SON DAKİKA

Sosyal Medyada Paylaş

ASOS ANTİK ŞEHRİNE JES İZNİMİ?BÜYÜKHUSUN’A DA ÇED GEREKLİ DEĞİLMİŞ

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Assos Antik Kentine 8 km uzaklıktaki Büyükhusun Köyü’nde yapılması planlanan JES için Valiliğin “ÇED Gerekli Değildir” kararını ağır bir dille eleştirerek, “Vali Bey, Çankkalemizi, ASOS’umuzu çürük yumurta kokusuyla zehirleyecek JES Projesi için ÇED Gerekli değildir kararını nasıl verdiniz” diye sordu.

CHP Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Çanakkale, Ayvacık İlçesi sınırlarında bulunan Assos Antik Kentine 8 kilometre uzaklıkta bulunan bölgeye kurulması planlanan Jeotermal Santral için “ÇED Gerekli Değildir” kararı veren Çanakkale Valiliğini ağır bir dille eleştirdi. Özgür Ceylan, Çanakkale halkının Kaz Dağlarında yaşanankatliamın ardından diğer şehirlerden farklı bir refleks geliştirdiğine dikkat çekerek, “Bir kent düşünün, o kentte yaşlısı, genci, kadını, erkeği, çoluğu çocuğu “Yeni bir ÇED gerekli değildir” kararı verildi mi diye her gün Çevre Bakanlığının, Valiliğinin “web” sayfasını takip etsin” dedi. Çanakkale halkının yaşam alanlarını korumaya kararlı olduğunu ifade eden Özgür Ceylan, “Neden sürekli halkımızın hassasiyetini test ediyorsunuz? Şimdi de hedef Ayvacık Büyükhusun Köyümüz mü oldu? Assos Antik Kentimiz mi oldu?” diye sordu. Özgür Ceylan,Çanakkale Valiliğinin, 20 Aralık 2019’da başvurucu bir firmanın başvurusuyla ilgili karar açıkladığını belirterek, “Valilik“ÇED gerekli değildir, burayı delik deşik edebilirsin” diyor. Sondaj izni verilen yerin köye mesafesi 1,2 kilometre. Köylü, çiftçilik yaparak geçimini sağlıyor. Köy halkı bu kararın iptali için yasal haklarını kullanacak ve Çanakkale halkı haklı davalarında onlarla olacak” diye konuştu.

JES Sahası Assos’a 8 Km Uzakta!

Özgür Ceylan, genel kurulu sonrası yaptığı açıklamada da, JES sahasının Assos Antik Kenti’ne 8 km uzaklıkta bulunduğunu ifade ederek, “Aydın’daki çevre tahribatı ortadayken, neden şimdi de güzel Çanakkale’mizi, Asos’umuzu çürük yumurta kokusuyla kirleterek zehirleyecek bu jest projesi için “ÇED gerekli değildir” kararı verdiniz?”diye sordu. Assos’un Çanakkale için, Türkiye için büyük bir değer olduğunu ifade eden Özgür Ceylan, “Böylesi bir değer, böylesi bir hazine, hiçbir şirketin karı için feda edilemez, edilmemeli” dedi.

SON EKLENENLER
Scroll to Top