reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
BİGA TRİBÜN | 14 Kasım’a Dikkat Çektiler |
reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam reklam
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 15 Kasım 2019 - 10:26:33
14 Kasım’a Dikkat Çektiler

reklam

reklam
14 Kasım’a Dikkat Çektiler

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet tüm dünyada giderek yaygınlaşırken, Türkiye bu hastalığın hızla arttığı ülkelerin başında geliyor. 2 diyabet hastasından birine tanı konulmamış durumda. Bundan dolayı 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde bu hastalığa dikkat çekmek ve farkındalığı arttırmak için etkinlikler düzenleniyor.

Biga İlçe Sağlık Müdürlüğü de Aile Sağlık Merkezi önünden başlayan yürüyüş düzenledi. Yürüyüş Şehir Parkı’nda sona ererken, burada bir program düzenlendi.

“DÜNYADA EN ZENGİN İNSAN…”
Şehit Parkı’nda gerçekleşen program kapsamında konuşan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan; “Her şeyin başı sağlık. Dünyada en zengin insan, sağlığı yerinde olan insandır. Doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın ifade ettiği gibi diyabetten korunmak için dengeli ve sağlıklı beslenmeliyiz. Farkındalık yaratmak için Biga Devlet Hastanesi ve Belediyemiz işbirliğinde şeker ölçümü yaptırdık belediyede. Herkese sağlıklı günler diliyorum” dedi.

Biga Kaymakamı Mustafa Can ise sigara ve şeker kullanımı konusuna dikkat çekti. Kaymakam Can başkanların ve topluma örnek olması gereken kişilerin sigarayı da bırakması gerektiğini söylediği konuşmasında; “Aslında böyle güzel havada bu kalabalığı bulunca yürüyüşümüzü uzatabilirdik. Biraz kısa kesmiş olduk. İşin kolayına kaçtık. Tabi diyabet insanların sağlık sorunlarından bir tanesi. Bütün hastalıkların ve bütün sorunların kaynağı da insanların kendisi. Gerek sağlıksız beslenme, gerek stres, gerek hareketsiz yaşam bunların en büyük nedeni. Teknoloji gelişiyor. İnsanlık gelişiyor. Ama maalesef daha az yürüyoruz, daha az yemek yapıyoruz ve beslenmemiz noktasında birçok hastalık yakamızı bırakmıyor. Bizler de bulunduğumuz konumlar gereği daha az hareket ediyoruz. İş ortamı gereği ortalama en az 10 çay içiyoruz ve 2 tane şeker atıyoruz.

Sadece çaya ortalama 20 şeker attığımı farkettim. Sonra şekeri keseyim ve biriktireyim dedim. Bir kutuda ortalama 360 adet şeker var. Biz günde 10 çay içsek, 2’şer adet şeker atsak, ayda 2 kutu yapıyor. Ben de 12-13 senedir çaya şeker atmıyoruz. Sadece bunla bitmiyor. En önemlisi hareket etmemiz gerekiyor. Maalesef tembelleşiyor. Bu parka gelirken bile araçla geliyoruz. Bankada işi olan aracını yola bırakıyor. Yürümüyorlar. Düzenli bir hayat, düzenli bir spor, düzenli bir beslenme ile sağlık sorunlarımızı çözebiliriz. Sigara da aynı şekilde. Sigarayı da bırakmak lazım. Özellikle başkanlarımız, toplumun örnek olan kişileri, gerek sporda gerek yerel yönetimlerde inşallah arkadaşlarımız da bu sigaradan kurtulurlar. hem topluma örnek olması anlamında hem de kendi sağlıkları için yaparlar bunu” ifadelerini kullandı.

ARTIŞ KORKUTUYOR
Türkiye’de 2000 yılında 3 milyon olan diyabetli sayısı 2014 yılında 7 milyonu aştı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre 1980 yılında 108 milyon olan diyabetli sayısı 2014’te 422 milyona yükseldi. Diyabetin küresel nüfusa oranı 1980’lerde yüzde 4,7 iken bu rakam 2014 yılında yüzde 8,5’e çıktı. 2016 yılında 1,6 milyondan fazla kişi doğrudan diyabet sebebiyle hayatını kaybetti. 2,2 milyon kişinin ölümü ise yüksek kan glukozuna bağlanıyor. Toplamda her sene yaklaşık 3,7 milyon kişi diyabet ve yüksek kan şekerinden hayatını kaybediyor. Dünya Sağlık Örgütü 2016 yılında gerçekleşen ölümlerde diyabetin 7. ana sebep olduğunu tahmin ediyor. Tip 2 diyabetin yüzde 80’i daha sağlıklı yaşam tarzı benimsendiğinde önlenebilir olmasına rağmen 2030 yılına kadar 522 milyon kişinin şeker hastası olacağı tahmin ediliyor.

TÜRKİYE’DE YÜZDE 90 ARTTI
Türkiye Diyabet, Hipertansiyon, Obezite ve Endokrinolojik Hastalıklar Prevalans Çalışması–I’e (TURDEP-I) göre 1997-1998 yıllarında 20-80 yaş grubunda diyabet sıklığı yüzde 7,2 olarak saptandı. 2010 yılında yapılan TURDEP –II’ye göre ise diyabet sıklığı oranı yüzde 13,7’e yükseldi. Bu da 12 yılda diyabet oranının yüzde 90 arttığını gösteriyor.

TÜRKİYE’DE ORAN YÜZDE 14,7
Dünya Sağlık Örgütü Türkiye’de 2000 yılında yaklaşık 3 milyon olan diyabetli sayısının 2030 yılında 6,5 milyona ulaşacağını öngördü ancak 2030 için tahmin edilen bu değer 2014 yılında aşıldı ve ülkedeki diyabetli sayısı 7 milyonun üstüne çıktı. 2014’te diyabetin küresel nüfusa oranı 1980’lerde yüzde 4,7 iken bu rakam 2014 yılında yüzde 8,5’e çıktı. 2014 yılı IDF verilerine göre ise Türkiye’de diyabet görülme oranı yüzde 14,7. Bu oran 2010 yılında ise yüzde 13,7. Tüm bu veriler diyabet oranının Türkiye’de giderek arttığını gösteriyor.

  • Etiketler
  • Yorumla


reklam
Gemici
Gemici
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz