SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

“BANKALAR KÜÇÜK İŞLETMELERE KREDİ SAĞLAMALIDIR”

Biga Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan, devletimiz tarafından sağlanan kredi imkânlarından yararlanmak isteyen işletme taleplerinin, bazı finans kuruluşları tarafından tabana yayılmadan değişik gerekçelerle geri çevrilmesinin doğru ve ahlâkî bir yaklaşım olmadığını kaydetti.

Başkan Doğan yaptığı açıklamada; “Dünyadaki diğer tüm ülkeler gibi ülkemiz de zor bir dönem geçirmektedir. Bu doğrultuda alınan tedbirler işletmelerimize can simidi olması umuduyla yürütülmekte ve eksik alanlar ise görüşmeler neticesinde giderilmeye çalışılmaktadır.

Devletimiz bu dönemde ekonomik etkileri kontrol altında tutabilmek için birçok tedbir açıkladı. Bu tedbirlerin başlıcalarını da vergi ertelemeleri, kısa çalışma ödeneği ve düşük maliyetli işletme kredileri oluşturmaktadır. Bu paketlerdeki amaç firmalarımızın faaliyetlerinin devam etmesi ve istihdamın korunması öncelik olmaktadır. Özellikle kredi genişlemesinin sağlanabilmesi için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı tedbirler kapsamında KGF’nin kefalet kapasitesini 250 milyar lira artırdığını görmekteyiz.

Ancak, üyelerimiz başta olmak üzere işletmelerden gelen şikayetler bu kredilerin bankalar tarafından finansman sıkıntısı çeken firmalarımıza ulaştırılmasında sorunlar yaşandığına yöneliktir. Şirketlerimizin bankalar tarafından “limit bitti” denip başvurusu dahi alınmadan geri çevrilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Hatta korona virüsten olumsuz etkilenen firmalarımızın değil de, kredibilitesi yüksek, büyük firmalara kredi kullandırıldığı yönünde de eleştiriler vardır. Buradan tüm finans kuruluşlarına seslenmek istiyorum, eksik ya da kredi limiti sorun olduğu ifade edilen küçük işletmelerimize pozitif ayrım gösterilmesini arzuluyoruz. Hepimiz aynı gemideyiz. Reel sektör olmazsa bankacılık kesimi de olmaz. Devletimiz zaten riskin % 80’ini üstleniyor. Tüm bankalarımızı sıkıntıya düşen tüm firmalarımıza ayrım gözetmeksizin destek olmaya çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

SON EKLENENLER
Scroll to Top