde olacak. Adaspor ile Arapdede Köprüsü arasındaki çay yatağının kenarına ise halı saha, millet bahçesi, yürüyüş yolları ve çocuklarımızın hoşça vakit geçireceği parklar yapacağız. Hastane girişindeki çam ağaçlarının bulunduğu yeri de vatandaşlarımızın kullanımına kazandıracağız.”

“HALKIMIZI AKSAZ SOSYAL TESİSLERİMİZE BEKLİYORUM”

“Yeniceköy yolunda yaşanan ölümlü kazaların önüne geçmek için EDS uzmanlarımızla görüşmelerimiz oldu. Gerekli çalışmalar sürdürülüyor. Aksaz Sosyal Tesislerimiz ile ilgili bakım onarım çalışmalarımızı yaparak deniz ve sahili temizlettirdik. Şezlong, kamelya, bank, park ve mangallarıyla vatandaşlarımızın güneş ve kumsalın tadını çıkarmaları için gerekli düzenlemeleri yaptık. Cumartesi-Pazar günleri ücretsiz servislerimiz var. Herkesi bekliyoruz.”

“BELEDİYE’NİN YAPTIĞI DÜĞÜN SALONLARI YENİDEN BELEDİYE’YE DÖNÜYOR”

“Eski adıyla Sudem olarak bildiğimiz Çınarlık Düğün Salonu ile ilgili şikayetleri çokça alıyoruz. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden de geldiler ve gerekli ölçümleri yaptılar. Burası zaten usule uygun olarak yapılmadı. Gayri Resmi olarak yapılan yerin kaydı ve tapusu yok. Üç tarafı açık olan yerde düğünler olduğu için ses rahatsızlığı yaşanıyor. 2019 yazı için rezervasyonları daha önceden yapıldığı için şimdilik yapabileceğimiz bir şey yok. Müziğin sesinin biraz kısılması için arkadaşlarımızı bilgilendirdik. Yalıtım için Ağaköy’de yapılan hasırlar ile etrafını kültür mozaiği ile çevirmek istedik ama hasır bulamadık. Yalıtım için görüştük ama çok ciddi bir maliyet çıktı. Çünkü orası belediyemizin kar gütmeden vatandaşlarımızın hizmetine sunduğu bir yer. Çınarlık Düğün Salonu’nu düğün salonu olarak değil de vatandaşlarımızın daha güzel bir hizmet alacağı bir yere döndürebiliriz. Bunun çalışmalarını hep birlikte yapacağız. Ada Düğün Salonu ise önceki yönetim tarafından kiraya verilmişti. İhaleyi alan müstecir ile görüşmelerimizi yaptık ve o da bize zarar ettiğini söyledi. Onun rızasıyla sözleşmeyi feshederek yeniden Belediyemiz bünyesine katarak vatandaşlarımızın hizmetine aldık. Belediyemizi yaptığı düğün salonlarını yeniden belediyemize döndürüyoruz.”

“BİGA’MIZIN ÇÖPLERİ ARTIK GERİ DÖNÜŞÜME GİDECEK”

“Yenice’de Biga, Çan, Yenice ve Çevresi Katı Atık Yönetim Birliği (BİÇAY)’ın toplantısını yaptık. Biga’mız ve köylerimizdeki çöpleri önümüzdeki haftadan itibaren Katrancı’da olan BİÇAY Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Sistemi alanına dökülecek. Biga’mızda günlük 70 ton çöp çıkıyor. Gerekli şartların oluşmasıyla 6 ay- 1 yıl içinde ise çöplerimiz kazanıma dönüşecek.”

BİGA İNDİRİMLİ ALIŞVERİŞ GÜNLERİ DEVAM EDECEK Mİ?

“Esnafımız, Ticaret odamız ve halkımızla görüşeceğiz. Halkımız rahatsızlıklarını bizlere iletti. Küçük bir format değişikliği ile devam edebilir. Biz vatandaşımızın ve esnafımızın istediği şeyleri devam ettiririz.”

“BİGA’NIN ÖNÜ AÇIK, BİGA’YA YATIRIM YAPMAK İÇİN GELİYORLAR”

“Ülkemize yapılan ekonomik saldırılarla döviz ve faiz yükselmesiyle üzerimizde ekonomik sıkıntılar var. Abdülhamid’in torunu olan Osmanlı haneden üyesi Biga’ya gelmek ve ilçemizde yatırım yapmak istiyor. İran’daki turistlerin Türkiye’ye gelmesini sağlayan ve organize eden işadamı bizim bölgemizde yatırım yapmak istiyor. Turistlerin Biga’ya gelmesi için de çalışmalarımız var. Dünyaca bilinen Büyük İskender ve İranlılar arasında yaşanan Gronikos Savaşı’nı öne çıkararak, turistlerin ilgisine sunmak istiyoruz. Tarım, hayvancılık, doğa, deniz her şeyimiz var ve biz bunu aktif hale getirmeliyiz. Biga’nın önü açık. Kimse karamsar olmasın. Biga gelişecek, büyüyecek ve beş yıllık planlarımızı yapıyoruz. ÇOMÜ Rektörümüz ile görüşmelerimiz oldu. İnşallah Biga Üniversitesi olma yolunda da ilerliyoruz.”

’15 TEMMUZ’DA KONSER OLACAK’ YALANI

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü kapsamında Biga’da konser düzenleneceği yönündeki dedikoduya Başkan Erdoğan, şu sözlerle yanıt verdi: “15 Temmuz’un maneviyatına uygun bir etkinlik olacak. Birileri tarafından konser düzenleneceği yönünde ortaya atılan dedikodular yalandır. Kaymakamlık, Karabiga ve Gümüşçay belediyelerimizin de içinde olduğu bir etkinlik düzenleyeceğiz ve Hükümet Meydanı’nda olacak.”

BİGA BELEDİYESİ ŞANTİYESİ TAŞINIYOR

“Fen İşleri Şantiyemizin yeri satılmış. Alan müteahhit ise kullanmak için bir an önce boşaltılmasını istiyor. Şantiye taşımak kolay iş değil. Arıtmanın bulunduğu yere taşıyacağız. Böylece kalıcı bir şantiye oluşacak.”

  • Etiketler
  • Yorumla


reklam
Gemici
Gemici
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz